جستجو
از ما بپرسید
چرا باید بیت کوین خرید؟

چرا باید مقداری بیت کوین ذخیره کنیم؟

همانطور که می دانید، بیت کوین اولین و محبوب ترین رمز ارز دنیاست که تکنولوژی بلاک چین را به جهانیان معرفی کرد. از مهمترین دلایلی که باعث محبوبیت و قیمت بالای بیت کوین شده است، تعداد محدود و سختی استخراج آن است. از زمانی که بیت کوین معرفی شد، میلیون ها بار تیتر اول خبرگزاری های مختلف دنیا شده است.

 بیت کوین، با معرفی تکنولوژی بلاک چین، بازار جدیدی در دنیا به وجود آورد، در حدی که امروز می بینیم که دولت های قدرتمند دنیا نیز، مجبور به حرکت به آن جهت هستند. برای مثال این روز ها دولت چین وارد فاز اجرایی ارز دیجیتال دولتی خود می شود و ژاپن، اعلام کرده که تا سال آینده، تست های مربوط به ارز دیجیتال مخصوص به خود را تمام می کند.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه ی ادامه ی مقاله، مطالب زیر را بخوانید:

بلاک چین به زبان ساده

ارز دیجیتال : آشنایی به زبان ساده

رمز ارز یا کریپتوکارنسی cryptocurrency چیست؟

اگر اهل مطالعه ی مقالات مرتبط به دنیای ارزهای دیجیتال باشید، احتمالا با مقالاتی برخورد کرده اید که پیشبینی می کنند در کوتاه مدت یا بلند مدت، قیمت بیت کوین قرار است افزایش زیادی داشته باشد. متاسفانه، خیلی از این تحلیل ها، عملا بی معنی هستند یا برای تاثیر گذاری در بازار ایجاد می شوند. 

تیم تحریریه ی مای دیجیمون، بعد از یک تحقیق جامع، به نتایجی درباره ی آینده ی بیت کوین رسید که در این مقاله، به صورت خلاصه به آن ها می پردازیم. در واقع، سوال اصلی این است که آیا باید مقداری بیت کوین، برای آینده ذخیره کرد یا خیر؟ مسلما جواب این سوال مثبت است. به نظر ما، هر کسی باید مقداری بیت کوین ذخیره کند. در ادامه ی مقاله، به دلایلی این امر می پردازیم.

چرا بخشی از سرمایه خود را باید به بیت کوین تبدیل کنیم؟


بحران اقتصادی در سراسر جهان

یکی از اصلی ترین دلایل، این است که سیستم اقتصادی حال حاضر که وابسته به ارز های فیات و اعتبار دولت ها و بانک های مرکزی است، رو به افول است. این روز ها اخبار زیادی درباره بحران های اقتصادی در سراسر جهان می شنویم. یکی از اصلی ترین دلایل، این است که پول های فیات، پشتوانه ای ندارند و دولت ها و بانک های مرکزی، کنترل کاملی بر روی آن دارند. یک اشتباه استراتژیک یا حتی اشتباهی کاملا عمدی، می تواند اقتصاد یک کشور را نابود کند. نتیجه ی این امر این است که به زودی، اقتصاد غیر متمرکز (DeFi)، جای اقتصاد متمرکز حال حاضر را خواهد گرفت.

هر چه به اقتصاد غیر متمرکز جهانی نزدیکتر شویم، ارزش بازار ارز های دیجیتال هم افزایش شدیدی خواهد داشت. بیت کوین هم به عنوان پادشاه این بازار، رشد چشمگیری خواهد کرد. پس از این لحاظ، شاید هیچ زمانی بهتر از همین لحظه برای خرید بیت کوین نباشد.

برای درک مفهوم DeFi و ارز فیات، مطالعه ی مقالات زیر مفید است:

پول یا ارز فیات چیست؟

DeFi چیست و چگونه آینده را متحول می کند؟


تعداد محدود بیت کوین ها

همانطور که گفتیم، تعداد کل بیت کوین ها محدود است. در واقع کل بیت کوین های قابل استخراج، 21 میلیون است. با توجه به تحقیقات انجام شده، مشخص شده که تعداد زیادی از این 21 میلیون، هیچگاه قابل استفاده نخواهد بود. در سال های اولی که بیت کوین به وجود آمد، ارزش زیادی نداشت. همین مساله باعث شد که صاحبان اولیه ی بیت کوین، اهمیت چندانی به نگهداری اصولی از این ارز دیجیتال ندهند. در نتیجه، تعداد زیادی آدرس خصوصی بیت کوین، گمشده اند و دیگر قابلیت دسترسی به آنها وجود ندارد.

مطالب "چگونه امنیت ارزهای دیجیتال را حفظ کنیم؟" و "Seed Phrase یا کلمات بازیابی چیست؟"  را مطالعه کنید.

از طرفی، تعداد خیلی زیادی بیت کوین هم در هک های تاریخی صرافی های مطرح به سرقت رفته و قرار نیست دیگر به چرخه بازار برگردند. بر اساس تحقیقات موثق، می توان مطمئن بود که تا به حال حدود 1.5 میلیون بیت کوین از چرخه بازار خارج شده اند. تا به حال هم، نزدیک به 19 میلیون بیت کوین استخراج شده است.  در نتیجه، در حال حاضر حدود 17.5 میلیون بیت کوین در بازار در حال چرخش است.

از طرفی، می توان مطمئن بود که در آینده نیز، تعداد زیادی بیت کوین به دلایل مختلف از چرخه خارج می شوند. با یک حساب و کتاب سرانگشتی، متوجه می شویم که حدود 10 درصد از کل بیت کوین ها امکان استخراج دارند. آن هم با توجه به سختی شبکه، حدود 120 سال طول خواهد کشید! در نتیجه، همین حالا هم، بیت کوین شدیدا نایاب است. نتیجه این امر این است که اگر بیت کوین داشته باشید، به نوعی از معدود افرادی در آینده خواهید بود که صاحب این ارز دیجیتال است. با شناخته تر شدن بازار ارز های دیجیتال، تقاضا برای خرید بیت کوین خیلی بیشتر از حال حاضر خواهد شد. تقاضای زیاد و نایابی بیت کوین، باعث رشد چشمگیر این ارز دیجیتال خواهد شد. پس بهتر است خرید خود را هرچه زودتر انجام دهید.


جمعیت رو به رشد جهان

جمعیت جهان در زمان نگارش این مقاله، 7,817,615,440 نفر است. جالب است بدانید که 70 سال پیش، جمعیت جهان حدودا 2,500,000,000 نفر بود! رشد سریع جمعیت، در آینده نیز به لطف رشد سریع تکنولوژی و استاندارد ها، ادامه خواهد داشت. بر اساس پیش بینی ها، در سال 2050، جمعیت جهان حدود 9 میلیارد نفر خواهد بود.

در کنار رشد سرسام آور جمعیت جهان، تعداد بیت کوین ها ثابت باقی خواهد ماند. از طریفی، همانطور که گفتیم، در آینده نزدیک، دنیا بیشتر و بیشتر به سمت اقتصاد غیر متمرکز پیش خواهد رفت و تقاضا برای بیت کوین (به عنوان پادشاه ارز های دیجیتال) بیشتر خواهد شد.

فارغ از تعداد بیت کوین های مفقود شده، اگر 21 میلیون را تقسیم بر جمعیت جهان در حال حاضر کنیم، به عدد 0.002686 می رسیم. در نتیجه، حداقل باید این مقدار بیت کوین از همین حالا ذخیره کنید. در مقابل، دلار را در نظر بگیرید. اگر همین حالا، به تمام مردم دنیا یک دلار اختصاص داده شود، میلیارد ها دلار همچنان وجود خواهد داشت و دولت امکان چاپ تعداد نامحدودی دلار را نیز خواهد داشت. همانطور که گفتیم، استخراج بیت کوین تا 120 سال آینده ادامه خواهد داشت و بعد از آن، هرگز بیت کوینی قابل استخراج نخواهد بود. پیش بینی می شود که در سال 2140، جمعیت جهان حدود 12 میلیارد نفر باشد. در نتیجه، اگر بیت کوین ها میان همه تقسیم شود، میانگین به نفری 0.00175 بیت کوین می رسد.

اگر تعداد بیت کوین های غیر قابل استفاده و بیت کوین هایی که نهنگ های دنیای ارز دیجیتال صاحب آن ها هستند را نیز حساب کنیم، این عدد بیشتر از 0.001 نخواهد بود. پس اگر همین حالا 0.002686 بیت کوین خریداری کنید، قطعا از عموم مردم در جهان، بیت کوین بیشتری خواهید داشت.

حرف آخر

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که توجیه خوبی برای ذخیره ی بیت کوین است. اما در اصل، تمام این دلایل، در سررشته ی خود، به دلایلی که در بالا ذکر کردیم متصل هستند، در نتیجه، وارد جزئیات نمی شویم. در حال حاضر، 0.002686 بیت کوین، به تومان، کمتر از 1 میلیون تومان قیمت دارد. در نتیجه، نیازی نیست ریسک بزرگی بکنید. با پرداخت 1 میلیون تومان، می توانید تا حدی آینده ی خود را تضمین کنید.

مطالعه ی مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد می کنیم:

ارزهای دیجیتال بر چه مبنایی ارزش گذاری می‌شوند؟

سرمایه گذاری موفق: رموزی که باید بدانید!
آشنایی با انواع صرافی ارز دیجیتال

اصول انتخاب بهترین صرافی ارزهای دیجیتال

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب