جستجو
از ما بپرسید
NFT یا Non-fungible token چیست؟

NFT یا Non-fungible token چیست؟

NFT یا Non-fungible token، نوعی از توکن ها هستند که نقشی بسیار مهم در اکوسیستم ارزهای دیجیتال و DeFi دارند. البته، به دلیل این که این تکنولوژی نسبتا نوظهور است، در حال حاضر آنچنان مورد توجه عموم قرار نگرفته، در عین حال، نقش آن در آینده غیر قابل انکار است. در این مقاله، به توضیح Non-fungible token و معرفی برخی از کاربرد های آن می پردازیم.

Non-fungible token به چه معناست؟

این نوع توکن، از جهاتی با اکثر توکن ها و ارزهای دیجیتالی که تا به حال دیده ایم، تفاوت های ریشه ای دارد. ترجمه ی تحت اللفظی Non-fungible token در فارسی، توکن های غیر قابل تعویض است. اما برای درک معنی غیر قابل تعویض، اول باید با توکن های قابل تعویض یا Fungible-token آشنا شوید.

Fungible tokens

این نوع از توکن ها، واحد هایی هستند مثل بیت کوین، اتر و اکثر رمز ارز های موجود. از مشخصات اصلی این توکن ها این است که توکن ها با هم قابل معامله و تعویض هستند و ارزش واحدی دارند. منظور این است که برای مثال، یک بیت کوین دقیقا ارزش برابری با یک بیت کوین دیگر دارد. 

در واقع، فرقی نمی کند کدام بیت کوین را داشته باشید، به دلیل این که تمام بیت کوین ها با هم برابر هستند. یا در مثالی ساده تر، هر اسکناس 10,000 تومانی، ارزشی کاملا برابر با یک اسکناس 10,000 تومنی دیگر دارد. در نتیجه، دو اسکناس 10,000 تومانی را می توانید به راحتی با هم تعویض کنید.

در این نوع از توکن ها، ارزش کثری از پول هم مشخص است و می توانید آن را تبادل کنید. در نتیجه، این نوع از توکن ها، قابل تعویض با بقیه ی Fungible token ها را نیز دارند. برای مثال، قیمت بیت کوین به ریال، دلار و… مشخص است و با استفاده از یک واحد دیگر، می توانید بیت کوین بخرید یا بفروشید، در واقع "معاوضه کنید". با درک این مفهوم، درک Non-fungible token ساده است.

Non-fungible token

برای درک یک Non-fungible token بیایید یک مثال بزنیم. فرض کنید یک بلیت هواپیما دارید. آیا می توانید این بلیط را با یک بلیت دیگر تعویض کنید؟ خیر، چون هر بلیت کاملا منحصر به فرد است. با این که تمام بلیت ها، بلیت هواپیما هستند، ولی کاملا با هم متفاوت هستند. یکی می تواند شما را از ایران به ترکیه ببرد، یکی دیگر به کیش.

از طرفی، بلیت را نمی توان تقسیم کرد. برای مثال، نصف یک بلیت هواپیما را نمی توان با نصف ارزش خود بلیت تعویض کرد، زیرا نصف بلیت ارزشی ندارد. پس تا اینجای کار، فهمیدیم که NFTها قابل تعویض نیستند، زیرا هر یک از آن ها ارزشی متفاوت از نمونه ی دیگر دارد و کاملا منحصر به فرد است.

سه دلیل به وجود آمدن Non-fungible token

  1. حق مالکیت

به دلیل ماهیت شفافیت بلاک چین و از طرفی، منحصر به فرد بودن توکن های Non-fungible، می توان برای اثبات حق مالکیت اموال از آن ها استفاده کرد. برای مثال، شبکه ی بلاک چینی را تصور کنید که مخصوص به املاک است. شما می توانید یک ملک در هر جای دنیا بخرید و بدون این که نیاز به کار حقوقی خاصی باشد، Non-fungible token منحصر به فرد آن ملک را به صورت دیجیتال دریافت کنید.

  1. انتقال پذیری

فرض کنید یک ملک خریدید و NFT خود را دریافت کردید. می توانید مستقیم یا غیر مستقیم این NFT را با یک NFT دیگر که می تواند هر چیز دیگری باشد، تعویض کنید. برای مثال، NFT ملک را با NFT یک شرکت تجاری تعویض می کنید، یا در بازار، NFT خود را می فروشید و با درامد حاصل از آن، یک NFT دیگر می خرید.

  1. اعتبار بالا و جلوگیری از تقلب

بلاک چین تا حد زیادی به جلوگیری از تقلب کمک می کند، زیرا کاملا شفاف است و به راحتی قابل پیگیری. از طرفی بلاک چین به دلیل متمرکز نبودن سرور های آن، به قابل از بین رفتن نیست.


برخی از کاربرد های NFT

 فرض کنید در آینده، مالکیت یک اثر هنری را، به صورت NFT خریداری کرده اید و آن اثر هنری را بسته به تصمیم خود، در هر جایی که بخواهید به صورت مجازی یا واقعی به نمایش می گذارید و از درآمد حاصل از فروش بلیط، درصدی به شما خواهد رسید.

سال های آینده به گونه ای خواهد بود که تکنولوژی واقعیت مجازی در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. این اتفاق به معنی پیشرفت شدید این تکنولوژِی و واقعی تر شدن آن می شود. حتی می توان مطمعا بود که نسل های آینده، به صورت مستقیم و از طریق مغز خود به کامپیوتر و اینترنت دسترسی دارند و اینجاست که می توانیم بیشتر به اهمیت NFT ها پی ببریم.

زمانی که بتوانید از طریق واقعیت مجازی به یک مکان دیگر سفر کنید، به شکلی که کاملا واقعی به نظر برسد، یعنی حتی بو ها و صدا ها را هم حس کنید، می توانید به جهان هایی سفر کنید که مالکیت آنها توسط NFT در اختیار افراد دیگری است و برای سفر به آن دنیای مجازی، باید پول بپردازید. حتی صاحب NFT دنیای مجازی، می تواند NFT مغازه ای را در دنیایش به کسی بفروشد یا اجاره دهد.

از آینده که بگذریم، تا همین حالا هم NFT توکن رکورد های عجیبی را ثبت کرده است. برای مثال، بازی CryptoKitties یک بازی کارتی است که چندین سال است فعالیت می کند و بسیار محبوب بوده. در این بازی، با پرداخت میزانی اتریوم، می توانید کارتی دریافت کنید که عکس یک گربه بر روی آن است.نکته اینجاست که از هر گربه، فقط یک عدد وجود دارد و بعضی از گربه ها به قدری نایاب هستند که قیمت های نجومی پیدا می کنند. کاربران می توانند کارت ها را خرید و فروش کنند یا با هم تعویض کنند. رکورد قیمت یک گربه، 600 اتر بوده که در زمان خرید، 170,000$ ارزش داشته!

جالب است بدانید در حال حاضر نیز، کمپانی های بسیار بزرگی از NFT استفاده می کنند، برای مثال، Nike, Ubisoft, vodafone, samsung, NBA, F1 و….

استفاده های اصلی Non-fungible token

  1. هنر

هنرمندان همیشه در حوزه ی  Copyright مشکل دارند. همانطور که در مثال آثار هنری توضیح دادیم، در آینده این مشکل توسط NFT حل می شود.

  1. کلکسیونری

در سال های آینده، به لطف وجود NFT ها، انواع کلکسیون های دیجیتالی به وجود خواهند آمد. برای مثال، حتی کلکسیونری تمبر به صورت دیجیتال یا انواع کارت های بازی و یا کلکسیونری NFT آثار هنری معروف دنیا.

  1. بازی

در حال حاضر، نمی توانید آیتم بازی ها را آزادانه خرید و فروش کنید. فرض کنید یک اسلحه بسیار خاص در یک بازی مانند Call of duty دارید. این اسلحه اگر بر پایه ی NFT بود، می توانستید مستقیما آن را با هر NFT دیگری مبادله کنید، در صورتی که در حال حاضر یا نمی توانید آن را بفروشید، یا فقط در شبکه ی خرید و فروش خود بازی این امکان را دارید. نوعی از NFT ها وجود دارند که برخی از اطلاعات آن قابل اضافه و کاسته شدن هستند. برای مثال، همان اسلحه، در زمانی که هیچ تغییری روی آن ندادید، یک NFT است که قابلیت اضافه کردن مشخصاتی را بر روی آن دارید. برای مثال اگر رنگ اسلحه را عوض کنید، اطلاعات در NFT ذخیره می شود.

  1. دارایی های مجازی

همانطور که در مثال دنیای مجازی ذکر کردیم، دارایی های مجازی بکی از حوزه هایی است که به NFT توجه ویژه ای دارند. برای مثال، همین حالا سایت هایی مانند Decentraland  و Cryptovoxels هستند که می توانید از طریق آن ها زمین مجازی بخرید در آنها شروع به ساخت و ساز کنید.

  1. دارایی ها دنیای واقعی

همانطور که در مثال املاک ذکر کردیم، در آینده فروش املاک بر پایه ی بلاک چین خواهد بود.

  1. اطلاعات شخصی

در آینده، اطلاعاتی مانند مدرک تحصیلی، مشخصات هویتی، اطلاعات پزشکی و...، بر پایه ی NFT خواهد بود.

استاندارد مورد استفاده برای NFT ها چیست؟

این توکن ها مستقیما بر روی استاندارد های موجود، مانند ERC-20 نمی توانند راه اندازی شوند. برای توکن های NFT از استاندارد های ERC-721 و ERC-1155 استفاده می شود. این استاندارد ها توسط پلتفرم های Ethereum, NEO, EOS و انواع بلاک چین هایی که از Dapp پشتی بانی می کنند، قابل استفاده است.

سخن آخر

با این که کاربرد NFT در دنیای آینده غیر قابل انکار است، در حال حاضر چالش ها هم کم نیستند. اول از همه، خیلی از بازار هایی که برای NFT ها تا به حال به وجود آمده، بعد از مدتی فعالیتش تمام شده و همه چیز از بین رفته. از طرفی چالش برنامه نویسی غیر متمرکز این توکن ها هم می تواند پیچیده باشد. ولی فارغ از این حرف ها، در آینده، NFT ها درک ما از مفهوم مالکیت را تغییر می دهند.

برچسب های این مقاله : NFT برنامه غیر متمرکز Dapp Token

نظر کاربران ( 1 )

مریم

" ایا میشه مقاله ای در مورد اموزش این روش هم ارائه بدید در مورد ایجاد طرح گرافیکی بصورت توکن غیر مثلی، یا مرجعی برای مطالعه ممنون از زحمات و مطالب ارزنده تون "

آرمین

" این مقاله https://arzdigital.com/how-to-create-nft/ "

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب