جستجو
از ما بپرسید
چگونه از ترید سود خوبی کسب کنیم

آموزش ترید بلند مدت، کم ریسک و ساده

ترید اصطلاحی است که همه ما تا حدی با آن آشنایی داریم. ترید (Trade) در لغت به معنی تجارت، داد و ستد، معامله و معانی مشابه است. البته در این مقاله، تمرکز ما بر روی ترید رمزارز ها است، آن هم از نوع طولانی مدت یا Long term trade.

ترید طولانی مدت و ترید کوتاه مدت، دو رویکرد اصلی در بازار ارزهای دیجیتال و انواع بازار های دیگر است.

 یک تریدر حرفه ای برای رسیدن سودی به پایدار، نیاز دارد که هم ترید طولانی مدت انجام بدهد و هم کوتاه مدت. تازه خیلی وقت ها باید ترید میان مدت را هم در نظر گرفت. البته برای ورود به این بازار، پیشنهاد ما این است که با ترید بلند مدت شروع کنید. در ادامه، به توضیح Long term trade و روش موفقیت در آن می پردازیم.

تفاوت ترید طولانی مدت و کوتاه مدت در چیست؟

بیایید برای درک راحت تر تفاوت این دو نوع از ترید یک مثال بزنیم. فرض کنید شما در بازار خرید و فروش املاک فعال هستید. خبر به شما می رسد که یک شهرک در اطراف تهران ساخته شده و فروش واحد های مسکونی آن از دیروز شروع شده. شما با توجه به تجربه تان می دانید که یک ماه بعد، قیمت این واحد مسکونی چندین میلیون افزایش خواهد داشت، در نتیجه، خرید می کنید و بعد از 1 ماه، سود خوبی خواهید کرد.

حالا فرض کنید که زمینی پیدا کرده اید در یک شهر دور افتاده که به قیمت بسیار ارزانی می توانید آن را بخرید. درست است که این زمین در حال حاضر خریداری ندارد، ولی به عنوان فردی که در این بازار فعال است، می دانید که به دلایل مختلف، این زمین در سال های آینده قیمتی چند برابر قیمت حال حاضر دارد. در نتیجه، به عنوان یک سرمایه گذاری طولانی مدت عالی است.

در بازار ارز های دیجیتال هم همین اصل حاکم است. بعضی از ارز های دیجیتال، به نظر در طولانی مدت رشد بالایی را تجربه خواهند کرد و صرفا با خرید آن ها و اصطلاحا hold کردن آن (نگه داشتن) ، در آینده سودهای خوبی می توان کرد.

Long term trade برای مبتدی ها

همانطور که گفتیم، ترید طولانی مدت یکی از بهترین روش های ورود به بازار ترید است. اگر مختصر بخواهیم توضیح دهیم، شما باید مراحل زیر را سپری کنید:

 1. ارزهای آینده دار یا پیدا کنید.

 2. ارزهایی که به عنوان ارزهای آینده دار شناسایی کرده اید، رتبه بندی کنید.

 3. کیف پول های خود را راه اندازی کنید و از امنیت آن ها اطمینان حاصل کنید.

 4. با سرمایه خود، از هر ارز (بر اساس اولویت آن ها) میزانی خریداری کنید.

 5. خبر های مربوط به بازار ارزهای دیجیتال، مخصوصا قیمت ارزهایی که خریداری کرده اید را دنبال کنید.

 6. صبر کنید!


بیایید هر یک از بخش های بالا را بیشتر بررسی کنیم.

یافتن ارز های آینده دار

معمولا برای بررسی ارز های دیجیتال، از دو روش تحلیل بنیادین (Fundamental Analysis) و تحلیل تکنیکی (Technical Analysis) استفاده می کنند. به صورت کلی، در تحلیل بنیادین عوامل مختلفی را می سنجند تا ببینند یک ارز در آینده چگونه عمل می کند. این عوامل، معمولا نمودار های پیچیده و ریاضیاتی نیست. برای مثال، یکی از دلایلی که باعث می شود به نظر برسد پروژه ترون می تواند آینده ای درخشان داشته باشد، این است که وارن بافت (سرمایه دار معروف) با جاستین سان (راه انداز پروژه ترون) همکاری دارد. این یک تحلیل بنیادین است. یا برای مثال، با توجه به حرکت دنیا به سمت اقتصاد دیجیتال غیر متمرکز، به نظر پلتفرم هایی که از پروژه های DeFi، قرارداد هوشمند و Dapp  پشتیبانی می کنند، احتمالا آینده ای درخشان خواهند داشت، پس پلتفرم اتریوم که بزرگ ترین پلتفرم قرارداد های هوشمند و DeFi است، احتمالا در آینده رشد خوبی را تجربه می کند. 

از طرفی، تحلیل تکنیکی به بررسی نمودار قیمت در گذشته می پردازد، تا بتواند افت و خیز قیمت در آینده را پیشبینی کند. برای مثال، هر بار که قیمت بیت کوین به 7,000 دلار رسید، بعد از 3 روز به قیمت 9,000 دلار صعود کرد، پس ممکن است باز هم این اتفاق تکرار شود و هزاران مثال دیگر. 

ما برای انتخاب ارز های دیجیتالی که می خواهیم به صورت طولانی مدت بر روی آن ها سرمایه گذاری کنیم، بیشتر به سراغ تحلیل بنیادین می رویم. البته، اگر اطلاعات خاصی ندارید و می خواهید وارد این بازار شوید، می توانید برای شروع، به پیشنهاد افرادی که اطلاعات زیادی دارند نیز اعتماد کنید. در این مقاله، نام ارز هایی که به نظرمان آینده ای خوب دارند را برایتان ذکر کرده ایم.

اگر مقاله "سرمایه گذاری موفق: رموزی که باید بدانید!" را تا به حال مطالعه نکرده اید، قبل از خواندن ادامه ی مقاله آن را مطالعه کنید.

رتبه بندی ارز ها

فرض کنید 10 ارز مختلف را پیدا کرده اید که برای سرمایه گذاری مناسب هستند و 100 میلیون می خواهید خرید کنید. به نظر ما بهتر است ارزهای منتخب تان را با هم مقایسه کنید و رتبه بندی کنید. در این رتبه بندی، باید به گونه ای عمل کنید که بدانید کدام سرمایه گذاری ریسک بیشتری دارد. برای مثال، می خواهید ارز هایی را بخرید که در پلتفرم شان، از قرارداد هوشمند پشتیبانی می کنند. مسلما سرمایه گذاری در اتریوم ریسک کمتری از سرمایه گذاری در کاردانو دارد. در نتیجه، بهتر است هزینه ی بیشتری را برای خرید اتریوم صرف کنید.

یا مشخص است که خرید بیت کوین منطقی تر از خرید هر ارز دیگری است، پس برای خرید بیت کوین، هزینه ی بیشتری صرف کنید، ولی از خرید ارز های دیگر نیز غافل نشوید.

کیف پول های مورد نظر را راه اندازی کنید

در دنیای ارز های دیجیتال، کیف پول های زیادی برای نگهداری از ارز ها وجود دارد. قبل از این که اقدام به خرید ارز مورد نظر خود کنید، باید کیف پول های مورد نظر را راه اندازی کنید. پیشنهاد ما برای سرمایه گذاری طولانی مدت، کیف پول های سخت افزاری، مثل لجر نانو است، زیرا می توانید در طولانی مدت، از امنیت ارز های دیجیتال خود مطمئن باشید.

از قسمت "دانلود کیف پول ها"، می توانید هرچه می خواهید پیدا کنید، همچنین برای انتخاب کیف پول مناسب، مطلب "آشنایی با بهترین کیف پول های ارزهای دیجیتال" را مطالعه کنید.

خرید ارز مورد نظر

کافی است از طریق صرافی های داخلی، به راحتی خرید کنید! البته ممکن است هر ارزی که بخواهید را نتوانید در صرافی های ایرانی پیدا کنید. راهکار این است که یک ارزی مانند تتر خریداری کنید و آن را به یک صرافی معتبر خارجی انتقال دهید. بعد از این کار، می توانید تتر خود را به هر چیزی که می خواهید تبدیل کنید. 

قبل از انتقال پول به صرافی، مطمئن شوید که صرافی ارز مورد نظر شما را برای خرید و فروش دارد. یک نکته دیگر هم این است که بعضی از صرافی ها کاربران ایرانی را تحریم کرده اند. قبل از انتقال پول، مطمئن شوید که صرافی با کاربران ایرانی مشکلی نداشته باشد. بعد از خرید ارز مورد نظر خود، آن را به کیف پول خود انتقال دهید.

برای پیدا کردن صرافی مناسب نیازتان، مطالب "آشنایی با انواع صرافی ارز دیجیتال" و "اصول انتخاب بهترین صرافی ارزهای دیجیتال" را مطالعه کنید.

خبر ها را دنبال کنید

از این به بعد، فقط باید خبر ها را دنبال کنید. پیشنهاد می کنیم یک نرم افزار برای دنبال کردن قیمت ارز مورد نظر خود پیدا کنید. برای مثال می توانید از Trading view استفاده کنید. از طرفی، سایت های معروف خبری ارزهای دیجیتال را دنبال کنید تا در جریان روند بازار باشید.

توجه داشته باشید، این که قیمت و اخبار را دنبال می کنید به این معنی نیست که به محض تغییر قیمت ارز دیجیتال مورد نظرتان، آن را بفروشد! در Long term trade ، شما ارزهای مورد نظرتان را برای طولانی مدت نگه می دارید تا از نوسانات قیمت در کوتاه مدت در امان باشید و از رشد قیمت در طولانی مدت سود ببرید.

صبر کنید!

همانطور که گفتیم، صبر داشته باشید. شاید فردا ارزی که خریداری کردید 2 برابر قیمت خریدتان شد و شما آن را فروختید. ولی ممکن است پس فردا قیمت این ارز 4 برابر شود و شما افسوس بخورید. پس به تحلیل های خود و روند بازار اطمینان کنید و اجازه دهید حداکثر سود را ببرید.

نکاتی که باید بدانید

 1. روی یک بخش از بازار سرمایه گذاری کنید، نه صرفا یک ارز خاص. منظور این است که برای مثال، بهترین پلتفرم هایی را پیدا کنید که از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می کنند. مثلا به جای این که فقط اتریوم بخرید، کاردانو، ترون و نئو هم بخرید. این پلتفرم ها به نوعی کل بازار را در اختیار دارند و با هم در حال رقابت هستند. در نتیجه، با بزرگ شدن این بازار، احتمالا این پلتفرم ها هم رشد خواهند کرد. ممکن است یکی از این پلتفرم ها، رشدی دیوانه وار را تجربه کند و شما به عنوان یک تریدر باهوش، در این لحظه از همه بیشتر سود می کنید: رشد کل بازار + رشد یک پلتفرم در بازار

 2. ارز های مهم را حتما بخرید، نیازی به توضیح اضافه نیست. بیت کوین و اتریوم، باید در سبد خریدتان موجود باشند!

 3. اطمینان حاصل کنید که کلید های خصوصی و کلمات بازیابی خود را با امنیت کامل نگهداری می کنید. مطلب "چگونه امنیت ارزهای دیجیتال را حفظ کنیم؟" را حتما مطالعه کنید.

به نظر ما چه ارز هایی ارزش سرمایه گذاری دارند؟

 1. BTC

 2. ETH

 3. TRX

 4. BTT (توکن بی تی تی (BTT) چیست؟)

 5. ADA

 6. EOS

 7. NEO

 8. BNB

به نظر شما چه توکن های برای سرمایه گذاری طولانی مدت مناسب است؟ در بخش کامنت، ما را از نظرات خود بهره مند کنید.

برچسب های این مقاله : ترید تحلیل بازار آموزش نکات کلیدی

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب