جستجو
از ما بپرسید
استیبل کوین یا ارز دیجیتال با ثبات چیست؟

استیبل کوین یا ارز دیجیتال با ثبات چیست؟

وقتی یک تکنولوژی جدید (مثل ارزهای دیجیتال) به وجود می آید، در کنار مزایای گسترده ای که دارد، ضعف هایی نیز دارد. این ضعف ها معمولا به مرور زمان و با راهکارهای نوین قابل حل شدن است. برای مثال، خیلی از ما خاطرات اتصال کند و پر دردسر به اینترنت، از طریق اینترنت Dial up را به خاطر داریم. اما تکنولوژی پیشرفت کرد و با به وجود آمدن تکنولوژی هایی مثل ADSL، 4G, 5G و...، مشکلات آن روزگار، در حد قابل قبولی حل شد.

استیبل کوین برای چی به وجود آمد؟

دنیای ارزهای دیجیتال با وجود پتانسیل خیلی بالایی که برای تغییر مفهوم پول و نحوه تعامل کاربران با اقتصاد دارد، هنوز مشکلاتی دارد که از همه گیر شدن آن جلوگیری می کند. یکی از این مشکلات، نوسانات فوق العاده زیاد بازار است. این نوسانات، می تواند برای تریدر های حرفه ای، فرصت های خوبی برای کسب سود های بالا به وجود بیاورد. از طرفی دیگر، نوسانات شدید قیمت، جلوی جایگزین شدن ارزهای دیجیتال با پول های فیات را می گیرد. 

خیلی از ارزهای فیات، بر خلاف پول ملی ما (!) با ثبات هستند. برای مثال، تورم و رکود و...، در خیلی از کشورها آنقدر پایین است که در 10 سال هم، ارزش پول به نسبت ثابت است. مثلا اگر در سال 2020 می توانید خانه ای را به قیمت 200,000$ بخرید، 10 سال بعد هم احتمالا قیمت همانقدر خواهد بود. در نتیجه، خرید ارز دیجیتال پر نوسانی مانند اتریوم یا بیت کوین به عنوان ارزی که کل داراییتان را به آن تبدیل کنید، اصلا منطقی نیست.

در حال حاضر، یکی از اصلی ترین دلایلی که از جایگزین شدن ارزهای فیات با ارزهای دیجیتال جلوگیری می کند، همین عدم ثبات است. در طی سال های اخیر، مفهومی به اسم ارز دیجیتال با ثبات یا Stablecoin به وجود آمده که این مشکل را حل کند. این ارز های دیجیتال، همیشه ارزش یکسانی دارند، زیرا برخلاف ارزهای دیجیتال دیگر، با پشتوانه ارزی یا کالایی هستند.

انواع استیبل کوین

دو نوع کلی از استیبل کوین وجود دارد، متمرکز و غیر متمرکز.

استیبل کوین متمرکز

 خیلی از ما با تتر یا USDT آشنایی داریم. تتر یا USDT یک استیبل کوین با پشتوانه دلار است که همیشه قیمتی خیلی نزدیک به دلار دارد. این ارز دیجیتال با ثباتِ متمرکزِ با پشتوانه، توسط بنیاد تتر کنترل می شود. این بنیاد، در واقع تضمین می کند که در ازای هر یک عدد تتری که صادر می شود، یک دلار در بانک (به عنوان پشتوانه) ذخیره شود.

 به دلیل متمرکز بودن تتر، مشکلاتی نیز به وجود می آید، به این معنی که ما مجبوریم به ادعاهای بنیاد تتر اعتماد کنیم، در صورتی که مشخص نیست آیا به تعهدات خود پایبند است یا خیر. در واقع در یک رسوایی مشخص شد که تتر ارزهای دیجیتال بدون پشتوانه ارائه کرده است.


استیبل کوین غیر متمرکز

به دلیل مشکلاتی که تمرکز در سیستم ارزهای دیجیتال ایجاد می کند، نوع دیگری هم از ارز دیجیتال با ثبات به وجود آمد که با وجود این که پشتوانه دارد، ولی متمرکز نیست. یکی از اصلی ترین ارزهای دیجیتال با ثبات، "دای" است که در مقاله ای جداگانه به صرورت کامل به آن خواهیم پرداخت. ارزهای دیجیتال با ثباتِ غیر متمرکز، از ارزهای رمزنگاری شده به عنوان پشتوانه خود استفاده می کنند.

به دلیل این که ارزهای دیجیتال هنوز در ابتدای راه خود هستند و هنوز پتانسیل بسیار بالایی برای نوآوری دارند، هنوز هیچ یک از روش های ایجاد ثبات در قیمت به صورت غیر متمرکز، به عنوان استاندارد در نظر گرفته نمی شود، ولی روشی که ارز دیجیتال "دای" به وجود آورده است، به نوعی بهترین راه حل حال حاضر است.

به صورت خلاصه، این ارز دیجیتال با عامل هایی مثل وثیقه گذاری، کارمزد شبکه و کنترل عرضه و تقاضا به ثبات می رسد. در واقع یا می توانید این ارز دیجیتال را از صرافی بخرید، یا آن را تولید کنید. برای تولید این ارز دیجیتال، باید به سایت مربوطه مراجعه کنید و حداقل یک و نیم برابر ارزش دلاری ای که می خواهید دای دریافت کنید، "اتر" یا "بت" فریز کنید.

 برای مثال اگر معادل 1,500$ اتریوم فریز کنید، به اندازه 1,000$ "دای" دریافت می کنید. این اختلاف، برای این است که اگر قیمت اتریوم افت شدیدی کرد، بتوان جبران کرد. از طرفی برای آزاد کردن دارایی خود، باید به میزانی که دای دریافت کرده بودید، در سایت مربوطه دای پرداخت کنید. به علاوه ی "دای" که پرداخت می کنید، با یک ارز دیجیتال دیگر که زیرمجموعه این اکوسیستم محسوب می شود، باید "کارمزد ثبات شبکه" بپردازید.

کاربرد های استیبل کوین

  1. در امان بودن ارزش دارایی دیجیتال در مقابل افت و خیز های بازار ارزهای دیجیتال و تورم و رکود در بازار ارزهای فیات.

  2. استفاده گسترده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت های روزمره.

  3. پرداخت های بین المللی راحت با کارمزد پایین در مقابل سرویس هایی مثل سوئیفت.

  4. استفاده از ارزهای دیجیتال با ثبات به عنوان زیرساختی برای اکوسیستم DeFi، برای وثیقه گذاری، وام دهی و…

  5. خودکار کردن فرایند هایی مثل پرداخت حقوق کارمندان با استفاده از قرارداد هوشمند.

  6. استفاده از پول با ثبات برای سفر، بدون نیاز به چنج کردن و حمل و نقل پول نقد.

  7. استفاده در کشور هایی که با بحران اقتصادی مواجه اند، مثل ایران و ونزوئلا و…

البته خیلی استفاده های دیگر می توان برای این ارزها متصور شد که به مرور زمان و با پیشرفت ارزهای دیجیتال، به وجود می آیند.

مشکلات استیبل کوین ها

  1. مشکل کنترل توسط یک نهاد متمرکز، در دسته بندی ارز های دیجیتال با ثبات و متمرکز، مثل تتر.

  2. احتمال سقوط ارزش پشتوانه کالایی یا ارزی.

  3. پیچیدگی فرآیند کار

سخن آخر

با توجه به تحولات سریع این حوزه از تکنولوژی، احتمال هر اتفاقی و نوآوری های جدید وجود دارد. از طرفی، ارزهای دیجیتال دولتی و شرکتی و...، احتمالا نقش اساسی ای در مشخص شدن مسیر بازی می کنند. به هر حال، باید اخبار این بازار را دنبال کرد تا بتوان در جریان پیشرفت ها و تحولات بازار قرار گرفت. 

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب