جستجو
از ما بپرسید
جستجوگر بلاک یا Blockchain explorer

چرا باید بیشتر درباره Blockchain Explorer بدانیم؟

اگر درباره ی بلاک چین و نحوه ی کارکرد آن تحقیق کرده باشید، حتما می دانید که از خصوصیات زیرساختی بلاک چین، امنیت و شفافیت فوق العاده بالای آن است. برای بهتر درک کردن جمله ی بالا و ادامه ی مطلب، مطالب "بلاک چین به زبان ساده" و "Distributed Ledger یا دفتر کل توزیع شده چیست؟" را مطالعه کنید.

در واقع Distributed Ledger یا دفتر کل توزیع شده، یکی از تکنولوژی های فوق العاده ای است که بلاک چین بر بستر آن است. در کوتاه ترین تعریف، تمام تراکنش هایی که بر بستر بلاک چین انجام می شود، در یک دفتر کل دیجیتالی، ثبت می شود و با استفاده از اینترنت، در اختیار همه قرار می گیرد.

شفافیت بلاک چین هم به خاطر فرآیند بالا است، زیرا همه می توانند جزئیات تمام بلاک چین را ببینند. حتی شما می توانید کل بلاک چین را دانلود کنید و به عنوان Full Node نقشی اساسی در شبکه بازی کنید. حالا این سوال پیش می آید که چگونه می توانم بدون این که کل بلاک چین را دانلود کنم، بلاک ها را مشاهده کنم و تراکنشات را پیگیری کنم؟ اینجاست که باید با استفاده از Explorer یا کاوشگر بلاک این کار را انجام دهید.

در ادامه ی مقاله، به توضیحی کاربردی درباره این ابزار می پردازیم، ولی قبل از آن بیایید برخی از مهم ترین کاربرد های این سرویس را مرور کنیم.

  • چک کردن موجودی هر آدرس کیف پولی در بلاک چین

  • مشاهده کردن تاریخچه ی تراکنشات یک آدرس کیف پول

  • پیگیری و اعتبار سنجی رمزارزی که برای کسی ارسال کرده اید یا برای شما ارسال شده است

  • مشاهده و بررسی کل بلاک های ثبت شده در بلاک چین و تراکنشات داخل هر بلاک

Blockchain Explorer یا کاوشگر بیت کوین

Blockchain Explorer در واقع کاوشگر تخصصی بلاک چین بیت کوین است، در عین حال با استفاده از این سایت، می توانید بلاک چین اتریوم و بیت کوین کش را هم مرور کنید. ولی برای جستجوی تخصصی تر در هر بلاک چین، باید به کاوشگر مخصوص همان بلاک چین مراجعه کنید. در این بخش، به توضیح قابلیت هایی از سرویس Bitcoin Explorer می پردازیم که برای همه ی افرادی که از بیت کوین استفاده می کنند، کاربردی است. البته در آینده، مطلبی کامل درباره ی هر یک از قابلیت های تخصصی این سرویس در بلاگ مای دیجیمون منتشر می کنیم.

جستجو بر اساس آدرس کلید عمومی

مهم ترین کاربرد این سرویس برای کاربران عادی، پیگیری تراکنشات است. برای پیگیری تراکنشات بیت کوین، به "صفحه اول Bitcoin Explorer" مراجعه کنید. در تصویر زیر، صفحه اول این سایت را مشاهده می کنید.


برای مشاهده ی موجودی و تاریخچه تراکنشات کیف پول خودتان یا هر کیف پول دیگری، باید کلید عمومی کیف پول مد نظر را در قسمت جستجو سایت، وارد کنید. البته توجه کنید که این کلید خصوصی، باید برای یک کیف پول بیت کوینی باشد. در تصویر بالا، می توانید مشاهده کنید که در قسمت جستجو (گوشه ی راست بالای تصویر)، یک آدرس کیف پول وارد شده است. در عکس زیر، می توان موجودی کیف پول و تاریخچه تراکنشات را مشاهده کرد.


جستجو بر اساس دنباله ی Hash

یکی از راه های پیگیری یک تراکنش در سرویس Explorer، استفاده از Hash تراکنش است. برای مثال وقتی مقداری بیت کوین را برای کسی ارسال می کنید، یک رشته طولانی از اعداد و حروف به عنوان Hash تراکنش ایجاد می شود. در واقع، Hash تراکنش، یک آدرس برای پیگیری یک تراکنش است که در بعضی از کیف پول ها، به عنوان TX و یا در بعضی کیف پول های اتریوم، به عنوان TXN هم شناخته می شود. البته Hashing یک فرآیند رمزنگاری است که در مقاله ای جداگانه به مفهوم آن می پردازیم.

پیشنهاد می کنیم مطلب "اتریوم 2.0 یا Eth2 چیست؟" را مطالعه کنید.

در این مقاله، ما با کاربرد Hash در پیگیری تراکنشات کار داریم. بعد از این که یک تراکنش انجام دهید، در کیف پول خود می توانید هش تراکنش را مشاهده کنید. این رشته ی طولانیِ متشکل از اعداد و حروف، در واقع مثل شماره ی پیگیری تراکنش عمل می کند. به مثال زیر دقت کنید. این رشته، هش یک تراکنش است.

E8f4ebab434874652e6e519edeccdc1536c3e40befb71f553e811e6b9207b974

وقتی یک تراکنش در بلاک چین ثبت می شود، Hash آن به صورت همیشگی در بلاک مورد نظر، باقی خواهد ماند. در واقع، بلاک چین توسط این رشته های طولانی، مانند زنجیر در هم قفل می شود. نام بلاک چین هم به نوعی از این تکنولوژی گرفته شده است. البته باز هم ذکر می کنیم که این تعریف دقیقی از فرایند هشینگ نیست و برای درک بهتر فرایند، باید به مقاله ی "بلاک چین به زبان ساده" مراجعه کنید.

وقتی در قسمت جستجوی سرویس Explorer، عبارت هش را وارد کنید، مستقیما به صفحه ی آن تراکنش هدایت می شوید. مثل این می ماند که در یک "دفتر کل"، می دانید که اطلاعات یکی از پرداختی ها، در صفحه ی 123 نوشته شده است. هروقت که به صفحه 123 مراجعه کنید، می توانید به آن اطلاعات دسترسی پیدا کنید. در تصویر زیر، هش بالا در قسمت جستجو وارد شده و به این صفحه هدایت شده ایم.


سخن آخر

همانطور که قبلا گفتیم، سرویس Explorer قابلیت های فراوانی دارد که با توجه به کاربردی نبودن برای تمام کاربران سایت ما، فعلا از توضیح آن ها می پرهیزیم. اگر قصد دارید که تراکنشات اتریوم و یا بیت کوین کش را هم پیگیری کنید، می توانید مراحل را مانند بیت کوین در همین سایت پیش بروید و به نتیجه برسید. البته پیشنهاد می کنیم برای این که حرفه ای تر در بلاک چین اتریوم به جست و جو بپردازید، از کاوشگر اصلی اتریوم، به اسم Etherscan استفاده کنید.

استفاده از این سرویس هم مانند Explorer بیت کوین، کاملا ساده است، ولی برای حرفه ای های اتریوم، امکاناتی را در نظر گرفته اند که در سایت قبلی نمی توانید پیدا کنید. همچنین اگر از کاربران ترون هستید هم، می توانید به سایت Tronscan مراجعه کنید.

پیشنهاد می کنیم مطلب "ترون چیست؟ آیا آینده ترون درخشان است؟" و "فریز کردن در شبکه ترون به چه معناست؟" را مطالعه کنید.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و از این به بعد، به راحتی تراکنشات خود را پیگیری و اعتبار سنجی کنید. اگر هرگونه سوالی درباره سرویس Explorer داشتید، با کارشناسان ما در تماس باشید.

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب