جستجو
از ما بپرسید
طرح پانزی

طرح پانزی چیست؟ آقای پانزی که بود و چه کار کرد؟

طرح پانزی، ترفندی است که آقای چارلز پانزی برای میلیاردر شدن ابدا کرد! آقای پانزی درسال 1920 در آمریکا، 20 میلیون دلار از طریق طرح کلاه­برداری خود، به دست آورد. ارزش این پول در آن زمان برابر 272 میلیون دلار امروز است! این طرح با وعده پرداخت سود دو برابری در سه ماه، سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کرد.یک­بار اجرا شدن این طرح کلاه­برداری، به تنهایی باعث ورشکستگی 6 بانک شد! دلیل واضح است، سود پیشنهادی آقای پانزی، 40 برابر بهترین سود پرداخت توسط بانک ها بود!

طرح پانزی، ترفندی است که آقای چارلز پانزی برای میلیاردر شدن ابدا کرد! آقای پانزی درسال 1920 در آمریکا، 20 میلیون دلار از طریق طرح کلاه­برداری خود، به دست آورد. ارزش این پول در آن زمان برابر 272 میلیون دلار امروز است!

این طرح با وعده پرداخت سود دو برابری در سه ماه، سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کرد.یک­بار اجرا شدن این طرح کلاه­برداری، به تنهایی باعث ورشکستگی 6 بانک شد! دلیل واضح است، سود پیشنهادی آقای پانزی، 40 برابر بهترین سود پرداخت توسط بانک ها بود!

روش کار آقای پونزی

طرح پانزی به این صورت بود که به سرمایه گذاران وعده می داد که با خرید کوپن پاسخ بین المللی (international reply coupon) یا به اختصار IRC، می­ تواند در سال 400% سود خالص ایجاد کند. توجیه او به خوبی کار کرد و به سرعت او را میلیاردر کرد. در ابتدای طرح پانزی، برای جلب اعتماد سرمایه گذاران، سود­ها کاملا به موقع پرداخت می­ شوند. البته بر خلاف ادعای آقای پانزی، سود­ها از تجارت IRC ها پرداخت نمی­ شد، بلکه از محل سرمایه­ گذاری­ های جدید پرداخت می شد.

مرحله نهایی طرح  کلاه­ برداری بزرگ

 این طرح به شکل بالقوه یک روز از بین می رود و دیگر قادر به پرداخت سود به سرمایه گذاران نیست. دلیل هم مشخص است، زیرا منبع پرداخت سودِ سرمایه گذاران از کار سودآوری تامین نمی­ شود.برای مثال سرمایه­ گذاری جدید شما، سودی است که به نفر قبلی تعلق می­ گیرد و همین اتفاق برای نفرات بعد شما هم می افتد.

روزی خواهد رسید که دیگر سرمایه گذار جدیدی وجود نخواهد داشت، در نتیجه ترفند به پایان می­ رسد. طراح پروژه خواهد ماند، مقدار زیادی پول و راه­های فرار!

طرح­های پانزی کنونی

بعد از این کلاه برداری توسط آقای پانزی، طرح ها پانزی زیادی اجرا شد و در حال حاضر هم اجرا می­ شود. ظهور اینترنت و تکنولوی­ هایی مانند بلاک­ چین، قرارداد­های هوشمند و...، باعث شد طرح های مشابه بسیار زیاد شود. زیرا با استفاده از این تکنولوژی­ ها می­ توان بسیار راحت تر تبلیغ کرد، از طریق ارز­های دیجیال سرمایه­ ها را دریافت و سود­ها را پرداخت کرد. همچنین در دنیای مجازی، ناشناس ماندن بسیار راحت­تر از دنیای واقعی است.


به صورت کلی، تمامی ترفند­های پانزی، یک فرآیند کلی را اجرا می­ کنند ولی در نحوه اجرای آنها تفاوت هایی وجود دارد.

1.تبلیغات وسوسه کننده

راه انداز طرح پانزی ، با تبلیغات وسوسه کننده و وعده سود بالا در اینترنت و...، چند سرمایه گذاراولیه پیدا می کند. در بعضی از پانزی­ ها، به سرمایه­گذار پیشنهاد می­ شود که بامعرفی فرد دیگری به سیستم، از سود بیشتری بهره ببرد.

2.جلب اطمینان سرمایه­ گذاران با واریز سود­های اولیه

سود­های اولیه به شکل منظم (یا از سرمایه­ های جذب شده جدید، یا از سرمایه اولی) پرداخت می­ شود.

3.جذب میزان قابل توجهی سرمایه

با جلب اطمینان سرمایه­ گذاران، میزان بسیار زیادی سرمایه جذب می شود.

4.کلاهبرداری بزرگ

بعد از چندین بار تکرار فرآیند­های بالا، یا دیگر سرمایه­ گذاری جدیدی اتفاق نمی افتد و یا میزان سرمایه­ ی جمع شده به میزان خوبی رسیده. در این لحظه راه­انداز طرح، پول رابه جیب می­زند و طرح را پایان می دهد.

برچسب های این مقاله :

نظر کاربران ( 1 )

علی

" با توجه به این توضیحات پس بانک آف ترون هم پانزی است ؟ "

ادمین

" پیاده سازی بانک آو ترون با قرارداد هوشمند باعث میشه ریسک اسکم شدن نداشته باشد و تا زمانی که استخر موجودی داشته باشد قرارداد سودها را پرداخت میکند "

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب