جستجو
از ما بپرسید
بیت کوین بهتر است یا دلار

تقابل عدالت و بی عدالتی، بیت کوین در مقابل دلار

تقابل عدالت و بی عدالتی، احتمالا از زمانی که انسان هوشمند به وجود آمده، وجود داشته است. همیشه افرادی وجود داشته اند که بانی ظلم بوده اند و افرادی هم مورد ظلم و ستم قرار می گرفتند. در واقع، ظلم و بی عدالتی به دلایل متفاوتی به وجود می آید، ولی در مقیاس جهانی، می توان گفت که از اصلی ترین دلایل وجود ظلم و بی عدالتی، قدرت طلبی افراد و حکومت ها است.

معمولا مردم عادی در سراسر جهان، مورد ظلم و ستم قرار می گیرند، زیرا باید تاوان قدرت طلبی حکومت های قدرتمند جهان را بپردازند. البته ممکن است فکر کنید مردم یک کشور پیشرفته و توسعه یافته، مورد بی عدالتی قرار نمی گیرند، در حالی که بازی بی عدالتی در دنیای امروز ما، کاملا سیستماتیک است و کل دنیا را زیر سلطه خود دارد. البته قطعا میزان ظلم و ستمی که مردم یک کشور توسعه یافته متحمل می شوند، بسیار کم تر از بی عدالتی ای است که در کشور های در حال توسعه وجود دارد.

ابزار اصلی اعمال بی عداتی در جهان

افراد قدرتمند جهان و بانیان بی عدالتی، از ابزار های متنوعی برای اعمال ظلم بر جهانیان استفاده می کنند. برای مثال، احتمالا اولین چیزی که به نظر ما می رسد، تجهیزات نظامی پیشرفته و… است. اما با نگاهی واقع گرایانه تر، می بینیم که یکی از اصلی ترین ابزار های اعمال قدرت و بی عدالتی، سیاست های کلان اقتصادی و زیرساخت های آن است. در واقع، وقتی از اقتصاد حرف می زنیم، ناخودآگاه به یاد پول فیات و انواع معروفی از آن، مثل دلارو یورو و… می افتیم.

با کمی بررسی فنی و تاریخی، متوجه می شویم که سال های سال است که از پولی استفاده می کنیم که عملا بانی بی عدالتی در جهان است.

پیشنهاد می کنیم قبل از ادامه ی این مطلب، مقاله ی "پول یا ارز فیات چیست؟" را مطالعه کنید.

پول های فیات، به خصوص دلار آمریکا در کنار سیاست های اقتصادی، زمینه را برای بی عدالتی کلان فراهم کرده و سال های طولانی ای است که دولت ها، به خصوص دولت آمریکا، در حال اعمال ظلم در سراسر جهان است. البته نمی توان گفت که فقط دولت آمریکا است که از سیستم اقتصادی ناقص حال حاضر جهان، به نفع خود استفاده می کند، بلکه تقریبا همه ی حکومت ها این کار را می کنند.

دلار آمریکا و بی عدالتی جهانی

بعد از جنگ جهانی دوم، آمریکا در موقعیتی بسیار ویژه و قدرتمند قرار گرفت. بعد از پایان جنگ جهانی دوم، نزدیک به 50% از پول و طلای جهان، در اختیار آمریکا قرار گرفته بود. جالب است بدانید که در آن روزگا، جمعیت آمریکا حدود 6% از کل جمعیت جهان بود، و در واقع، آمریکا به ثروتمند ترین کشور جهان تبدیل شد.

فیلسوفان، اقتصاددانان و دولت مردان آمریکایی، به این نتیجه رسیدند که باید سیاست هایی را اتخاذ کنند که این نسبت نابرابر سرمایه نسبت به جمعیت، در آینده هم حفظ شود و تا به حال که موفق به این کار شده اند. احتمالا هر کشور دیگری هم در موقعیت آمریکا بود، برای حفظ قدرت همین کار را می کرد.

در آن روزگار که کشور های جنگ زده در حال احیای خود بودند، دلار تبدیل به یک ارز جهانی شد. دولت ها و حکومت ها برای مبادلات و صادرات و واردات و...، باید از دلار استفاده می کردند. در واقع اصلی ترین کالایی باعث شد دلار به عنوان یک ارز جهانی مورد استفاده قرار بگیرد، نفت بود. هر کشوری که می خواست صادرات و یا واردات نفت داشته باشد، باید میزان قابل توجهی دلار ذخیره می کرد.

 نمی خواهیم بیش از این وارد جزئیات شویم، پس بیایید ببینیم که تبدیل شدن دلار به عنوان یک پول فیات جهانی، در کنار ضعف های بنیادین سیستم اقتصادی جهانی و ضعف های پول های فیات، چگونه می تواند بی عدالتی را در سراسر جهان بیشتر و بیشتر کند. البته بعد از پیدا کردن درکی کلی نسبت به این اتفاق، بهتر متوجه می شویم که چرا بیت کوین می تواند قواعد بازی را تغییر دهد و عدالتی نسبی در جهان برقرار کند.


اولین و مهمترین ضعف بنیادین ارز های فیات، این است که پشتوانه ای ندارند. در واقع، دولت ها می تواند بدون پشتوانه خاصی، پول چاپ کند. البته چاپ پول، عامل مستقیم به وجود آمدن تورم است. وارد شدن به جزئیات چگونگی به وجود آمدن تورم بعد از چاپ پول، در حوصله ی این مقاله نمی گنجد. همه ی ما می دانیم که اصلی ترین تاثیر تورم، پایین آمدن قدرت خرید مرد است. در واقع، وقتی تورم به وجود می آید، پول شما ارزش کمتری نسبت به قبل دارد.

در واقع، وقتی دولت ها برای پیشبرد هدف های و پروژه های خود پول چاپ می کنند، در واقع به صورت غیر مستقیم از جیب مردم خود پول بر می دارد. معنی این اتفاق این است که شما مالک پول خود نیستید، زیرا اگر دولت بخواهد، می تواند کاری کند که پول شما هیچ ارزشی نداشته باشد. این اتفاق اگر ظلم و بی عدالتی نیست، چیست؟

حالا بیایید به دلار نگاهی بیندازیم. همانطور که گفتیم، دلار در اکثر کشور ها به عنوان یک ارز بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد و برای واردات و صادرات کالا استفاده می شود. این به این معنی است که وقتی دولت آمریکا پول چاپ می کند، در کل جهان تورم به وجود می آید و این فاجعه آمیز است. سیاست دولت آمریکا به گونه ای است که تورم را در کشور خود بسیار پایین نگه می دارد، ولی تورم ناشی از چاپ پول را، به بیرون مرزهای خود انتقال می دهد.

به این نکته توجه داشته باشید که این فقط یکی از بی عدالتی هایی است که وجود دارد. به این مثال توجه کنید که تا حدی با انواع دیگر بی عدالتی ناشی از سلطه دلار آشنا شوید. وقتی هر کشوری برای مبادلات بین المللی خود، از دلار استفاده می کند، عملا درصدی را به عنوان کارمزد به بانک مرکزی آمریکا می پردازد. برای مثال، کشور ژاپن کالای تولیدی خود را برای کشور مالزی ارسال می کند و این معاملات با دلار اتفاق می افتد. از این معامله که هیچ ربطی به کشور آمریکا ندارد، درصد زیادی سود به آمریکا می رسد.

بیت کوین چگونه قوانین بازی را تغییر می دهد؟

به صورت کلی برای آشنایی بیشتر و درک ساز و کار بیت کوین، مطالب "ارز دیجیتال : آشنایی به زبان ساده" ، "رمز ارز یا کریپتوکارنسی cryptocurrency چیست؟" و "بلاک چین به زبان ساده" را مطالعه کنید.


یکی از مهم ترین تفاوت های بیت کوین با پول فیات، این است که تعداد بیت کوین ها از قبل مشخص است و محدود است. درنتیجه، امکان تولید بیت کوین بیشتر وجود ندارد، مگر جامعه بیت کوین با این امر موافقت کند که نخواهد کرد. این باعث می شود که تورم عملا وجود نداشته باشد.

از دیگر مزایای بیت کوین این است که تحت کنترل بانک مرکزی یا یک دولت یا حکومت نیست. در واقع، هر کسی می تواند بلاک چین را به صورت کامل دانلود کند و به یک Full node تبدیل شود. در واقع هرکسی می تواند کل اطلاعاتی را که در بلاک چین ثبت شده را بررسی کند. این به معنی شفافیت بلاک چین است. همانطور که می دانید بلاک چین بیت کوین، کاملا غیر متمرکز است.

باز هم یکی از نقاط قوت بیت کوین نسبت به ارز های فیات این است که شما واقعا صاحب پول خود هستید. دولت ها نمی توانند بدون این که شما متوجه شوید، با ایجاد بیت کوین های بیشتر، باعث بی ارزش شدن بیت کوین شما شوند. اگر اصول امنیتی را رعایت کرده باشید، کسی نمی تواند متوجه شود که شما اصلا بیت کوینی دارید یا نه. در نتیجه، با اعمال زور هم نمی توانند بیت کوین شما را تصاحب کنند. مزایای بیت کوین نسبت به ارز های فیات فوق العاده زیاد است و  در آینده و به مرور، به توضیح آن ها می پردازیم.

برای آشنایی با ابعاد مختلف انقلاب اقتصادی ای که بیت کوین باعث به وجود آمدن آن شده است، به مقالات زیر مراجعه کنید:
DeFi چیست و چگونه آینده را متحول می کند؟
Dapp یا برنامه غیر متمرکز چیست؟
قرارداد هوشمند (Smart contract) چیست و چگونه کار می کند؟

Distributed Ledger یا دفتر کل توزیع شده چیست؟
NFT یا Non-fungible token چیست؟

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب