جستجو
از ما بپرسید
چرا نباید در هایپ ها اعتماد کرد؟

چرا اکثر سایت های سرمایه پذیر، قابل اعتماد نیستند؟

همانطور که می دانید، سایت مای دیجیمون یک سایت مانیتورینگ پروژه های سرمایه گذاری آنلاین است. اصلی ترین هدف ما، مشاوره صادقانه به افرادی است که در دنیای رمزارز ها فعال هستند یا به تازگی از طریق سایت های سرمایه پذیر آشنا شده اند. وقتی حرف از صداقت می زنیم، اولین نکته ای که قبل از سرمایه گذاری در 90% از سایت های سرمایه پذیر باید بگوییم، این است که ریسک سرمایه گذاری بالا است. به نظر ما، این ریسک ها را باید شناخت تا بتوان معدود پروژه های حرفه ای و پایدار را شناخت.

در این مقاله، دلایل "کاملا صادقانه" را بیان می کنیم که باعث می شوند سایت های سرمایه پذیر و ریسک های سرمایه گذاری در آن ها را بیشتر بشناسید.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه ی این مطلب، مقاله ی "کلاهبرداری (Scam) : نکاتی که باید دانست!" را مطالعه فرمایید.

سایت های سرمایه پذیری که بر پایه ی بلاک چین و قرارداد هوشمند نیستند


  1. ریسک، جزو قوانین بازیست!

وقتی قسمت قوانین استفاده ی 90% سایت های سرمایه پذیر را می خوانید، می بینید که ذکر شده سایت سرمایه پذیر مورد نظر می تواند در هر زمانی که صلاح بداند، می تواند قوانین را تغییر دهد. یا برای مثال، ذکر شده که این یک قرارداد کاملا خصوصی است و پذیرش قوانین استفاده به معنی است که کاربر حق پیگیری قانونی را ندارد.

در بعضی از سایت ها ذکر شده "با پولی سرمایه گذاری کنید که اگر از دست برود، به مشکلی بر نخورید!ً" خوب، این حرف عجیب است، زیرا از قوانین اولیه ی سرمایه گذاری این است که ریسک ها را تا حد ممکن کاهش دهید. در نتیجه، هیچ سرمایه گذار آگاهی، دوست ندارد که ریسک را به کسی واگذار کند که می گوید با پولی سرمایه گذاری کنید که به آن نیازی ندارید و  احتمالا از دست می رود و شما حق اعتراض هم ندارید.

برای یک سرمایه گذاری موفق، مطلب "سرمایه گذاری موفق: رموزی که باید بدانید!" را مطالعه کنید.

  1. هیچ شواهدی قابل اعتمادی وجود ندارد!

وقتی وارد صفحه اول یک هایپ می شوید، پیشنهاد ها و ادعا های سایت سرمایه پذیر را می بینید. معمول ترین ادعا این است که ما تیمی از بهترین تریدر ها داریم و با سرمایه گذاری ها، ترید می کنیم و سود ها را پرداخت می کنیم. حتی بعضی از سایت ها هستند که اطلاعاتی هم از ترید هایشان منتشر می کنند. ولی هیچ چیزی وجود ندارد که ثابت کند که سایت واقعا مشغول به ترید است و یک طرح پانزی نیست.

ادعا های عجیب تری هم می بینید، مثلا سرمایه گذاری در صنعت نفت، ساختمان سازی، ماشین آلات صنعتی و...، ولی نهایتا هیچ مدرک قابل پیگیری ای وجود ندارد و سایت، هر داستانی که بخواهد تعریف می کند.

  1. منطقی نیست!

وقتی به پلن های سرمایه گذاری اکثر سایت ها نگاه می کنید، واقعا منطقی نیست. بعضی از سایت های جدید هستند که حتی اشتباهات محاسباتی در جداول خود دارند. برای مثال، در پلنی کوتاه تر، با سرمایه گذاری پول کمتری نسبت به یک پلن طولانی مدت، سود بیشتری دریافت می کنید. این نشان می دهد سایت می خواهد هرچه زودتر، حتی در حد 10 روز، بسته شود.

یک مسئله ی غیر منطقی دیگر این است که سود هایی که سایت وعده می دهد، شاید هزاران برابر سود سالیانه ی بانکی اکثر کشور های دنیا باشد. خوب، چگونه ممکن است که این سود پایدار باشد؟ به همین دلیل است که این سایت ها معمولا کلاهبرداری از آب در می آیند. البته سایت هایی وجود دارند که با پرداخت سود های معقول تر، مدت هاست که در حال فعالیت هستند. برای مثال، Solid trade bank و یا Zion Finance ، نمونه هایی از این سایت ها هستند.

ولی به احتمال 90%، یک روز همین سایت ها هم به فعالیت خود پایان میدهند. باز هم به دلیل این که شواهد شفافی وجود ندارد که نشان از صحت ادعاهای سایت باشد. برای مثال، Solid trade bank ادعا می کند که سرمایه کاربران را در چند شرکت بین المللی در سراسر جهان، بیمه کرده است، اما مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

  1. دروغ های واضح!

بعضی از سایت ها، دروغ های واضحی می گویند. یک دروغ شایع این است که مثلا سایت ادعا می کند از سال 2010 در حال فعالیت آنلاین و پرداخت سود منظم هستند، در حالی که تاریخ ثبت دامنه سایت، برای 3 ماه پیش است.

قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز


خوشبختانه هنوز امیدی هست. قرارداد هوشمند پتانسیل این را دارد که پروژه های ایمنی را پشتیبانی کند. البته، بر پایه ی قرارداد هوشمند هم می توان کلاهبرداری کرد. خوشبختانه در قرارداد های هوشمند، به خاطر ماهیت شفاف بلاک چین، امکان تشخیص این که برخی قرارداد ها دقیقا به چه صورت کار می کنند، وجود دارد. البته بررسی کد قرارداد هوشمند، به نوعی چالش برانگیز است.

وقتی صحبت از قرارداد هوشمند می شود، منظور نرم افزاری است که بر بستر بلاک چین کار می کند. زمانی یک پروژه ی سرمایه گذاری بر بستر بلاک چین قابل اعتماد است که بتوان به کد برنامه دسترسی داشت و صحت منطق آن را تایید کرد. خیلی از قرارداد های هوشمند، این امکان را به کاربران نمی دهند و کد آن ها بسته است. از طرفی، حتی اگر کد متن باز باشد، به این معنی نیست که 100% با قرارداد معتبری طرف هستید. بیایید در زیر، سناریو های مختلف را بررسی کنیم.

ممکن است یک قرارداد هوشمند متن باز، مفادی داشته باشد که مشخص باشد که مشکلی ساختاری دارد، ولی برای 90% جامعه ی کاربران این سایت ها، مشخص نیست که کلاهبرداری است. برای مثال، یک قرارداد هوشمند می تواند هم متن باز باشد و هم پانزی! در نتیجه، خیلی ها که با طرح پانزی آشنایی ندارند، متوجه مشکل نمی شوند. جالب اینجاست که طرح پانزی می تواند با استفاده از قرارداد های هوشمند و متن باز بودن، اعتباری غیر واقعی برای خود دست و پا کند که این خطرناک است و باعث کلاهبرداری های کلان می شود.

یک مسئله ی دیگر این است حتی اگر قرارداد هوشمند متن باز باشد، هر کسی توانایی بررسی دقیق آن را ندارد. برخی از قرارداد ها بوده اند که متن باز بوده اند و توسط برخی از برنامه نویسان بررسی و تایید شده بودند، ولی باز هم کلاهبرداری کردند. این نشان می دهد هنوز به جایی نرسیده ایم که به راحتی بتوانیم به یک قرارداد هوشمند سرمایه پذیر، اعتماد کنیم.

لازم به ذکر است که در حال حاضر، شرکت های تخصصی ای به وجود آمده اند که کد قرارداد های هوشمند را بررسی می کنند. فعلا تنها نمونه ی نسبتا مطمئن، این است که این کمپانی ها را شناسایی کنید و دنبال قرارداد های تایید شده توسط آن ها بگردید.

پیشنهاد می کنیم اگر اهمیت آگاهی داشتن در حوزه ی رمز ارز ها و سرمایه گذاری را درک کرده اید، مطالب وبلاگ مای دیجیمون را مطالعه کنید تا با مهم ترین اجزای این اکوسیستم، به خوبی آشنا شوید.


نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب