جستجو
از ما بپرسید
USDt یا تتر

تتر (Tether-USDT) چیست؟ با انواع تتر آشنا شوید

تتر (Tether-USDT) ، یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین رمز ارز های جهان است. در واقع در زمان نگارش این مقاله، تتر به عنوان سومین-محبوب ترین رمز ارز دنیا، بعد از بیتکوین و اتریوم است و اولین-محبوب ترین رمز ارز با ثبات یا Stable coin است. در این مقاله قصد داریم به صورت خلاصه به معرفی تتر بپردازیم و انواع پر استفاده ی آن را به شما معرفی کنیم.

تتر چیست؟

تتر یک رمز ارز با ثبات است که قیمت آن همیشه تقریبا برابر یک دلار است. در ابتدای راه، بنیاد این رمز ارز اعلام کرد که در قبال هر یک تتر که وجود دارد، یک دلار آمریکا در بانک مرکزی آمریکا به عنوان پشتوانه تتر، نگهداری می شود. اما بعد از مدتی مشخص شد که این ادعا واقعیت ندارد، البته بعد از این رسوایی، بنیاد تتر به نوعی ادعای خود را توجیه کرد و مردم هم به استفاده از تتر ادامه دادند.

تتر یک رمز ارز فوق العاده کاربردی است. فرض کنید می خواهید سرمایه خود را به صورت رمز ارز نگهداری کنید، ولی نمی خواهید ریسک نوسان قیمت ارز هایی مثل بیت کوین و… را بپذیرید. در این حالت، بهترین انتخاب تتر است، زیرا همیشه قیمت آن برابر یک دلار است.

یکی دیگر از کاربرد های خیلی مهم تتر، در ترید رمز ارز ها است. فرض کنید می خواهید بیت کوین خود را در اوج قیمت آن بفروشید و دوباره بعد از کاهش قیمت، بیت کوین بخرید. زمان فروش، به ارزش دلاری بیت کوین ها تتر دریافت می کنید ارزش پول خود را ثابت می کنید و بعد از کاهش قیمت بیت کوین، دوباره با تتر خود بیت کوین می خرید.

این ها فقط مثال هایی از استفاده ی این رمز ارز محبوب بود، ولی استفاده های بی نهایت زیادی برای این رمز ارز با ثبات می شود متصور شد، از جمله خرید کالا به صورت بین المللی و بدون محدودیت، حمل و نقل دلار در مسافرت، بدون وجود پول فیزیکی و دیگر مثال هایی که از حوصله ی این مقاله خارج است.

انواع تتر

یکی از دلایل این که تتر یا USDT برای همه کاربردی است، این است که بر روی بلاک چین های متفاوتی فعالیت می کند. برای مثال، اولین تتر بر اساس پروتکل اومنی (Omni Layer)، که همان بلاک چین بیت کوین است به وجود آمد و به مرور بر روی بلاک چین های دیگری نیز راه اندازی شد که در ادامه توضیح می دهیم.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه ی ادامه ی مقاله، مطلب "بلاک چین به زبان ساده" را مطالعه کنید.


  1. Omni USDT یا تتر اومنی

همانطور که گفتیم، این تتر بر پایه بلاک چین بیت کوین است. استفاده از این نوع تتر به دلیل سرعت پایین شبکه بلاک چین بیت کوین و هزینه ی کارمزد تراکنش بسیار بالا، در حال حاضر خیلی توصیه نمی شود. اما همانطور که می دانید، بعضی از افراد که به عنوان بیت کوینر شناخته می شوند، به این معنی که بیش از هر بلاک چینی، به بلاک چین بیت کوین اعتقاد دارند و از آن استفاده می کنند.

البته ممکن است از کسی بخواهید تتر دریافت کنید و او فقط تتر اومنی داشته باشد و مجبور شوید شما هم این تتر را دریافت کنید، ولی به هر روی، گزینه های بهتری هم وجود دارند. برای تشخیص تتر اومنی، می توان به آدرس کیف پول آن و یا اسم استاندارد آن نگاه کرد. (برای دریافت انواع کیف پول ها از منبع اصلی و معتبر، می توانید به صفحه ی "دانلود کیف پول ها" مراجعه کنید.)

این تتر با استاندارد USDT Omni شناخته می شود و آدرس کیف پول آن با حروف BC شروع می شود. برای مثال، به آدرس زیر توجه کنید:

bc2YwY6jhdkj15yushctYHMdrYJLWrCu6xwet

  1. USDT ERC20 یا تتر بر پایه اتریوم

این تتر، بر پایه ی شبکه ی اتریوم است و بعد از اومنی، راه اندازی شد. شبکه بلاک چین اتریوم نسبت به بلاک چین بیت کوین بسیار سریع تر است و کارمزد های شبکه هم پایین تر است. البته در زمان نگارش این مقاله، همچنان کارمزد تراکنش اتریوم نسبت به شبکه های دیگر که در ادامه معرفی می کنیم، بسیار بالاست. البته از مزیت های تتر بر پایه ی اتریوم نسبت به بقیه تترها، این است که بیشترین پشتیبانی توسط انواع کیف پول ها را دارد. یعنی اکثر کیف پول های رمز ارز، از این نوع تتر پشتیبانی می کنند.

برای آشنایی با بهترین کیف پول ها، مقاله ی "آشنایی با بهترین کیف پول های ارزهای دیجیتال" را از دست ندهید.

اسم استاندارد این نوع تتر ERC20 است و اول آدرس کیف پول آن با 0x شروع می شود. به مثال زیر توجه کنید:

0xYwY5Eec12tsjfkltYHMdjYJLWrCs6xwet

  1. USDT TRON یا تتر بر پایه ترون

این نوع از تتر، بر پایه پلتفرم ترون کار می کند، بلاک چینی فوق العاده سریع که بابت نقل و انتقالات، تقریبا کارمزدی دریافت نمی کند. یکی از ایرادات تتر بر پایه ترون، این است که توسط همه ی کیف پول ها پشتیبانی نمی شود.

اسم استاندارد این نوع از تتر، TRC20 است و اول آدرس کیف پول آن با TX شروع می شود. به مثال زیر توجه کنید:

TXYdY5Egr12tuetgtYHMdrYJLWrCu6xdet

انواع دیگری از تتر هم وجود دارند، مانند تتر بر پایه ی EOS و یا بر پایه ی Solana که به دلیل این که در حال حاضر استفاده ی چندانی ندارد، از معرفی بیشتر آن ها اجتناب می کنیم.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

برچسب های این مقاله : ترید USDT ارز دیجیتال استیبل کوین

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب