جستجو
از ما بپرسید
مراقب بیتکوین های خود باشید

اگر بیتکوین دارید، مراقب خود باشید!

اگر بیتکوین دارید، مراقب خودتان باشید! احتمالا با خواندن این جمله، متوجه معنی عمیقی که در آن نهفته است نشده اید. در این مقاله، می خواهیم درباره ی دنیایی صحبت کنیم که نه تنها معنی این جمله از بدیهیات است، بلکه کل زندگی نسل بشر را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
لازم به ذکر است که این مقاله با الهام از مقاله ای است که 7 سال پیش در Reddit منتشر شد. در این مقاله، فردی ادعا می کرد که از آینده ای آمده که همه ی مناسبات جهان بر اساس بیتکوین است. تا به حال که 7 سال از انتشار این مقاله می گذرد، بیشتر متوجه می شویم که چند درصد از پیش بینی ها درست در آمده و چند درصد اشتباه. در عین حال، به اعتقاد ما، ایده ی پشت این مقاله، آنقدر ها هم دور از ذهن نیست و در ادامه، بیشتر به توضیح آن می پردازیم.

آیا واقعا بیتکوین دنیا را زیر و رو می کند؟

خیلی ساده بخواهیم بگوییم، همین حالا هم بیتکوین کل جهان را زیر و رو کرده است. می دانیم که همین حال میلیون ها بیتکوین استخراج شده و این به معنای میزان بسیار زیادی پول است. با این مقدار پول، می توان خیلی کارها کرد. 2 نکته ی اصلی در اینجا وجود دارد:

  1. تعداد بسیار زیادی از این بیتکوین ها در اختیار افراد بسیار محدودی است.

  2. در شبکه ی بلاکچینی بیتکوین، می توان به صورت ناشناس و بدون محدودیت، پول را به هر جای دنیا انتقال داد.

آیا افرادی که در این حد قدرتمند هستند، نمی توانند در مناسبات جهان تغییر ایجاد کنند؟ آیا ممکن است همچین افرادی، همین حالا این کار را نکرده باشند؟ به نظر ما خیر، ممکن نیست. احتمالا بیتکوین، تاثیری عمیق بر روی اتفاقاتی که در اخبار می بینید دارد و شاید مسبب برخی از آن ها باشد.

مسلم است که بیتکوین، انقلابی در دنیا به وجود آورد که از بزرگ ترین انقلاب ها بعد از به وجود آمدن اینترنت است. اما بیتکوین جوان تر از آن است که تاثیر شگرفش در آینده بشر در حال حاضر توسط عموم مردم درک شود. در عرصه ی پول و دارایی، شاید بتوان گفت که بیتکوین بزرگترین انقلاب در طول تاریخ بشریت است.

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر، مطالب زیر را مطالعه کنید:

بلاک چین به زبان ساده

چرا باید بیشتر درباره Blockchain Explorer بدانیم؟

تقابل عدالت و بی عدالتی، بیت کوین در مقابل دلار
چرا باید مقداری بیت کوین ذخیره کنیم؟


چرا اگر بیتکوین دارید، باید مراقب خودتان باشید؟

این جمله تا حدی ناقص است. در وهله ی اول، پیشنهاد می کنیم که حتما مقداری بیت کوین بخرید، و بعد از خرید آن به فکر امنیت خود باشید. برای توضیح واضح تر، به مثال زیر دقت کنید:

فرض کنید در حال حاضر، 70% جمعیت جهان، هیچ پول و دارایی ای ندارند و حتی پول غذا را هم به سختی تهیه می کنند. در این حالت بقای افراد و خانواده ی آن ها در خطر است. فرض کنید شما هم جزوی از این 70% هستید. در وهله ی اول باید پولی به دست بیاورید تا بتوانید نیاز های اساسی خود را برطرف کنید.

حالا فرض کنید اتفاقی، کیفی پر از پول پیدا می کنید که میتواند تا آخر عمر، تمام نیاز های شما و خانواده ی شما را برطرف کند. در این حالت، خیلی از افراد گرسنه، حاضرند هر کاری بکنند که این مقدار پول از چنگ شما در بیاورند. در نتیجه، باید بسیار محتاط عمل کنید. ممکن است گیر افرادی بیفتید که حاضرند شما را بکشند، ولی خودشان و خانوادشان زنده بماند.

حالا که مثال ترسناک بالا را مطالعه کردید، بد نیست بدانید که احتمال این که در آینده، این اتفاق بیفتد وجود دارد. همانطور که می دانید تعداد بیتکوین ها بسیار محدود است و اگر بخواهیم آن را بین همه ی جمعیت حال حاضر دنیا تقسیم کنیم، چیزی در حدود 0.003 به هر نفر می رسد. البته این حالت غیر ممکن است، چون همین حالا هم مقدار زیادی از بیتکوین ها در اختیار افراد بسیار محدودی است، تعداد زیادی از آن ها گم شده و مقدار بسیار کمی باقی مانده است.

با توجه به این که به نظر می رسد در یک مدت زمان طولانی، پول های رایج از بین بروند (در نتیجه قدرت دولت ها هم دیگر به این شکل نخواهد بود)، بیت کوین به عنوان دارایی اصلی در جهان شناخته می شود. در این دنیا، اگر بیتکوین نداشته باشید، در بهترین حالت یک برده ی کامل هستید. اگر هم بیتکوین داشته باشید، احتمالا تا آخر زندگیتان نیاز به هیچ نوع کار کردنی ندارید.

اگر شما صاحب بیتکوین باشید، احتمالا سوءقصد های فراوانی به جان شما می شود. خیلی ها میخواهند صاحب بیتکوین های شما باشند، در نتیجه، باید به خوبی از خود محافظت کنید. احتمال این که دولت ها و کشورهایی در آینده شکل بگیرد که به عنوان پناهگاهی برای افرادی محسوب شود که صاحب بیتکوین هستند، اصلا بعید نیست، در نتیجه، همه ی صاحبان بیتکوین می خواهند هر چه سریعتر خود را به این کشور ها برسانند. برای این که قبل از رسیدن به این کشور ها نابود نشوید، نیاز است که هیچکس نداند که شما صاحب بیتکوین هستید!


این نکات را برای حفظ امنیت خود رعایت کنید

شاید این تئوری مقداری دور از ذهن به نظر برسد، ولی معمولا اتفاقات دنیای واقعی، دور از ذهن هستند. برای مثال چه کسی فکرش را می کرد که بیماری کرونا اینگونه دنیا را زیر و رو کند؟ اگر حتی 1% احتمال این اتفاق در آینده وجود داشته باشد، لازم است که نکات زیر را برای حفظ امنیت خود و خانواده ی خود مد نظر قرار دهید:

  1. به هیچ عنوان در هنگام خرید بیتکوین یا معاملات خود، خود را تایید هویت نکنید!

  2. به هیچ کس نگویید که بیتکوین دارید، حتی به نزدیک ترین دوستان خود!

  3. به هیچ عنوان بیتکوین های خود را خرج نکنید! شاید با 0.01 بیتکوین، آینده ی خود و آیندگان خود را زیر و رو کنید!

  4. بیتکوین های خود را به امن ترین راه ممکن نگهداری کنید. (کیف پول های کاغذی و یا سخت افزاری، ولی به هر حال، بهتر است که آدرس کلید خصوصی خود را به هر شکل ممکن، حفظ کنید!

  5. به هیچ عنوان کلید خصوصی خود را در اختیار هیچ فرد یا سرویسی (کیف پول های گرم، صرافی ها، تریدر ها و…) قرار ندهید.

  6. از هر کامپیوتر و یا موبایل یا تبلتی برای دسترسی به کیف پول خود استفاده نکنید. بهترین راه دستگاهی است که هیچگاه به اینترنت متصل نشده باشد و در آینده هم نشود.

  7. و مهم ترین نکته این است که اطلاعات خود را درباره ی امنیت بلاکچین تا جای ممکن بالا ببرید و مطالعه کنید.

سخن پایانی

این سناریو که در این مقاله به توضیح آن پرداختیم، شاید هیچگاه به این شکل اتفاق نیفتد، ولی احتمال به وقوع پیوستن برخی از آن ها بالا است، در نتیجه، بهتر است با کمترین ریسک ممکن پیش بروید. پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را هم مطالعه کنید:

DeFi چیست و چگونه آینده را متحول می کند؟
سرمایه گذاری موفق: رموزی که باید بدانید!
کلاهبرداری (Scam) : نکاتی که باید دانست!

Dapp یا برنامه غیر متمرکز چیست؟
چگونه امنیت ارزهای دیجیتال را حفظ کنیم؟

برچسب های این مقاله : امنیت ارز دیجیتال btc

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب