جستجو
از ما بپرسید
دفتر کل توزیع شده بلاک چین

Distributed Ledger یا دفتر کل توزیع شده چیست؟

Distributed Ledger یا دفتر کل توزیع شده، مفهومی است نه چندان پیچیده که از زمان به وجود آمدن بلاک چین با آن آشنا شدیم. اگر مطلب "بلاک چین به زبان ساده" را مطالعه کرده باشید، می دانید که تمام تراکنشات در شبکه ی بلاک چین به صورت شفاف، قابل مشاهده است. همچنین می دانیم که اطلاعات ثبت شده در بلاک چین، به صورت غیر متمرکز ذخیره می شود. برای داشتن درک درستی از ویژگی غیر متمرکز بلاک چین، باید با مفهوم دفتر کل غیر متمرکز آشنا باشیم. البته بهتر است قبل از آن، با مفهوم دفتر کل یا Ledger آشنا شویم.

دفتر کل یا Ledger چیست؟

این مفهوم به نوعی از 3000 سال پیش از میلاد مسیح به وجود آمد. دلیل به وجود آمدن آن هم واضح است. حافظه ی انسان برای به خاطر سپردن دقیق اطلاعات برای طولانی مدت، قابل اعتماد نیست. برای مثال، اگر از شما بخواهم تراکنشات مالی یک ماه اخیر خود را، ریز به ریز بیان کنید، قطعا نمی توانید به صورت 100% مطمئن باشید که همه ی آن ها را به خاطر دارید. در عوض، اگر این اطلاعات در جایی یادداشت شده بود، می توانستید به آن رجوع کنید و مطمئن باشید که چیزی از قلم نمی افتد.

همین مشکل، باعث شد که انسان نیاز به ثبت اطلاعات داشته باشد. حدود 5000 سال پیش، برای اولین بار در تمدن بابل، اطلاعاتی از قبیل مالیات، دارایی و دیگر اطلاعات مالی شهروندان، توسط کاتبان دولتی، بر روی لوح های گلی نوشته شد. جالب اینجاست که این مفهوم، از قبل از به وجود آمدن کاغذ و حتی خط میخی به وجود آمده است.


از اولین دفاتر کل، بر روی لوح گلی

در این 5 هزار سال، انسان به اشکال متنوعی از انواع دفتر کل استفاده کرده است، تا این که در حدود 30 تا 40 سال پیش، به لطف همه گیر شدن سیستم های کامپیوتری، کم کم این دفتر کل ها به شکل اسناد دیجیتالی درآمدند. برای مثال، بانک ها تمام اطلاعات مالی کاربران را در دفاتر کل دیجیتال ذخیره می کنند. نکته اینجاست که از 5000 سال پیش تا حدود 10 سال پیش، تمام دفاتر کل، متمرکز بودند. یعنی توسط دولت ها، بانک ها، ادارات یا افراد نگهداری می شدند و همه ی افراد به آن دسترسی نداشتند.

برای مثال، شما در به اطلاعات بانکی فردی به غیر از خودتان دسترسی ندارید. حتی اگر بانک تصمیم بگیرد که شما به اطلاعات حساب شخصیتان هم دسترسی نداشته باشید، از دست شما کاری بر نخواهد آمد. اما 10 سال پیش، تکنولوژی بلاک چین آمد تا همه چیز را تغییر دهد.

پیشنهاد می کنیم مطلب "DeFi چیست و چگونه آینده را متحول می کند؟" را مطالعه کنید.

دفتر کل توزیع شده یا Distributed Ledger

در ساده ترین تعریف ممکن، تفاوت دفتر کل توزیع شده با دفتر کل عادی این است که دفاتر کل عادی، در اختیار یک شخص یا نهاد است، در حالی که دفتر کل توزیع شده، قابل مشاهده، ذخیره سازی و ویرایش توسط عموم است. البته هم دفاتر کل توزیع شده و هم دفاتر کل عادی، انواع مختلفی دارند، در عین حال، یا متمرکز هستند و یا غیر متمرکز.

بیایید برای درک دفتر کل توزیع شده، بلاک چین بیت کوین را مثال بزنیم که نوعی دفتر کل توزیع شده است.

تمام تراکنشات بیت کوین، از روز اولی که این ارز دیجیتال به وجود آمد، در بلاک چین مخصوص آن ذخیره شده و در دسترس همگان است. از طرفی، این دفتر کل توزیع شده، در یک سرور خاص ذخیره نشده است و توسط Node یا گره های شبکه نگهداری می شود. در واقع، انواع گره یا Node وجود دارد که در مطلبی جداگانه به آن خواهیم پرداخت، ولی در این حد بدانید که هر کسی می تواند Node شبکه باشد.


این که نسخه های متعددی از بلاک چین در کامپیوتر استفاده کنندگان شبکه ذخیره می شود، به این معنی است که تغییر اطلاعات توسط یک فرد یا نهاد خاص، تقریبا غیر ممکن است. بر خلاف دفتر کل توزیع شده، اگر فقط یک نسخه از یک دفتر کل، در اختیار فرد یا سازمانی باشد، امنیت بسیار پایین تری خواهد داشت. به این معنی که فرد یا نهاد مورد نظر، می تواند به هر دلیلی تغییری در اطلاعات به وجود آورد و به دلیل این که نسخه ی دیگری از دفتر کل وجود ندارد، نه کسی متوجه می شود و حتی اگر متوجه شود، نمی تواند ثابت کند که اطلاعات تغییر کرده.

حتی ممکن است به هر دلیلی، دفتر کل از بین برود و در این حالت، اطلاعات از بین می رود. در مقابل، بلاک چین به نوعی طراحی شده است که بعد از هر تراکنش، کل نسخه های موجود، به روز رسانی می شوند. در واقع، اگر یکی از گره ها، از شبکه خارج شود، اتفاقی نمی افتد، زیرا گرهای متعددی در شبکه وجود دارد. جزئیات کارکرد هر دفتر کل توزیع شده ای می تواند متفاوت باشد، در عین حال، مفهوم کلی را تا به اینجا متوجه شدیم. در مقالا بعدی، با جزئیات بیشتری به نحوه کارکرد انواع بلاک چین می پردازیم.

همچنین، پیشنهاد می کنیم مطلب "چرا باید مقداری بیت کوین ذخیره کنیم؟" را مطالعه کنید.

برچسب های این مقاله : بلاک چین

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب