جستجو
از ما بپرسید
coingecko cover

معرفی سایت کوین گیکو (Coingecko)

سایت Coingecko یکی از معروف ترین و کاربردی ترین سایت های حوزه ی Cryptocurrency یا رمزارز است. اگر در حوزه رمزارز ها فعالیت می کنید، به احتمال زیاد نام این سایت را تا به حال شنیده اید. در این مقاله، به معرفی قابلیت های کلیدی سایت کوین گیکو (Coingecko) می پردازیم.

اصلی ترین قابلیت سایت کوین گیکو (coingecko) چیست؟

همانطور که گفتیم، این سایت قابلیت های ریز و درشت زیادی دارد، در عین حال اصلی ترین قابلیت این سایت، مشاهده ی انواع اطلاعات رمزارز های مختلف است. در این سایت می توانید تمام اطلاعات مربوط به هزاران رمزارز معروف یا کمتر شناخته شده را به دست بیاورید. در تصویر زیر، اولین صفحه ای را مشاهده می کنید که هنگام باز کردن سایت با آن مواجه می شوید.


بعد از انتخاب رمزارز مورد نظر، اطلاعات کاملی درباره ی آن رمزارز مشاهده می کنید که در زیر به توضیح آن ها می پردازیم.

اطلاعات هر رمزارز

 1. قیمت


قیمت هر رمزارز، یکی از مهم ترن اطلاعاتی است که در این سایت می توانید به صورت لحظه ای به آن دسترسی داشته باشید. در Coingecko می توانید به نمودار لحظه ای قیمت، بازه ی افت و خیز قیمت در 24 ساعت، یک هفته و… (24h Low \ 24h High) ، بیشترین و کمترین قیمت در کل زمان (All-Time High \ All-Time Low) و هر اطلاعات دیگری در مورد قیمت نیاز داشته باشید، دسترسی داشته باشید.

 1. ارزش بازار (Market cap)


ارزش بازار یا Market cap یکی از اصلی ترین اطلاعات هر رمزارزی است. ارزش بازار در واقع حاصل ضرب تعداد واحد های یک رمزارز در ارزش هر واحد است. برای مثال، در زمان نگارش این مقاله، 18,524,762 واحد بیت کوین استخراج شده و قیمت هر واحد حدود 13,000$ است. برای به دست آوردن ارزش بازار، این دو عدد را در هم ضرب می کنند. شما به راحتی می توانید ارزش بازار هر رمزارزی را در سایت Coingecko به صورت لحظه ای مشاهده کنید.

 1. Market Cap Dominance


در کنار شاخص Market cap، شاخص های دیگری نیز مربوط به Market cap وجود دارد. برای مثال، Market Cap Dominance یک شاخص است که ارزش بازار یک رمز ارز را، نسبت به ارزش کل بازار دارایی های مشابه نشان می دهد. برای مثال، Market Cap Dominance بیت کوین در زمان نگارش این مقاله، 59.91% است. به این معنی که ارزش بازار بیت کوین، برابر 59.91% ارز کل بازار رمزارز هاست. یعنی اگر ارزش بازار تمام رمز ارز های دنیا را در این لحظه با هم جمع کنید، 59.91% از کل این عدد، ارزش بازار بیت کوین است.

 1. Market Cap Rank


این شاخص هم به معنی رتبه ی ارزش بازار رمز ارز است. برای مثال بیت کوین که بیشترین ارزش بازار را دارد، رتبه ی 1 است.

پیشنهاد میکنیم مطلب "چرا باید مقداری بیت کوین ذخیره کنیم؟" را مطالعه کنید.

 1. Circulating Supply


این شاخص، تعداد واحد های استخراج شده در مقابل کل تعداد قابل استخراج است. برای مثال، در زمان نگارش این مقاله، Circulating Supply بیت کوین، 21,000,000 / 18,524,762 است. یکی دیگر از اطلاعات مرتبط، Max Supply است که تعداد کل واحد های قابل استخراج را نمایش می دهد. برای مثال، این واحد برای بیت کوین 21,000,000 است.

 1. Fully Diluted Valuation


این شاخص، بسیار شبیه به ارزش بازار است، با این تفاوت که از حاصل ضرب قیمت لحظه ای رمزارز، در کل تعداد قابل استخراج یا Max Supply به دست می آید.

 1. Trading Volume


این شاخص، ارزش کل معاملات تا این لحظه ی رمزارز را نشان می دهد. این عدد معمولا پایین تر از حجم بازار است، به این دلیل که تعداد بسیار زیادی از واحد هایی که استخراج می شود، هیچگاه معامله نمی شوند و اصطلاحا Hold می شود.

مطلب "آموزش ترید بلند مدت، کم ریسک و ساده" را مطالعه کند.

 1. Volume / Market Cap 


همانطور که از نام این شاخص مشخص است، این عدد در واقع نسبت معاملات بازار به ارزش بازار است. در واقع Trading volume تقسیم بر Market cap مساوی است با Volume / Market Cap. این شاخص به مانشان می دهد که چند درصد از بازار، در واقع با دید سرمایه گذاری به این ارز نگاه می کنند. برای مثال این عدد در زمان نگارش این متن، در بازار بیت کوین، یک به 10 است. به این معنی که از هر 10 بیت کوین استخراج شده، یک بیت کوین وارد بازار شده است. البته، به این نکته توجه کنید که تعداد بسیار زیادی بیت کوین تا به حال از بین رفته اند و گم شده اند و… .معنی این حرف این است که نمی توان فرض کرد که دقیقا 90% از بیت کوین ها در حال حاضر نزد سرمایه گذاران است.

 1. Website

  در این قسمت از سایت کوین گیکو، وبسایت رسمی رمزارز مورد نظر را معرفی می کند.


     10. Explorers

در این قسمت، سایت های Explorer یا کاوشگر بلاک چین مخصوص به رمز ارز معرفی می شود. Explorer ها سرویسی هستند که می توانید توسط آنها، تمام اطلاعات ثبت شده در بلاک چین یک رمز ارز را ببینید. برای مثال، وقتی مقداری بیت کوین برای کسی بفرستید، از طریق Explorer می توانید اطلاعات آن تراکنش را مشاهده کنید. برای اطلاعات بیشتر، مطلب "بلاک چین به زبان ساده" را مطالعه کنید.

 1. Wallets

  در این قسمت، اصلی ترین کیف پول هایی که می توانید رمز ارز مورد نظر را در آن نگهداری کنید، به شما معرفی می شود.

  همچنین می توانید بهترین کیف پول ها را از صفحه ی "دانلود کیف پول ها" دریافت کنید.

 1. Community

  هر رمزارزی، جامعه ی کاربری مخصوص به خود را دارد. این جامعه ی کاربران، در مورد موضوعات مرتبط به این رمزارز، در شبکه های اجتماعی و انجمن های اینترنتی به تبادل نظر می پردازند. در قسمت Community سایت کوین گیکو، راه هایی که می توانید از طریق آن درباره رمزارز مورد نظر به تبادل اطلاعات بپردازید را معرفی می کند.

 1. Source Code

  در این بخش، لینک دسترسی به کد های برنامه نویسی مربوط به رمزارز مورد نظر، در صورت متن باز بودن کد، قرار داده می شود.

این قسمت هایی که تا به حال ذکر کردیم، اصلی ترین اطلاعاتی است که از طریق سایت کوین گیکو (Coingecko.com) می توانید به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید. در عین حال، ذکر کردیم که قسمت های متنوعی در این سایت وجود دارد. این قسمت های متنوع، معمولا کمتر از اطلاعاتی که در بالا ذکر کردیم برای عموم کاربران کاربرد دارد و در این مقاله به معرفی آنها نمی پردازیم. برای مثال، بخضی مخصوص به ارزهای دیجیتال با ثبات در این سایت وجود دارد یا بخشی مخصوص به آمار صرافی های ارز دیجیتال و بخشی برای کوین های مخصوص به شبکه ی DeFi.

در آینده، به صورت تخصصی درباره ی هریک از این بخش های این سایت و کاربرد های آن، مقالاتی جداگانه تهیه می کنیم.

نظر کاربران ( 3 )

هاشم فرخ زاد

" سلام خسته نباشید قضیه این کوین که روزانه باید کلیک کنیم بدست بیاریم آیا میشه برداشت کرد "

اسماعیل داوودی

" با ایران مشکلی ندارد؟ منظورم اینه که مثل بایننس باید حتما با فیلتر شکن وارد شویم.؟؟؟ "

فریاد

" سلام . من مقدارى شیبا ریختم داخل ترانس ولتم با بستر bep20 بعد الان مى خوام تبدیل کنم به یه ارز دیگه یاهمون شیبا با بستر erc20 نمیتونم چیکار باید بکنم . راهنمایی کنید لطفأ ممنون میشم.اگه ممکنه و زحمت زیادی نیست لطفا جواب رو تو ایمیل هم بفرستید چون ممکنه اینجا پیداش نکنم.ممنون از راهنمایی شما "

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب