جستجو
از ما بپرسید
اسکم یا کلاهبرداری

کلاهبرداری (Scam) : نکاتی که باید دانست!

اسکم (Scam) ، اصطلاحی است که احتمالا به محض ورود به بازار سرمایه گذاری، با آن آشنا شده اید! در واقع، Scam به معنای کلاهبرداری است. درصد قابل توجهی از پروژه های سرمایه پذیر، بعد از مدت کوتاه یا بلندی، اسکم یا Scam می شوند. معنی اسکم شدن در این موقعیت، این است که پروژه دیگر به تعهدات خود پایبند نیست. برای مثال، پروژه دیگر پول سرمایه گذاران را پس نمی دهد یا کلا جمع می کند و می رود! البته نکاتی در این باره وجود دارد که در این مطلب، توضیح می دهیم.

اسکم در پروژه های به غیر از قراردادهای هوشمند

همانطور که احتمالا می دانید، دو نوع کلی از پروژه ها سرمایه پذیر وجود دارد. دپ ها (Dapp) که بر پایه قرارداد هوشمند و بلاک چین کار می کنند و سرمایه پذیر های عادی. در این قسمت، درباره پدیده ی اسکم (!) در پروژه های عادی صحبت می کنیم.

این پروژه ها، معمولا سایت هایی هستند که پلن های سرمایه گذاری ای متنوعی را ارائه می دهند. هر یک از این سایت ها، ادعا های خاص خودشان را دارند، برای مثال یکی مدعی است که در صنعت نفت سرمایه گذاری می کند، دیگری در فارکس و... . در 99% مواقع، سندی گواه بر حقیقی بودن این ادعا ها از طرف سایت ارائه نمی شود. هر یک از این سایت ها، پلن های گوناگون سرمایه گذاری ای را پیشنهاد می دهند که بعضا شدیدا وسوسه برانگیز است.


برخی از این سایت ها هستند که اعتبار بیشتری دارند که باعث می شود اعتماد به آن ها راحت تر باشد (البته کاملا بدون ریسک نیست). هرکسی می تواند سایت های سرمایه پذیر را بررسی کند و ببیند تا چه حد می توان به آن اعتماد کرد. سایت هایی هم مانند همین سایت وجود دارند که فعالیت این پروژه ها را زیر نظر می گیرند و در صورت هرگونه بدعهدی، به کاربران سایت خود هشدار می دهند.

از این صحبت ها که بگذریم، به پدیده کلاهبرداری در این سایت ها می رسیم! به دلیل این که تضمین قانونی ای مبنی بر این که سایت مورد نظر به تعهدات خود پایبند بماند وجود ندارد، معمولا ریسک سرمایه گذاری در این سایت ها بیشتر از قرارداد های هوشمند است. هر کاربری باید با استراتژی ای مشخص و قوی وارد این پروژه ها بشود که در گذشته درباره آن صحبت کرده ایم.

حتما مطلب "نکات کلیدی سرمایه گذاری آنلاین" را مطالعه کنید.

برای این که بتوانید تا حدی یک پروژه سرمایه پذیر را اعتبار سنجی کنید، باید به نکاتی توجه کنید که در آخر مطلب ذکر کرده ایم.

اسکم در قرارداد های هوشمند

شاید تا به حال شنیده باشید که قرارداد های هوشمند، از نظر فنی نمی توانند اسکم شوند. تا حدی زیادی این حرف درست است. در قرارداد های هوشمند، بحث اسکم شدن پیچیده تر است. خیلی از این قرارداد ها به گونه ای طراحی شده اند که ممکن نیست که کلاهبرداری کنند. برای مثال، برخی از قرارداد های هوشمند، تا زمانی که سرمایه در آن وجود داشته باشد، سود دهی می کند و اگر سرمایه ای نباشد، سودی هم نخواهد بود. البته ممکن است این قراردادهای هوشمند، بعد از یک افول طولانی مدت، دوباره رشد کند و پول هایی که نتوانسته اید در موعد مقرر برداشت کنید، بعد از رشد دوباره ی بالانس پروژه به شما پرداخت شود. در واقع منظورمان این

است که اگر موقتا در یک قرارداد هوشمند سود پرداخت نشود، همیشه به این معنی نیست که کلاهبرداری ای صورت گرفته است.

در عین حال، برخی از قرارداد های هوشمند هم هستند که به گونه ای طراحی شده اند که امکان کلاهبرداری را برای توسعه دهنده باز گذاشته شده. به این معنی که بعضی از قرارداد های هوشمند، ممکن است کلاهبرداری کنند، ولی این به این معنی نیست که همه ی آن ها اینگونه اند. به صورت کلی، خوبی قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز این است که انواعی از آن وجود دارد که می توان به آنها اعتماد کرد و از نظر فنی، عملکرد آنها را تایید کرد.


البته تکنولوژی قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز، هنوز در اوایل مسیر خود قرار دارد و جا برای توسعه ی این تکنولوژی بسیار زیاد است. پیش بینی می شود که در آینده نزدیک، محققان و توسعه دهندگان این تکنولوژی، از پس برخی از چالش های مسیر بر خواهند آمد و در آن زمان، اطمینان کردن به این تکنولوژی برای عموم مردم بسیار راحت تر خواهد بود.

قرارداد های هوشمند و مزایای بلاک چین

از اصلی ترین نکاتی که می تواند باعث امنیت قرارداد های هوشمند شود، این است که بر بستر تکنولوژی بلاک چین کار می کنند. تمام تراکنشات شفاف است، واریزها به صورت قراردادی و خودکار صورت می گیرد و اکثر مواقع، امکان دستکاری در مفاد قرارداد برای هیچکس وجود ندارد.

کافیست امکانات قرارداد های هوشمند، بلاک چین و برنامه ها غیر متمرکز را با یک سایت سرمایه پذیر ساده مقایسه کنید. قطعا سرمایه گذاری در یک سایتی که خود را به خوبی اثبات نکرده است، ریسک بالاتری نسبت به سرمایه گذاری در یک قرارداد هوشمند دارد.

نشانه های اسکم بودن یک پروژه

 • پلن های سرمایه گذاری غیر منطقی (از نظر میزان سود، منطق سود دهی و...)
 • طراحی ضعیف و بی دقت سایت
 • ادعا های بی پایه و اساس و شدیدا بزرگ
 • بخش پشتیبانی ضعیف
 • دامنه هایی با پسوند ناشناس
 • پیچیدگی بیش از اندازه و بی دلیل سایت و محتوای آن
 • شباهت بیش از اندازه پلن ها و... به پروژه های موفق
 • شباهت بیش از اندازه پلن ها و... به پروژه های اسکم شده در گذشته
 • بی دقتی و غلط های املایی متعدد
 • پلن های فریز زیاد و پرداخت فوری کم (در پلن های فریز، سود و اصل پول بعد از یک مدت طولانی با هم پرداخت می شوند)
 • بخش سوابق پرداخت، عدد های غیر منطقی و زیاد را نمایش دهد
 • عدد کل سرمایه گذاری در پروژه غیر منطق باشد (خیلی زیاد باشد)
 • عدد کل سرمایه گذاری در پروژه آپدیت نشود
 • قوانین استفاده از خدمات سایت و بخش رفع مسئولیت کاملا به نفع راه اندازان پروژه باشد یا اصلا وجود نداشته باشد
 • بخش قوانین استفاده، ناقص و گمراه کننده باشد

به صورت کلی، این نکات که ذکر کردیم، اصلی ترین نکات است، اما بسیاری نکات دیگر هم وجود دارد که با یک نگاه دقیق و موشکافانه، می توانید آنها را ببینید. پیشنهاد می کنیم، قبل از سرمایه گذاری، حتما با دقت فراوان سایت را زیر و رو کنید! در عین حال، می توانید نقد و بررسی سایت های سرمایه پذیر را، در سایت های مانیتورینگ (مانند همین سایت) مطالعه کنید. در سایت های مانیتورینگ، می توانید ببینید که آیا تا به حال، سایت به تعهدات خود پایبند بوده یا خیر.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای پایین آوردن ریسک، مطالب زیر را مطالعه کنید:

راهنمای گام به گام سرمایه گذاری آنلاین

نکات کلیدی سرمایه گذاری آنلاین

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب