جستجو
از ما بپرسید
پروژه پای pi
در حال پرداخت
وضعیت فعلی
در حال پرداخت
0
  
روز پیش
شروع مانیتورینگ
0
  
روز پیش
شروع به کار
-
  
-
حداقل سرمایه

خلاصه ویژگی ها

پلن ها
پاداش معرفی دارد
نوع پاداش معرفی
نوع پرداخت سود واریز آنی به صورت سیستمی
ارزهای تحت پوشش

شرح و تحلیل کامل

ارز دیجیتال PI ، یکی از ارز های دیجیتالی است که به تازگی رونمایی شده. این ارز دیجیتال که اسم آن از روی عدد پی (3.14) گرفته شده، در حال محبوبیت هرچه بیشتر در میان کاربران است. البته این ارز دیجیتال هنوز ارزش مالی ندارد! یعنی در مراحل اولیه راه اندازی شبکه بلاک چینی خود است و هنوز در صرافی ها، قابل خرید و فروش نیست.

اصلی ترین ایده شبکه ی پای (تلفظ صحیح عدد پی، عدد پای است)، استفاده آسان عموم مردم از این شبکه است. در همین راستا، ماین کردن این ارز دیجیتال غیر متمرکز، کاملا از طریق گوشی موبایل ممکن است. برای این کار، حتی نیاز به اتصال همیشگی به اینترنت نیز وجود ندارد. کافیست روزی یک بار، برنامه را باز کنید و بر روی یکی آیکون، کلیک کنید. لازم به ذکر است که این نرم افزار، از قدرت پردازشی گوشی شما نیز استفاده نمی کند.

البته این ادعا به نظر ما منطقی نیست. حتما تا آخر مقاله را مطالعه کنید تا با نقاط ضعف این شبکه آشنا شوید.


پای (PI) در مقابل بیت کوین

همان طور که می دانید، بیت کوین اولین و مورد علاقه ترین رمزارز بوده و هست. از طرفی، بیت کوین برای استفاده عموم مردم زیادی هزینه بر و پیچیده است. برای مثال، برای ماین شدن هر بلاک، به انرژی و قدرت محاسباتی بسیار زیادی نیاز است. از طرفی، این انرژی زیاد، تاثیرات زیست محیطی زیادی برای کره زمین خواهد داشت.

کارمزد شبکه بیت کوین نسبت به رقبای غیر متمرکز خود بالاست، از طرفی تایید تراکنشات نیز، زمان بر است. در سال های بعد از رو نمایی از تکنولوژی بیت کوین و بلاک چین توسط فرد یا تیم ساتوشی ناکاموتو، افراد و گروه های زیادی در راستای بهبود این تکنولوژی تلاش کرده اند.

برای مثال، شبکه بلاک چین پای، بر پایه شبکه بلاک چین استلار بنا شد است. فرآیند کار شبکه بلاک چین پای، براساس پروتکل اجماع ستاره ای (SCP) و الگوریتمی به نام توافق نامه بیزانس فدرال (FBA) است. توضیح نحوه کار دقیق این پروتکل و توافق نامه در این مقاله نمی گنجد و دانستن آن ها، بیشتر برای افرادی که می خواهند NOD شبکه باشند، می تواند مهم باشد.

البته برای آشنایی اولیه با نحوه کار این پروژه، بدانید که NODE های شبکه به صورت مستقل می توانند یک تراکنش را تایید کنند. از طرفی برای ثبت تراکنشات در یک بلاک، نیاز است که این بین نود ها اطلاعات زیادی جا به جا شود و چندین بار رای گیری انجام شود.

بر خلاف بیت کوین، این فرآیند نیاز به انرژی زیادی ندارد. به صورت کلی در نظر داشته باشید که شبکه Pi، از تکنولوژی های در حال تحقیق و توسعه استفاده می کند. این به این معنی است که این شبکه در آینده، به احتمال خیلی زیاد، سافت فورک و هارد فورک های بزرگی دریافت می کند.

ماین کردن (استخراج) پای

به چهار شکل می توان Pi استخراج کرد.

  1. نصب نرم افزار پای و روزانه یک بار کلیک بر روی علامت صاعقه.
  2. نصب نرم افزار پای و معرفی افراد به شبکه (در این صورت، به ازای اضافه کردن هر فرد به شبکه، سرعت استخراج تان بیشتر از قبل می شود.)
  3. ایجاد حلقه اعتماد (نهایتا تا 5 نفر را به حلقه اعتمادتان می توانید اضافه کنید و به امنیت شبکه کمک کنید) این کار باعث افزایش سرعت استخراج می شود.
  4. توسعه دهنده گان شبکه (هنوز کد بلاک چین پای منتشر نشده که توسعه دهنده گان بتوانند کاری انجام دهند!)

هر کاربر، می تواند همه مراحل بالا را به صورت هم زمان انجام دهد.


کارمزد تراکنشات

در این شبکه نیز مانند بیت کوین، کارمزد تراکنشات توسط کاربر انتخاب می شود. تا زمانی که ارز دیجیتال پی به ارزش نرسیده است، تراکنشات به صورت رایگان انجام می شود. ولی در آینده، گره های شبکه، تراکنشاتی با کارمزد بهتر و بالاتر را برای ثبت در بلاک جدید انتخاب می کنند. پاداش استخراج یک بلاک، به یک کیف پول امن در شبکه منتقل می شود و در پایان روز، میان کاربران شبکه تقسیم می شود.

مدل اقتصادی شبکه پای (PI) در قیاس با بیت کوین

بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که کل تعداد بیت کوین ها 21 میلیون عدد باشد. این عدد نسبت به جمعیت جهان بسیار کم است. در نتیجه به نظر می رسد که بیت کوین یک ارز دیجیتال کمیاب است. از طرفی، هر چهارسال یک بار، پاداش ماین کردن نصف شود. این دو درکنار هم باعث به وجود آمدن مفهوم طلای دیجیتال می شود.

از نگاه دیگر، این اتفاق باعث می شود کاربران از بیت کوین برای معاملات روزمره خود استفاده نکنند و بیشتر به فکر ذخیره سازی آن باشند. حالا شبکه بلاک چین پای، سعی دارد که بین احساس کمیابی و ارزشمندی و در عین حال در دسترس بودن برای استفاده روزمره، تعادل ایجاد کند. این باعث می شود قیمت با ثبات بیشتری نسبت به بیت کوین، رشد کند. در عین حال ممکن است سرعت این رشد به اندازه بیت کوین نباشد.

نکات کلیدی این مدل اقتصادی

  • سادگی : ایجاد یک مدل بصری برای کاربران که بتوانند به سادگی با آن ارتباط برقرار کنند.
  • توزیع عادلانه : هرکس که از شبکه استفاده می کند، به نوعی به امنیت شبکه کمک می کند. در نتیجه، همه به نوعی، مقداری ارز دیجیتال Pi دارند.
  • ایجاد احساس کمیاب بودن: فرآیند کار پای با الهام از کاهش پاداش استخراج چهارساله بیت کوین، قصد در ایجاد تعادل بین توزیع عادلانه و احساس کمیاب بودن دارد.
  • شایسته سالاری : هرچه بیشتر به شبکه کمک، پاداش بیشتری دریافت خواهید کرد. در عین حال برای کمک به امنیت شبکه، نیاز به صرف انرژی زیاد و هزینه ندارید.
  • تعداد کل پای (Pi) ها=تعداد کل جایزه های استخراج شده+تعداد کل پاداش های شبکه سازی+کل پاداش های توسعه دهندگان یا نودها. از فرمول بالا به این نتیجه می رسیم که تعداد پای ها محدود نیست.

قوانین ریاضیاتی توزیع توکن

در ابتدا قصد داشتیم فرمول را برایتان بنویسیم. در عین حال با بررسی فرمول، متوجه شدیم که به صورت کلی، نتیجه حاصل از معادلات ذکر شده در White paper پای نتورک، به نظر منطقی نمی­ رسد. زیرا معادله ذکر شده جای رسیدن به یک جواب عددی، به دو مجهول می­ رسد!

نکته:

100 میلیون نفر اول عضو شده در شبکه جزو ماینر ها به حساب می آیند. یعنی بعد از پر شدن این تعداد، با عضویت ساده نمی توانید استخراج کنید.

فایده ها و مزایای استفاده از شبکه پی

ما در این بخش، صرفا بخشی از ادعاهای ذکر شده در وایت پیپر پای را برایتان نقل کرده ایم.

درآمدزایی از زمان آنلاین بودنتان

همان طور که می دانید، امروزه، شرکت هایی مانند گوگل، فیسبوک و...، با نمایش تبلیغات و... به ما، سود های کلانی می کنند. طراحان پای معتقد هستند که افراد باید سهمی از درآمدی که با دیدن تبلیغ یا... به دست می آورند داشته باشند.

کسب درآمد از حلقه های اعتماد شبکه پای

کاربران شبکه پای، در حلقه های اعتماد قرار می گیرند. به این معنی که شما افراد مورد اعتماد خود را به عنوان یک حلقه 5 نفره در شبکه ثبت می کنید. این حلقه ها در کل شبکه (بر اساس قوانین فنی تکنولوژی شبکه بلاک چین پای) یک لایه اعتماد سازی را ایجاد می کند. کاربران اینترنت، برای خرید و فروش های خود، می توانند از شبکه پای استفاده کنند و نیازی به اعتماد کردن یا نکردن نداشته باشند، زیرا خود شبکه بر مبنای اعتماد بنا شده است. در این سیستم، هر فرد بر اساس فایده ای که برای سیستم دارد، میزانی از درآمدی که برای کل شبکه پای ایجاد می کند را به عنوان پاداش دریافت می کند.

شبکه اجتماعی

همین حالا هم که هنوز شبکه اصلی پای (Pi) راه اندازی نشده، کانال های اجتماعی نرم افزار پای، پر از مخاطبین است. تا همین لحظه، رنگ و طرح لوگوی این ارز، بر اساس رای گیری از اعضای این شبکه انجام شده است. پای قصد دارد در آینده، هر فرد بتواند کانال شخصی خود را داشته باشد و با افزایش مخاطبین کانال، افزایش درآمد داشته باشد. برای مثال ممکن است صاحب کانال، تبلیغاتی را در کانال خود نمایش دهد و بابت این تبلیغ، درآمد کسب کند.

ساخت فروشگاه شخصی بر بستر پای

در آینده امکان این به وجود خواهد آمد که کاربران بتوانند بر بستر این شبکه محصولات یا خدمات را به فروش برسانند. مثلا شما برنامه نویس هستید و می توانید از طریق پای با کارفرما ها ارتباط برقرار کنید. از طرفی ممکن است اتاقی را بخواهید اجاره دهید یا هر چیز دیگری... پلتفرم نرم افزار های غیر متمرکز یا Dapp کاربران در آینده می توانند نرم افزار های غیر متمرکز خود را در پلتفرم نرم افزاری پای منتشر کنند و از پتانسیل های بالای این شبکه استفاده کنند.

نقشه راه

1.طراحی و توزیع اولیه در این مرحله، طراحی اولیه سیستم و مدل توزیع سکه انجام می شود. در این مرحله، خرید و فروش پی در هیچ صرافی ای ممکن نیست زیرا در این مرحله، همه چیز به صورت یک شبیه ساز عمل می کند.

2.شبکه تستی (test net) در این مرحله، یک شبکه بلاک چین تستی به وجود می آید. گره های شبکه یا (Node) ، روی شبکه تستی مستقر می شوند. در این مرحله، برآیندی از عملکرد کلی سیستم به دست می آید و باگ ها شناسایی و برطرف می شوند.

3.شبکه اصلی بعد از تست شدن شبکه و آمادگی جامعه پی برای مهاجرت به شبکه اصلی، شبکه تست نت و نرم افزار اولیه از کار می افتند و کاربران واقعی و فعال قبلی، به شبکه جدید منتقل شده و پاداش های قبلی خود را، در شبکه اصلی دریافت می کنند. در این مرحله، pi به صرافی ها متصل می شود و امکان خرید و فروش به وجود می آید.

ایرادات اساسی پای

در مطالب بالا، ادعا های ذکر شده در White paper سایت Pi را برای تان نوشتیم. اما به نظر ما، ارز دیجیتال پای به نظر ایرادات اساسی ای دارد.

اصلی ترین ایرادات پای نتورک

1.White paper پای بسیار ضعیف به نظر می رسد. در این وایت پیپر، به صورت کلی امکاناتی را معرفی کرده و برای جزییاتی درباره نقشه ی راه دقیق گفت نشده است. در عین حال، ساختار این مقاله هم بسیار ضعیف ارزیابی می شود.

2.روش پیشنهادی پای برای ماینینگ آسان، تا حد زیادی غیر منطقی به نظر می رسد. از طرفی، ماینینگ آسان دلیل به وجود آمدن پای نیست. ماینر ها شبکه را امن خواهند کرد. شبکه ای که به صورت دقیق توضیح نداده چه استفاده هایی از این امنیت می خواهد بکند.

3.عدم انتشار کد اصلی بلاک چین بر خلاف پروژه های اصلی بلاک چین.

4.قوانین ریاضیاتی توضیع توکن را برایتان نوشتیم. از نظر ریاضیاتی، ما با این فرمول به جواب نمی رسیم. به دو مجهول می رسیم.

5.به نظر نمی رسد توسعه دهندگان این ارز واقعا از دانشگاه استنفورد باشند.

به هر حال، اگر به این پروژه علاقه مندید، می توانید این اپلیکیشن را دانلود کنید. ولی به پولدار شدن توسط این ارز دیجیتال، امیدوار نباشید.

بررسی وبسایت

آدرس وبسایت https://minepi.com/
آدرس IP 173.245.58.51
سرور سایت در کانادا

حداقل مبالغ قابل سرمایه گذاری

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این پروژه سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

لطفا توجه داشته باشید

سایت مای دیجیمون هیچ گونه ارتباطی با هیچ یک پروژه ها و شرکت های سرمایه گذاری داخلی یا خارجی نداشته و صرفا به ترجمه و تحلیل محتوای منتشر شده از سمت شرکت ها میپردازد تا بتواند اطلاعات شفاف تری در اختیار کاربرن خود قرار دهد.

بدیهی است تمام انواع سرمایه گذاری های اینترنتی و غیر اینترنتی در هر کسب و کاری ریسک به همراه دارد و پذیرفتن این ریسک و تصمیم برای سرمایه گذاری بر عهده شما خواهد بود

مای دیجیمون کاربران خود را به سرمایه گذاری در پروژه ها ترغیب یا تشویق نکرده و صرفا اطلاعات بدست آمده را در اختیار کاربران قرار میدهد تا خود تصمیم بگیرند

برای مطالعه کامل شرایط استفاده اینجا کلیک کنید