جستجو
از ما بپرسید
Tron ترون TRX چیست

ترون چیست؟ آیا آینده ترون درخشان است؟

ارز دیجیتال TRX این روز ها سر و صدای زیادی راه انداخته و طرفداران مخصوص به خود را دارد. TRX در واقع رمزارز زیرساختی و اصلی پلتفرم ترون است. پلتفرم ترون، یک شبکه بر بستر بلاک چین ترون است که از قرارداد های هوشمند (و متعاقبا از برنامه های غیر متمرکز یا Dapp) پشتیبانی می کند.

اگر با اصطلاحاتی مثل Dapp، قرارداد هوشمند و … آشنایی کافی ندارید، قبل از مطالعه این مطلب، مقالاتی که در پاراگراف قبل پیوند کردیم، مطالعه کنید.

تاریخچه

پلتفرم ترون در سال 2017 توسط جاستین سان (Justin sun)، راه اندازی شد. ترون موفق شد از طریق عرضه اولیه توکن، 70 میلیون دلار سرمایه جذب کند. جاستین سان خوش شانس بود، زیرا بعد از جذب سرمایه ترون، عرضه اولیه توکن در چین ممنوع اعلام شد. جاستین سان بعد از این ممنوعیت اعلام کرد که تمام سرمایه هایی که از کاربران چینی جذب شده را به صاحبان آن برمی گرداند. ولی به مقدار کافی پول باقی ماند که ترون بتواند با قدرت شروع به فعالیت کند.

ترون در ابتدا به عنوان توکنی بر روی شبکه ی اتریوم رونمایی شد و در سال 2018، به بلاک چین اصلی خود منتقل شد. بعد از این اتفاق، ترون رشد زیادی کرد، تا حدی که در بین 10 رمزارز اصلی و پر استفاده ی دنیا قرار گرفت. بعد از این اتفاق، بنیاد ترون اعلام کرد که مالکیت بزرگترین پلتفرم غیر متمرکز دنیا، BitTorrent را از آن خود کرده. جالب اینجاست که حدود یک سال بعد از جذب سرمایه 70 میلیون دلاری، بنیاد ترون 120 میلیون دلار بابت خریداری BitTorrent پرداخت! یعنی نزدیک به 2 برابر سرمایه جذب شده اولیه.


یک ماه بعد از خریداری شدن بیت تورنت، Bram Cohen (بنیان گذاری بیت تورنت) از مدیریت BitTorrent استعفا داد تا شرکت Chia-network را راه اندازی کند. هدف این شرکت، ساخت جایگزینی برای بیت کوین است، با مصرف انرژی کمتر و بهینه تر.

در سال 2019، حجم بازار ترون به 1.6 میلیارد دلار رسید. در همان زمان، ترون شروع به عرضه توکن BTT کرد و تا به حال به حرکت رو به رشد خود ادامه داده. در زمان نگارش این مطلب، حجم بازار ترون، نزدیک به 1.8 میلیارد دلار است.

حتما مطلب "توکن بی تی تی (BTT) چیست؟" را مطالعه کنید.

نگاه نزدیک به پلتفرم ترون

برای این که بتوانیم پیش بینی ای برای آینده ترون داشته باشیم، باید با ماهیت آن آشنا باشیم. در ادامه، این پلتفرم را برایتان کالبد شکافی می کنیم.

پلتفرم (Platform)

اولین قدم برای درک ترون و پیشبینی آینده آن، درک مفهوم کلمه ی پلتفرم است، زیرا خود ترون، یک پلتفرم است. کلمه پلتفرم در فارسی به معنی "سکو" است. برای جلوگیری از طولانی شدن متن، ارتباط سکو با مفهوم پلتفرم را دیگر توضیح نمی دهیم!

در مورد ترون، منظور از پلتفرم به صورت خیلی کلی و خلاصه، در واقع یک بستر طراحی شده است که قواعد خاص خود را دارد و افراد از طریق آن، می توانند با هم تبادلات غیر متمرکز داشته باشند. در واقع این تبادلات، میان ارائه دهنده و دریافت کننده (مثل فروشنده و خریدار) صورت می گیرد.

در واقع پلتفرم ترون، بستری غیر متمرکز بر پایه بلاک چین است که به کاربران خود اجازه می دهد که واسطه های متمرکز را حذف کنند. برای مثال، واسطه هایی مثل Netflix ,Spotify, Amazon و… . برای مثال، یک موسیقی دان می تواند اثر موسیقی خود را، از طریق زیرساخت هایی که برای این "پلتفرم" طراحی شده است، مستقیما به دست شنونده برساند.

زیرساخت های پلتفرم ترون


بلاک چین

همانطور که قبلا اشاره کردیم، ترون بر بستر بلاک چین کار می کند. ماهیت بلاک چین، غیر متمرکز بودن آن است. البته منتقدان ترون، معتقدند که بلاک چین ترون، کاملا غیر متمرکز نیست. یکی از این منتقدین، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) است. ویتالیک، بنیانگذار اتریوم است. اتریوم در واقع اولین شبکه بلاک چینی بود که قابلیت قرارداد هوشمند را ارائه کرد. ویتالیک معتقد است که سیستم تایید بلاک ترون، به نوعی همان تمرکز و انحصار است. در آینده در این باره بیشتر می نویسیم، در عین حال، همین سیستم باعث شده که سرعت کار ترون، به شدت بالاتر از اتریوم باشد.

قرارداد هوشمند

یکی از اصلی ترین قابلیت های پلتفرم ترون، پشتیبانی از قرارداد های هوشمند است. به نظر ما، استفاده کاربردی از قرارداد های هوشمند، نیازمند سرعت بالای شبکه و کارمزد پایین آن است. هیچکس دوست ندارد بعد از زدن یک دکمه، چند دقیقه صبر کند تا درخواستش پردازش شود و هزینه زیادی بابت این فرایند بپردازد. خوشبختانه در شبکه ترون همه چیز فوق العاده سریع است. همچنین با استفاده از قابلیت فریز کردن، می توان انرژی و پهنای باند به دست آورد و کارمزد شبکه را رایگان کرد.

حتما مطلب "فریز کردن در شبکه ترون به چه معناست؟" را مطالعه کنید.

برنامه غیر متمرکز (Dapp)

برنامه های غیر متمرکز، برنامه هایی هستند که با استفاده از تکنولوژی قرارداد هوشمند طراحی و ساخته می شوند. یک Dapp می تواند ترکیب خدمات چندین قرارداد هوشمند، بر بستر یک اپلیکیشن یا سایت باشد. بیایید برای درک بهتر Dapp ها در پلتفرم ترون، مثالی بزنیم.

 یک Dapp که برای استریم موسیقی طراحی شده، با Spotify کاملا متفاوت است. در اسپاتیفای ، کنترل همه چیز به صورت متمرکز، در دست صاحبان Spotify است. برای مثال، اگر یک آهنگ 100 بار در ماه شنیده شده باشد، اسپاتیفای می تواند به دروغ بگوید 1000 بار شنیده شده و کسی هم متوجه این دروغ نخواهد شد.

از طرفی، در یک برنامه غیر متمرکز یا Dapp که با استفاده از قرارداد هوشمند و بلاک چین کار می کند، همه چیز به صورت شفاف صورت می گیرد. اگر فردی آهنگ شما را خریداری کرده باشد و مبلغ مشخصی را پرداخته باشد، به هیچ عنوان نمی توان این اطلاعات را مخفی کرد و یا تغییر داد. در واقع همه چیز به صورت غیر متمرکز، قراردادی، خودکار، شفاف و غیر قابل هک اتفاق می افتد. همه ی این امکانات، به دلیل شرایط و امکانات زیرساختی ای است که سکو یا پلتفرم ترون فراهم کرده است. مثال بالا را می توانید بست دهید به تمام برنامه ها و سرویس های متمرکز کنونی.


جمع بندی

پلتفرم ترون، یکی از پیچیده ترین پلتفرم هایی است که در حال حاضر وجود دارد. درباره ترون حرف های زیادی برای گفتن داریم و حتما در آینده بیشتر درباره آن صحبت می کنیم. در عین حال برای این که نتیجه گیری کنیم که آیا ترون آینده درخشانی دارد یا خیر، به نظرمان از همین مطلب هم می توان به نتایجی رسید. 

به نظر ما، TRX یا ترونیکس، ارز دیجیتالی است که احتمال رشد چشمگیر آن در آینده نه چندان دور وجود دارد. کافیست نگاهی به قابلیت های حال حاضر این پلتفرم بیندازید. به نظر می رسد ترون و بنیانگذار شناخته شده آن، جاستین سان، هدف های بلند پروازانه ای در سر دارند و دلیلی ندارد که کوتاه بیایند.

حتی اگر در مسیر پیشرفت ترون، مشکلاتی به وجود بیاید، به نظر می رسد که ترون از پس آپدیت پلتفرم خود بر خواهد آمد. برای مثال، آپدیت ترون 4 منتشر شد، در حالی که اتریوم همچنان درگیر چالش های آپدیت پلتفرم خود است. اگر ترون بتواند از پس توکن بیس کردن پلتفرم BitTorrent به خوبی بر بیایید، به احتمال زیاد، قیمت BTT و TRX رشد خوبی خواهد کرد. همچنین اگر این اتفاق بیفتد، ثابت می شود که ترون در کار خود حرفه ای است و در عین حال، به تعداد بسیار زیادی کاربر بیت تورنت دسترسی پیدا خواهد کرد. 

به هر حال، با توجه به قیمت پایین ترون در زمان نگارش این مقاله، شاید ایده ی بدی نباشد که در این ارز سرمایه گذاری طولانی مدت کرد.

نقاط قوت پلتفرم ترون

 • سرعت بالا (پردازش 2000 تراکنش در ثانیه)

 • رایگان (کارمزد تراکنش تقریبا رایگان است)

 • پشتیبانی از قرارداد هوشمند

 • پشتیبانی از برنامه های غیر متمرکز

 • بنیانگذار شناخته شده

 • مالکیت BitTorrent

 • مقبولیت عمومی بالا

 • رایزنی ترون با شرکت های بزرگ، مثل سامسونگ برای همکاری گسترده

 • دفتر اصلی در ایالات متحده آمریکا

 • رشد خیلی سریع

نقاط ضعف پلتفرم ترون

 • کارشناسان معتقدند که ممکن است بلاک چین ترون، کاملا غیر متمرکز نباشد.

 • در زمان رونمایی از وایت پیپر، کارشناسان معتقد بودند که در بخش هایی از این وایت پیپر، قانون کپی رایت رعایت نشده است.

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب