جستجو
از ما بپرسید
mlm بازاریابی چند سطحی یا بازاریابی شبکه ای

بازاریابی چند سطحی یا MLM چیست؟

بازاریابی چند سطحی یا MLM، روشی از بازاریابی است که در بازار های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر نگاهی به هر یک از سایت های سرمایه پذیر انداخته باشید، حتما با پلن های کسب درآمد متنوعی با اسم هایی مانند Affiliate یا Referral ، تا حدی آشنا شده اید. در سایت های سرمایه پذیر، اگر شما فردی را با لینک خود به سایت دعوت کنید، بخشی از سرمایه گذاری فردی که با لینک شما وارد شده، به عنوان پاداش به شما تعلق می گیرد. البته MLM ها می توانند تفاوت های زیادی باهم داشته باشند. در ادامه، به توضیح این مفهوم می پردازیم.

می توان گفت تقریبا همه شرکت ها، برای معرفی محصول و یا خدمات خود، به نوعی از بازاریابی نیاز دارند. شرکت ها رویکرد های بسیار متنوعی را برای بازاریابی اتخاذ می کنند که یکی از انواع شدیدا موفق آن، MLM یا بازاریابی چند سطحی است. در این روش، شرکتی که قصد فروش خدمت یا محصول خود را دارد، معمولا هزینه ای برای تبلیغاتی به آژانس های تبلیغاتی نمی پردازد.

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده، بهترین و موثرترین نوع تبلیغ، تبلیغ توسط استفاده کنندگان محصول یا خدمات است. برای مثال، من همیشه از یک فروشگاه زنجیره ای خرید می کنم که در کنار تنوع خوب محصول، تخفیف های خوبی هم دارد. وقتی که دوستم از گرانی محصولی گله می کند، به او پیشنهاد می دهم که از این فروشگاه زنجیره ای خرید کند و تخفیف بگیرد. مسلما این حرف من، تاثیر بیشتری بر روی دوستم دارد تا یک تبلیغ روی بنری در کنار اتوبان.

حالا فرض کنید فروشگاه زنجیره ای مورد بحث، در قبال پیشنهاداتی که من به دوستانم می دهم، تخفیف بیشتری برای من در نظر بگیرد. برای مثال، اگر دوستم در هنگام خرید، شماره تلفن من را به عنوان معرف به فروشگاه بدهد، درصدی از هزینه ای که بابت خرید به فروشگاه پرداخت کرده است، به حساب من واریز شود. در این صورت، من همیشه در تلاش خواهم بود که دوستانم را به خرید از این فروشگاه تشویق کنم. حالا فرض کنید که اگر دوست من هم دوستانش را به این فروشگاه معرفی کند، نه تنها درصدی سود به خود او می رسد، بلکه از خرید دوستانش، درصدی هم به من خواهد رسید. این به این معنی است که من از دوستان دوستم هم سود کسب می کنم. در بازاریابی چند سطحی، به دوستان دوست من، زیرمجموعه سطح دو می گویند.


مثال بالا، می تواند شکل های مختلفی به خود بگیرد. برای مثال، ممکن است سود شبکه سازی، فقط یک سطح داشته باشد. به این معنی که من فقط از افرادی که به صورت مستقیم از طریق خودم به سیستم معرفی شده اند سود کسب خواهم کرد، یا امکان کسب درآمد در 10 سطح از شبکه ی دوستانم هم وجود داشته باشد. مثلا ممکن است هر سطح از شبکه من، محدودیت تعداد افراد داشته باشد. به این معنی که مثلا نهایتا بتوانم 3 نفر را به عنوان شبکه ی سطح اول خود به سیستم معرفی کنم و افراد بعدی به صورت خودکار، زیرمجموعه ی دوستانم شوند. این مثال هایی بود که می توانند اتفاق بیفتند، ولی حالات مختلف MLM می تواند بی نهایت باشد.

در این سیستم، هزینه ای که قرار است برای انواع مختلف تبلیغ مصرف شود، مستقیما به کاربران پرداخت می شود و باعث می شود مشتریان متعهدی به وجود بیایند که خودشان به صورت خودکار، به تبلیغ می پردازند. به این نکته توجه داشته باشید که این نوع از بازاریابی همیشه هم خیلی خوب و مثبت نیست. به این معنی که تا به حال زیاد پیش آمده که شرکت های به اصطلاح هرمی و پانزی، از MLM برای فریب افراد استفاده کنند. در عین حال، دیدگاه صفر و صدی غیر منطقی است. یعنی نمی توان گفت که هر شرکتی که از این سیستم بازاریابی استفاده می کند، خوب است یا بد.

برای مثال، سایت های سرمایه پذیری وجود دارند که کاملا به صورت پانزی کار می کنند و یک سیستم MLM خیلی پر سود دارند. مشخص است که این سایت ها، برای این که به سرعت پول زیادی جمع آوری کند به MLM روی آورده است. برخی سایت ها هم هستند که بیزینسی سالم دارند و برای به وجود آوردن جریان سرمایه دائمی، از MLM استفاده می کنند. در نتیجه، به هر حال شما هستید که با بررسی دقیق سایت یا شرکت مورد نظر، تصمیم می گیرید که از MLM آن استفاده کنید یا خیر.

با توجه به رشد فوق العاده سریع تکنولوژی های غیر متمرکز (مثل DeFi، Dapp، Block chain، smart contract و…) ، می توان انتظار داشت که روز به روز دنیای MLM یا بازاریابی چند سطحی بزرگ تر شود. در نتیجه، پیشنهاد می کنیم که اگر دیدی آینده نگرانه دارید، اطلاعات خود را درباره این نوع از بازاریابی، افزایش دهید.

برچسب های این مقاله : MLM

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب