جستجو
از ما بپرسید
اتریوم دو یا Eth2

اتریوم 2.0 یا Eth2 چیست؟

اتریوم 2.0 یا Eth2 ، نسل جدید شبکه بلاک چین اتریوم است. در واقع اتریوم 2.0 یک آپدیت بزرگ برای بلاک چین اتریوم است که در 3 فاز (فاز 0، 1 و 2) پیاده سازی می شود. در زمان نگارش این مقاله، فاز 0 این آپدیت پیاده سازی شده است.

همانطور که می دانید، بیت کوین را به عنوان پادشاه و اتریوم را به عنوان ملکه ی ارز های دیجیتال می شناسند. اتریوم دومین-محبوب ترین بلاک چین دنیا است. یکی از مهم ترین نوآوری هایی که باعث محبوبیت اتریوم شد، پشتیبانی از قرارداد های هوشمند بود که باعث به وجود آمدن بازار بزرگی برای Dapp ها، تکنولوژی DeFi و… بود.

یکی از ضعف های بیت کوین، سرعت پایین شبکه و کارمزد های بالای آن است. بلاک چین اتریوم از بلاک چین بیت کوین بسیار سریع تر بود و کارمزد های آن نیز پایین تر بود. البته، مدتی بعد بلاک چین های دیگری به وجود آمدند که بسیار سریع تر از اتریوم کار می کنند و با استفاده از آن ها می توانید تقریبا بدون پرداخت کارمزد، به نقل و انتقالات مالی بپردازید. یکی از این بلاک چین ها، ترون است.

مهاجرت از اثبات کار به اثبات سهام

ترون بر خلاف اتریوم که از مکانیزم "اثبات کار" (PoW) استفاده می کند، از مکانیزم "اثبات سهام" (PoS) استفاده می کند. به زبان ساده تر، شما برای استخراج اتریوم، نیاز به دستگاه ماینر یا کارت های گرافیک قوی و برق داشتید ولی برای استخراج ترون، می توانید همان هزینه ای را که برای خرید تجهیزات استخراج اتریوم باید بپردازید، در اختیار شبکه ترون قرار دهید و از دریافت سود سهام خود لذت ببرید.

رقبای دیگری هم وجود دارند که از سرعت بالا، کارمزد پایین و فرایند اثبات سهام استفاده می کنند و همین اتفاق باعث شد که نیاز به توسعه و بهینه سازی شبکه اتریوم احساس شود. یکی از مهم ترین تغییراتی که بعد از آپدیت Eth2 قرار است اتفاق بیفتد، این است که فرایند استخراج اتریوم از مکانیز اثبات کار به اثبات سهام تغییر می کند. در حال حاضر که فاز 0 این پروژه اعمال شده است، شما می توانید به یکی از Node های شبکه تبدیل شوید و به شبکه در ثبت بلاک های جدید کمک کنید و در مقابل پاداش بگیرید. البته هنوز پرداخت پاداش ها راه اندازی نشده.


در واقع، در حال حاضر به صورت همزمان هم می توان از فرایند اثبات کار استفاده کرد و هم می توان با "استکینگ" 32 اتر در شبکه، به یکی از سهامداران اتریوم تبدیل شد. البته، تا زمانی که فاز دوم پروژه را اندازی نشود، سودی هم پرداخت نمی شود.

استکینگ 32 اتر، در واقع بیشتر مناسب افرادی است که قصد سرمایه گذاری طولانی مدت در اتریوم را دارند. در زمان نگارش این مقاله، 32 اتر چیزی در حدود 450 میلیون تومان است. شما به غیر از 32 اتر، به یک کامپیوتر همیشه روشن هم احتیاج دارید تا بتوانید تراکنش ها را به عنوان یک نود، ثبت کنید.

شبکه شارد یا Shard chain

نمی خواهیم در این مقاله خیلی وارد جزئیات شویم، در نتیجه بیایید از فرایند اثبات سهام بگذریم و به یکی دیگر از تغییرات بزرگی که این آپدیت در بلاک چین اتریوم به وجود می آورد بپردازیم. زنجیره شارد یا Shard Chain یکی دیگر از تکنولوژی هایی است که قرار اتریوم را برای رقابت در مقابل بلاک چین های دیگر آماده کند.

برای توضیح خیلی ساده از تغییری که این زنجیره در اتریوم به وجود می آورد، به مثال یکی از توسعه دهندگان اتریوم 2.0 توجه کنید: اتریوم 1.0 مثل یک جاده ی یک بانده است، در مقابل، اتریوم 2.0 با استفاده از Shard Chain، یک جاده 6 بانده خواهد بود.

در واقع فرایند ثبت بلاک ها در اتریوم یک، به صورت متوالی صورت می گرفت. یعنی فرایند ثبت تراکنش ها در بلاک و ثبت بلاک در بلاک چین، کاملا به صورت منظم و به ترتیب اولویت انجام می شود و امکان انجام کار ها به صورت موازی وجود نداشت. در نتیجه، سرعت کلی بلاک چین پایین بود. اما با آپدیت شبکه به شارک، Node ها به صورت موازی می توانند فرایند ثبت بلاک را انجام دهند. به دلیل همین موازی کاری، سرعت شبکه صدها برابر بیشتر از اتریوم 1.0 خواهد شد.

سخن آخر

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که وقتی پلتفرم های دیگری مثل ترون وجود دارند که در حال حاضر بهتر از اتریوم هستند، چرا باید 2 سال صبر کنیم که اتریوم به صورت کامل به ورژن جدیدش به روز رسانی شود؟ اصلا چرا باید از اتریوم استفاده کنید؟

این سوال ها جواب های متنوعی دارد. یکی از وجوه تمایز اتریوم نسبت به رقباش، مارکت کپ یا حجم بازار بسیار بزرگ تر است. به زبان ساده تر، سرمایه گذاری خیلی بیشتری بر روی اتریوم شده است تا ترون. همین اتفاق باعث می شود که به صورت کلی به اتریوم بیشتر بتوان امیدوار بود. یکی دیگر از ابعاد مهم، این است که بلاک چین های دیگر مثل ترون و... هم ضعف های خود را دارند. مثلا خیلی ها معتقدند که نمی توان گفت که شبکه ترون کاملا غیر متمرکز است، در مقابل، در اتریوم تمرکز زدایی به شکل واقعی وجود دارد.

یکی دیگر از دلایلی که خیلی ها اتریوم را ترجیح می دهند، پلتفرم Dapp و DeFi است. Dapp ها یا برنامه های غیر متمرکزی که بر بستر اتریوم وجود دارد، بسیار بیشتر و کارآمد تر از Dapp هایی است که بر بستر بلاک چین های دیگر وجود دارد. از طرفی، بیش از 90% از  اکوسیستم DeFi تا به حال بر بستر اتریوم راه اندازی شده است. یکی دیگر از واضح ترین دلایل هم این است که به نظر پتانسیل رشد قیمت اتریوم نسبت به رشد قیمت ترون، بسیار بیشتر است.

به هر حال، این آپدیت آخرین آپدیت اتریوم نخاهد بود و این بلاک چین، در آینده هم آپدیت های بیشتری دریافت خواهد کرد و هر روز کارآمد تر می شود.


نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب