جستجو
از ما بپرسید
DeFi دیفای چیست؟

DeFi چیست و چگونه آینده را متحول می کند؟

DeFi یا دیفای (Decentralized finance)، به معنی امور مالی غیر متمرکز یا به تعبیری، اقتصاد غیر متمرکز است. البته این معنی تحت اللفظی آن است. DeFi در واقع مجموعه از ابزارهای غیر متمرکز است که به کاربران اجازه می‌دهد امور مالی خود را به صورت کاملاً غیر متمرکز انجام دهند.

دیفای یک تکنولوژی و یا یک سرویس واحد نیست، بلکه یک اکوسیستم است که از تکنولوژی های متفاوتی استفاده می‌کند.البته اصلی ترین تکنولوژی مورد استفاده در اکوسیستم دیفای، قراردادهای هوشمند و Dapp  است. پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر این مطلب، ابتدا مقالات زیر را مطالعه کنید.

بلاک چین به زبان ساده

قرارداد هوشمند (Smart contract) چیست و چگونه کار می کند؟
Dapp یا برنامه غیر متمرکز چیست؟

اقتصاد غیر متمرکز در برابر اقتصاد متمرکز

مدت ها است که بانک ها، دولت ها و دیگر نهاد های متمرکز، کنترل بسیار زیادی روی اقتصاد دارند. این کنترل بالا، خیلی اوقات باعث اتفاقاتی می شود که برای شهروندان زیان آفرین است. برای مثال، وقتی اقتصاد یک کشور متمرکز است، تعداد کمی از افراد، قدرت تصمیم‌ گیری به جای بقیه را دارند و کم پیش نمی آید که این افراد تصمیمات اشتباه بگیرند. برای مثال، برای جلوگیری از یک بحران اقتصادی نه چندان بزرگ، اقدام به چاپ بی رویه اسکناس می کنند و باعث تورم به شدت زیاد و کاهش ارزش پول می شوند.


ارزش پول ملی ونزوئلا به روایت تصویر

وجود نهاد های متمرکزی مثل بانک، باعث این می شود که همه شهروندان به صورت عادلانه به خدمات دسترسی نداشته باشند. برای مثال، اگر بخواهید وام بگیرید و به بانک مراجعه کنید، بانک این اختیاری را دارد که به شما وام بدهد یا ندهد. در مقابل بانک، شما در DeFi می توانید با حقوق کاملا برابر با دیگران، بین هزاران فرصت وام، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید و اگر واجد شرایط باشید، به صورت اتوماتیک و فوری، وام به شما تعلق خواهد گرفت.

کنترلی که یک نهاد متمرکز مثل بانک یا دولت بر روی سرمایه مردم دارد، می تواند از جنبه های دیگری هم خطرناک باشد. برای مثال ما نیاز داریم که به بانک و موسسات مالی دیگر اعتماد کنیم. حتماً یادتان هست که موسسات مالی ای وجود داشتند که ورشکست شدند و یا به هر دلیلی، دیگر قادر به پرداخت پول کاربران خودشان نبودند.

در سیستم های متمرکز، معمولا محدودیت‌های زیادی برای دریافت خدمات مالی وجود دارند. برای مثال اینکه کسی بتواند از بانکی در خارج از کشور ایران وام دریافت کند، تقریبا امری غیر ممکن است. اکوسیستم DeFi آمده که این مشکلات را حل کند و بستری برای خدمات مالی شدیداً متنوع و کاملاً غیر متمرکز به وجود آورد. برای مثال شما می‌توانید در اکوسیستم دیفای، بدون این که مهم باشد در کدام موقعیت جغرافیایی قرار دارید از فردی در هر جای دنیا وام بگیرید یا به فردی وام بدهید. یا می‌توانید از یک سرویس بین المللی، بیمه خریداری کنید و در همه جای دنیا بیمه باشید.

با استفاده از سرویس های دیفای، می توانید به صورت کاملاً غیر متمرکز، دارایی های دیجیتال خود را چنج کنید. اکوسیستم دیفای این امکان را برایتان فراهم می کند که بدون نیاز به واسطه، از کیف پول خود به کیف پول فرد مورد نظر که می خواهید ارز ها را با او تعویض کنید، فرایند اکسچنج را انجام دهید. همان طور که متوجه شدید، دیفای یک اکوسیستم نوظهور است و در آینده نه چندان دور، هزاران ابزار مختلف مالی در این اکوسیستم وجود خواهد داشت.

پیشنهاد می کنیم مطلب "آشنایی با انواع صرافی ارز دیجیتال" را مطالعه کنید.

مزایای DeFi در مقابل سیستم مالی متمرکز

 • حذف واسطه های (بانک، موسسات اعتباری و…)
 • حذف نهاد های داوری و دادرسی مثل دادگاه
 • حذف نیاز به اعتماد به افراد و نهاد ها، به وسیله قراردادهای هوشمند
 • تسلط کامل افراد بر روی دارایی های شخصی
 • شفافیت نوع کارکرد ابزار ها و تراکنش ها
 • امنیت همه جانبه به واسطه مزایای بنیادی بلاک چین
 • کاهش فساد های مالی به دلیل عدم تمرکز
 • کاهش هزینه ها و کارمزد ها
 • حذف احتمال تغییر اطلاعات
 • حذف احتمال از کار افتادن سیستم
 • عدم وابستگی به دولت (تغییر دولت، در ارزش دارایی تاثیر نمی گذارد)
 • دسترسی همه افراد به خدمات مالی

کاربرد های اصلی DeFi

 • امکان دریافت وام و وام دادن به دیگران با شرایط دلخواه و متنوع و فوری
 • امکان وثیقه گذاری دیجیتال برای دریافت انواع خدمات
 • امکان ایجاد استیبل کوین (ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت و پشتوانه) و یا انواع کوین های مختلف
 • ارائه انواع خدمات اعتباری مانند فرآیند رهن و وثیقه گذاری، بیمه نامه و…
 • صرافی های غیرمتمرکز با امکان خرید و فروش کاملاً بدون واسطه از طریق کیف پول اشخاص
 • ارائه سهام و اوراق بهادار به صورت توکن
 • ایجاد بازار های پیشبینی

بهترین پلتفرم های میزبان دیفای حال حاضر

در حال حاضر، نزدیک به ۷۰ درصد از ابزارهای اکوسیستم دیفای بر بستر اتریوم واقع شده است. روز به روز به پلتفرم هایی که از قرارداد هوشمند پشتیبانی می کند افزوده می شود و سرعت و قابلیت های این پلتفرم ها روز به روز افزایش می یابد. در زیر، بهترین پلتفرم هایی که از این حوزه پشتیبانی می کنند را برایتان لیست کرده ایم.

 1. اتریوم
 2. ترون
 3. ایاس
 4. تزوس
 5. کاردانو
 6. نئو

حرف آخر

با ورود به دنیای اکوسیستم هایی مثل دیفای، تکنولوژی اینترنت ماهواره ای، انواع برنامه های غیر متمرکز و...، روز به روز بیشتر به سمت جهانی بدون مرز و غیر متمرکز در حال حرکت هستیم. با توجه به این که هیچ چیز جلوی پیشرفت تکنولوژی را نمی‌تواند بگیرد، به نظر می رسد که سرمایه گذاری منطقی در این حوزه و بالا بردن سطح اطلاعات، باعث می شود آینده ای خوب برای خودمان بسازیم. 


نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب