جستجو
از ما بپرسید
پروژه SUN جاستین سان
در حال پرداخت
0
  
روز پیش
شروع مانیتورینگ
0
  
روز پیش
شروع به کار
1
  
Tron
حداقل سرمایه

خلاصه ویژگی ها

پلن ها Stake ترون و دریافت SUN
پاداش معرفی ندارد
نوع پاداش معرفی
نوع پرداخت سود واریز آنی به صورت سیستمی
ارزهای تحت پوشش Tron

شرح و تحلیل کامل

به روز رسانی ها و اطلاع رسانی های این پروژه را، در انتهای مطلب مطالعه کنید.

پروژه سان (Sun)، یکی از پروژه های DeFi جدید است که توسط جاستین سان، بنیانگذار پلتفرم ترون راه اندازی شده است. این پروژه، در واقع بر پایه ی یک توکن است به نام سان که در آینده قرار است به عنوان کوینی برای شبکه DeFi ترون استفاده شود. البته در توضیحات این توکن ذکر شده که نمی توان در مورد آینده مطمئن بود و این پروژه به نوعی، یک آزمایش اجتماعی است. به این معنی که جامعه کاربران این توکن هستند که آینده آن را رقم می زنند.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله ی "DeFi چیست و چگونه آینده را متحول می کند؟" را مطالعه کنید.

در آینده می توان بر پایه این توکن، قراردادهای هوشمند، برنامه های غیر متمرکز و...، در راستای ارائه ی خدمات مالی DeFi، توسعه داد. در حال حاضر، می توان با واریز هر مقدار ترون، در ماینینگ یا استخراج اولیه این توکن شرکت کرد. البته بعد پایان دوره ماینینگ اولیه، می توانید تمام ترون های خود را پس بگیرید و در این مدت، توکن های SUN هم دریافت کرده اید. در ادامه این مقاله، به نقد و بررسی این پروژه می پردازیم.

سان (SUN) چیست؟

در واقع این توکن، نوعی خاص از انواع توکن ها است. این توکن، یک DeFi meme token محسوب می شود. حقیقتا توضیح این که DeFi meme token دقیقا چیست، کار سختی است، ولی بیایید تلاش کنیم که با این مفهوم آشنا شویم! در وهله اول، به توضیح کلمه ی meme می پردازیم.

Meme چیست؟

Meme در واقع رفتار، روش، ایده یا معنایی است که از طریق ابزار های متفاوتی، از فردی به فرد دیگری منتقل می شود. Meme ها پدیده ای هستند که مانند نوعی ژن عمل می کنند. به این معنی که ممکن است در طول زمان، به صورت انتخاب طبیعی، تغییراتی داشته باشند و به نوعی تکامل پیدا کنند. یکی دیگر از ویژگی های Meme ها، انتقال ویروس مانند آن ها است. در واقع Meme ها از طریق رفتار هایی که در مخاطب خود ایجاد می کنند، تکثیر می شوند. توضیح کامل Meme درحوصله این مقاله نمی گنجد، در نتیجه، اگر دوست دارید درباره این مفهوم بیشتر بدانید، به این صفحه در ویکی پدیا، سر بزنید.

 DeFi meme token چیست؟

با توجه با توضیح این که Meme چیست و توضیحات White paper پروژه SUN، می توان اینگونه استنباط کرد که DeFi meme token، در واقع نوعی از توکن ها است که ساختار های اکوسیستم اقتصادی غیر متمرکز DeFi را در زیرساخت خود دارد. از طرفی با ترفند هایی که از طریق آن یک Meme ساخته می شود، در پی تغییر ساختار اقتصادی متمرکز حال حاضر است.

معنی پاراگراف بالا این است که فرض کنید من با استفاده از توکن SUN و اکوسیستم موجود، می توانم از هر جای دنیا، وام بگیرم یا وام بدهم یا بیمه خریداری کنم یا هرگونه خدمات مالی دیگری دریافت کنم. استفاده از خدمات اقتصادی غیر متمرکز، فرهنگ جدیدی در اقتصاد زندگی من ایجاد می کند؛ از طرفی اطرافیان من، این فرهنگ جدید را در زندگی من می بینند. اگر این فرهنگ اقتصادی جدید به اندازه کافی جذاب باشد و از خدمات مالی متمرکز مثل خدمات بانکی بهتر باشد، اطرافیان من هم به این فرهنگ جدید روی می آورند. در نتیجه، یک توکن به صورت اتوماتیک شروع به گسترش می کند و روز به روز ارزشش بیشتر می شود.

چرا پروژه SUN ریسک کمتری نسبت به دیگر پروژه ها دارد؟

 1. سرمایه گذاری در یک Meme توکن ها شاید به نظر ریسک بالایی داشته باشد، اما در مورد پروژه SUN، اوضاع کمی متفاوت است. اول از همه این که راه انداز این پروژه، جاستین سان است. او یکی از افراد معروف در حوزه ارزهای دیجیتال است و راه انداز یکی از محبوب ترین پلتفرم های حال حاضر، به نام ترون. در نتیجه اعتبار جاستین سان می تواند نقشی اساسی در گسترش ویروسی این کوین داشته باشد.

 2. کاربران می توانند با سرمایه گذاری اولیه، مقداری از این توکن را استخراج یا ماین کنند. بعد از پایان دوره استخراج، می توان تمام سرمایه اولیه را برداشت کرد. در نتیجه، کاربران هزینه ای برای استخراج نمی پردازند و فقط برای مدتی، ترون های خود را Stake می کنند.

 3. تمام فرایند استخراج و پرداخت توکن های سان و...، براساس قرارداد هوشمند انجام می شود و صحت کارکرد این قرارداد، بررسی شده است.

 4. یک DeFi meme token مشابه، در حال حاضر قیمتی تقریبا 3 برابر بیت توکن دارد (نزدیک به 30,000 دلار) و بعید نیست که این توکن هم به قیمت بالایی برسد.

 5. تعداد این توکن محدود است (20,000,000) و این محدودیت، می تواند باعث کمیابی و گران شدن این کوین شود.

 6. همین حالا، این توکن در صرافی های معتبری لیست شده و خرید و فروش میشود و انتظار می رود در آینده نزدیک، در صرافی هایی مانند بایننس هم خرید و فروش شود.

ماینینگ اولیه توکن SUN

همانطور که گفتیم، در حال حاضر می توانید در ماینینگ اولیه این توکن شرکت کنید. فرایند کار ساده است. برای این کار باید با کیف پول ترون لینک به سایت های رسمی sun.io یا sun.market مراجعه کنید و TRX های خود را در قسمت Stake، واریز کنید. توجه داشته باشید که حتما باید با ترون لینک این کار را انجام دهید و فعلا با کی پول هایی مثل ترون والت و...، نمی توانید SUN های خود را دریافت کنید.
برا دانلود ترون لینک صفحه "دانلود کیف پول ها" مراجعه کنید.

قوانین ماینینگ

این پروژه از تاریخ 12 شهریور ماه سال 1399 راه اندازی شده است (2020/2/9). دو هفته اول، بیشترین میزان توکن بر اساس سرمایه Stake شده توزیع می شود. بعد این دوهفته، روند ماینینگ اولیه پایان می یابد و می توانید ترون های خود را برداشت کنید. ولی بعد از پایان این دو هفته، ماینینگ رسمی آغاز می شود و به مدت 16 هفته (4 ماه) ادامه پیدا خواهد کرد.

روند توزیع توکن ها کاهشی است. به این معنی که هر هفته، میزان توکنی که توزیع می شود کاهش می یابد و بعد از 16 هفته، ماینینگ رسمی پایان می یابد. در واقع روز شروع ماینینگ رسمی این توکن را به نام SUN day نامگذاری کرده اند. این نوع از نامگذاری، به معروف تر شدن این توکن کمک شایانی می کند. در جدول زیر، به جزئیات پلن استخراج پرداخته ایم.


بر اساس اطلاعات ذکر شده در white paper این توکن، 9.34% از کل توکن ها در دو هفته ی ماینینگ اولیه توزیع می شوند. بعد از شروع استخراج رسمی، میزان توکن هایی که توزیع می شوند، هر هفته 20% کاهش می یابد. در مجموع، در کل دوره ماینینگ اولیه و رسمی، 20.65% از کل توکن ها (20,000,000) استخراج می شوند. در white paper نوشته شده که کلا از طریق استخرهای دیگر (که فعلا خبری از آنها نیست)، 70% از کل توکن ها استخراج می شود (13930511 SUN).

برای محاسبه میزان توکن دریافتی از فرآیند ماینینگ، به صفحه White paper پروژه SUN مراجعه کنید و با به عکس زیر توجه کنید.


اگر در خصوص این پروژه سوالی داشتید، با ما در تماس باشید. همچنین می توانید خبرهای مربوط به این پروژه را در همین صفحه (به صورت آپدیت اضافه می شود) دنبال کنید.

بروزرسانی 11 مهر 99

به تازگی، محلت استفاده از چندین استخر این پروژه که در بروزرسانی 26 شهریور معرفی کردیم پایان یافته و استخر های جدیدی برای استخراج توکن سان راه اندازی شده که به جزئیات آن ها می پردازیم.
استخر هایی که محلت استفاده از آنها تمام شده به شرح زیر می باشند:

 • SUN/TRX LP Pool
 • JST/TRX LP Pool
 • USDT/TRX LP Pool
 • TRX Pool

استخر های جدید

تمام استخر های بالا که غیر فعال شده اند، دوباره راه اندازی شده اند. ولی با توجه به قوانین ماینینگ رسمی این پروژه که هر هفته سرعت استخراج کاهش میابد،  استخر های جدید، قدرت استخراج پایین تری دارند. در واقع، ساز و کار ماینینگ رسمی پروژه سان به این صورت است که هر هفته که سرعت استخراج کاهش میابد، استخر های قبلی بسته می شوند و استخر های جدیدی جایگزین می شوند. در زیر، لیست استخر های جدید را مشاهده کنید:

 • SUN/TRX LP Pool
 • JST/TRX LP Pool
 • USDT/TRX LP Pool
 • TRX Pool
 • WBTT/TRX LP Pool
 • WIN/TRX LP Pool
 • USDJ/TRX LP Pool
 • SUN Pool
 • JST Pool
 • USDT Pool
 • WBTT Pool
 • USDJ Pool
 • USDJ Pool

بروزرسانی 7 مهر 99

در به روز رسانی قبلی (26 شهریور 99) ، 3 استخر جفت ارزی استخراج و یک استخر تک ارزی معرفی شد. به تازگی یک استخر جفت ارزی و یک استخر تک ارزی هم راه اندازی شده.

ازین پس از طریق توکن HT یا Huobi Token نیز می توانید SUN استخراج کنید. استخر جفت ارزی HT/TRX LP Pool نام دارد که از طریق استک کردن TRX و HT می تواند از طریق آن به استخراج SUN بپردازید. استخر تک ارزی هم فقط از طریق HT می توانید به استخراج بپردازید. برای درک بهتر فرایند استک کردن و...، بروزرسانی 26 شهریور را مطالعه کنید.

بروزرسانی 26 شهریور 99

در این تاریخ، ماینینگ رسمی توکن SUN آغاز شد. چهار استخر ماینینگ برای 2 هفته اول ماینینگ رسمی شروع به کار کردند. اگر تا به حال از کاربران پلتفرم دیفای (DeFi) در اکوسیستم اتریوم نبوده اید، احتمالا با نحوه کار این استخرهای اسخراج نیز آشنایی ندارید.

نحوه کار استخرهای استخراج

همان طور که گفتیم، 4 استخر استخراج فعال شده است. نحوه کار این استخر ها مشابه هم هست، البته تفاوت هایی هم وجود دارد که به آنها می پردازیم. سه عدد از این استخر ها، یه صورت جفت ارزی کار می کنند؛ به این معنی که برای سرمایه گذاری در پلن ماینینگ، باید از دو ارز مختلف استفاده کنید.

برای مثال، پلن SUN/TRX LP pool را در نظر بگیرید. برای شرکت در این پلن، باید مقداری TRX و مقداری SUN برای استک کردن (فرایندی مانند فریز کردن) در کیف پول خود داشته باشید. برای درک بهتر نحوه کار، به مثال زیر توجه کنید:

من می خواهم در استخر ماینینگ SUN/TRX LP pool ، شرکت کنم. در وهله اول باید مقداری TRX و مقداری SUN در کیف پول ترون لینک پرو خود داشته باشم. در مرحله بعد، به سایت sun.io مراجعه کنم و بعد از پیدا کردن پلن مورد نظر، روی Get LP token کلیک کنم. در این قسمت با استفاده از سرویس Just Swap ، توکن های خود را استک می کنم و در قبال آن، سهام استخر را (در قالب توکن های LP) ، دریافت خواهم کرد.

در واقع، من برای استخراج SUN از این پلن، نیاز دارم که مقداری توکن SUN و مقداری TRX استک کنم و معادل آن توکن LP دریافت کنم، سپس LP token را استک کنم. هرچقدر LP بیشتری داشته باشم، سهم بیشتری از SUN های توزیع شده در فرایند استخراج رسمی خواهم داشت.

استخر بعدی JST/TRX LP pool. برای استخراج از این استخر، به جای SUN و TRX، باید JST و TRX استک کنید.

استخر سوم USDT/TRX LP pool است که برای استخراج باید تتر و ترون استک کنید و استخر آخر که تک ارزی است، با استک کردن TRX به تنهایی، قادر به استخراج هستید.
تفاوت این استخرها، در قدرت ماینینگ آنها است. SUN/TRX LP pool بیشترین نرخ استخراج SUN را دارد (4.9*) .JST/TRX LP pool رتبه دوم از نظر قدرت استخراج (3.9*) ، USDT/TRX LP pool رتبه سوم (2.9*) و استخر ترون که کمترین قدرت ماینینگ را دارد(1*). اعداد داخل پرانتز، ضریب قدرت استخراج استخر در برابر کمترین سرعت (1) است.

LP یا Liquidity process چیست؟

LP در لغت به معنی فرایند نقدینگی ترجمه می شود. فرایند نقدینگی در اینجا، حکم فرایندی را دارد که برای چندین رمزارز، نقدینگی فراهم می کند. به این معنی که وقتی توکن استخر JST/TRX را خریداری می کنید، در واقع هم به رشد بازار JST کمک کرده اید و هم به بازار TRX. از طرفی، کاربر در این روش، به نوعی دارایی های خود را در قالب توکن در اختیار توسعه پروژه قرار می دهد. از طرفی، سیستم در قبال کمک کردن شما به پروژه، توکن سان جایزه می دهد.

در این پلن ها، کاربران هر وقت بخواهند می توانند LP token های خود را دوباره تبدیل به ارز های اولیه خود کنند و از پلن خارج شوند. یک نکته دیگر که وجود دارد، این است که وقتی می خواهید ترون و ارز دوم خود را استک کنید تا توکن استخر را بگیرید، بر اساس ارزش دلاری جمع هر دو توکن در آن لحظه، به شما LP token داده می شود. تا زمانی که در پلن باقی بمانید، چه قیمت ارزهای تبدیل شده به توکن استخر بیشتر شده باشد و چه کمتر، تاثیری روی میزان LP token شما نخواهد داشت.

بعد از اتمام 14 روز، احتمالا این پلن ها با پلن های دیگر جایگزین می شوند. ما در انتهای این مقاله، آپدیت بعدی را برایتان قرار می دهیم.

بررسی وبسایت

آدرس وبسایت sun.io
آدرس IP 172.67.160.164
سرور سایت در هلند

حداقل مبالغ قابل سرمایه گذاری

1 Tron

نظر کاربران ( 9 )

بابک

" ممنون از توضیحات کامل و واضح شما 👍 "

ادمین

" خواهش می کنم دوست عزیز. مرسی که مای دیجیمون رو دنبال می کنید. "

آرش

" سلام لطفا روش مرحله به مرحله استیک کردن ترون در ترون لینک ولت مرو را بنویسید و دوم از کدام صرافی داخل ایران میتونم تومن sunبخرم و کجا نگهداری کنم "

ایمان

" سلام وقت بخیر من جفت ارزsun/trx ساختم الان نمیدونم چطور جداشون کنم و سوال بعد اینکه در جنسیس ماینینگ ایستک کردم ولی قفل شده و سرمایم برگشت نشده چیکار کنم لطفا کمکم کنید "

مجید

" سلام.درابتدای ماینینگ من مقداری ترون ر تبدیل به توکن s-un-trx کردم ولی الان در اسفند 99 نه تبدیل میشه نه میشه در ماینینگ سان ازش استفاده کرد . میشه راهنمایی کنید "

مجید

" سلام. توکنهایی که برای استخراج تبدیل کردیم دیگه به ترون بتبدیل نمیشه . راه حل چیه؟ میشه راهنمایی بفرمایید. "

ایمان

" سلام وقت بخیر من در دو پروژه جنسیس ماینیگ و جفت ارز سان تی ار ایکس شرکت کردم ولی حالا نمیتوانم انها را جدا کنم و استخراج کنم قفل شده اند لطفا بهم کمک کنید "

محمد

" سلام می‌خوام استخراج کنم.راهنمایی میکنید؟ "

طاهر یزدانی

" سلام تعدادی توکن سان از صرافی کوینکس به صرافی bekxواریز کردم ولی واریز نمیشه توی کوینکس میزنه sentولی توی صرافی مقصد نمیاد چکار کنم لطفا راهنماییم کنید "

Mohsen

" سلام من تو پروژه سان سرمایه گذاری کردم ولی خبری از پول نیست یعنی پول رو نمیبینم سداخل کیف پول ترون ولت "

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

لطفا توجه داشته باشید

سایت مای دیجیمون هیچ گونه ارتباطی با هیچ یک پروژه ها و شرکت های سرمایه گذاری داخلی یا خارجی نداشته و صرفا به ترجمه و تحلیل محتوای منتشر شده از سمت شرکت ها میپردازد تا بتواند اطلاعات شفاف تری در اختیار کاربرن خود قرار دهد.

بدیهی است تمام انواع سرمایه گذاری های اینترنتی و غیر اینترنتی در هر کسب و کاری ریسک به همراه دارد و پذیرفتن این ریسک و تصمیم برای سرمایه گذاری بر عهده شما خواهد بود

مای دیجیمون کاربران خود را به سرمایه گذاری در پروژه ها ترغیب یا تشویق نکرده و صرفا اطلاعات بدست آمده را در اختیار کاربران قرار میدهد تا خود تصمیم بگیرند

برای مطالعه کامل شرایط استفاده اینجا کلیک کنید