جستجو
از ما بپرسید
public and private key cover

کاربرد کلید خصوصی و کلید عمومی چیست؟

کلید خصوصی یک کد است که رمزارز شما بر روی آن ذخیره می شود. در واقع، کلید خصوصی یک عبارتِ طولانیِ تشکل شده از اعداد و حروف است. وقتی شما صاحب مقداری رمزارز هستید (برای مثال 1 بیت کوین) ، در واقع صاحب کلید خصوصی ای هستید که آن مقدار بیت کوین بر روی آن ذخیره شده است.
کیف پول های ارزهای رمزنگاری شده نیز، بر پایه کلید خصوصی کار می کنند. برای مثال، اگر همان کلید خصوصی یا Private key را در هر کیف پولی که از بیت کوین پشتیبانی می کند وارد کنید، موجودی شما نمایش داده می شود و می توانید بیت کوین خود را مدیریت کنید.

نهایتا بدانید که برای استفاده از رمزارز ها و بلاک چین، نیاز به کلید خصوصی داریم و باید از کلید های خصوصی خود به خوبی مراقبت کنیم و آن ها را در اختیار افراد دیگر قرار ندهیم. شاید تا به حال از ارزهای دیجیتال و کیف پول های مخصوص آن استفاده کرده باشید و کارتان به کلید خصوصی نیفتاده باشد. در واقع کیف پول ها، نرم افزار هایی برای ساخت و مدیریت کلیدهای خصوصی هستند و می توان گفت نقش رابط بین کاربر و کلید های خصوصی را بازی می کند.

پیشنهاد می کنیم مطلب "آشنایی با بهترین کیف پول های ارزهای دیجیتال" را مطالعه کنید.

یک کلید خصوصی

در زیر، یک نمونه از کلید خصوصی بیت کوین را مشاهده می کنید:
DA46B559F21B3E955BB1925C964AC5C3B3D72FE1BF37476A104B0E7396027B65

هشدار: این یک کلید خصوصی فرضی است. به هر روی، مای دیجیمون هیچگونه مسئولیتی در قبال تبعات استفاده از این کلید خصوصی توسط کاربران ندارد.

نکته خیلی مهم درباره کلید خصوصی

اگر گشتی در اینترنت و مطالب مرتبط به کلید خصوصی و کلید عمومی بزنید، حتما با جمله های زیر مواجه می شود:
1. کلید خصوصیِ ارز دیجیتال تان را دارید، پس صاحب ارز دیجیتال تان هستید!
2. کلید خصوصی ارز دیجیتالی که فکر می کنید برای شماست را ندارید، پس در واقع هیچ ارز دیجیتالی ندارید!

نکات بالا به این معنی است که اگر از کیف پول هایی استفاده می کنید که کلید خصوصی شما را در سرور های خود ذخیره کرده اند، یا بدتر از آن، از کیف پولی استفاده می کنید که اجازه دسترسی به کلید خصوصی را به شما نمی دهد، شما صاحب ارز دیجیتالی که فکر می کنید مال شماست، نیستید.
برای مثال، وقتی پول خود را در صرافی نگهداری کنید، به این معنی است که صرافی صاحب پول شماست، زیرا پول شما در حساب صرافی است و اگر صرافی حساب شما را مسدود کند و یا صرافی هک شود، شما هیچ راهی برای بازگشت داراییتان ندارید.

حتما مطلب "چگونه امنیت ارزهای دیجیتال را حفظ کنیم؟" و "اصول انتخاب بهترین صرافی ارزهای دیجیتالرا مطالعه کنید.


تصادفی بودن کلید خصوصی به چه معناست؟

کلید های خصوصی بر اساس الگوریتم های ریاضیاتی، به صورت کاملا تصادفی ساخته می شوند. اگر در این مفهوم یک مقدار عمیق شوید، به این سوال می رسید که آیا ممکن است کلید خصوصی شما، تصادفا برای کس دیگری دوباره ایجاد شود؟ در واقع امکانش وجود دارد، ولی در حد نزدیک به صفر.
با توجه به بلند بودن رشته عدد حروف کلید خصوصی، این که دو کلید خصوصی کاملا عین هم باشند، خیلی خیلی کم است. در نتیجه، خیالتان از این بابت راحت باشد و پیش فرض را بر این بگیرید که هر کلید خصوصی، فقط یک بار تولید می شود.

آیا باید از تمام کلیدهای خصوصی خود نسخه ی پشتیبانی تهیه کنیم؟

در واقع بله، نیاز است که از کلید های خصوصی تان نسخه پشتیبانی تهیه کنید تا اگر برای مثال، تلفن همراه یا کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری تان را از دست دادید، بتوانید دوباره آنها را برگردانید. در عین حال نیاز نیست که از تک تک کلید های خصوصی تان نسخه پشتیبانی تهیه کنید. کافیست 12 الی 24 کلمه (به اسم Seed phrase) را که در زمان راه اندازی کیف پول به عنوان کلمات بازیابی توسط کیف پول داده می شود را یکجا یادداشت کنید و در یک جای امن نگهداری کنید. 

در واقع، کیف پول شما، بر اساس این کلمات، برای شما کلید های خصوصی را ایجاد می کند. یعنی تمام کلید های خصوصی شما در دل این کلمات نهفته است! یادتان باشد که کسی به غیر از شما نباید به این کلمات دسترسی داشته باشد، زیرا می تواند با این کلمات، دارایی شما را به کیف پول دیگری انتقال دهد.

در صورت از دست دادن کیف پولتان، باید همان نرم افزار را دوباره نصب کنید و گزینه ی بازیابی را در هنگام راه اندازی کیف پول انتخاب کنید. بعد از انتخاب گزینه بازیابی ، می توانید کلمات بازیابی را وارد کنید و دوباره به دارایی های خود دسترسی پیدا کنید.

نکته: ترتیب نوشتن کلمات بازیابی مهم است. یعنی به همان ترتیبی که در کیف پول نمایش داده می شود، یادداشت کنید.


کلید عمومی

حالا که با کلید خصوصی آشنا شدید، درک کلید عمومی برایتان ساده تر است. کلید عمومی در واقع یک آدرس است که برای واریز پول به کلید خصوصی تان، به آن نیاز دارید. برای مثال، من یک کارت بانکی دارم. اگر فرض کنیم که رمز کارت بانکی من، کلید خصوصی من باشد، شماره کارت من کلید عمومی است. کسی با شماره کارت شما نمی تواند کارت بانکی شما را خالی کند، ولی با رمز و کارت بانکی، می تواند.
در واقع، کلید عمومی از کلید خصوص (توسط الگوریتم های ریاضی) استخراج می شود، ولی از یک کلید عمومی نمی توان کلید خصوصی را استخراج کرد. یک مفهوم هم به اسم آدرس وجود دارد که کار همان کلید عمومی یا Public key را انجام می دهد. فقط تفاوت در این است که آدرس از کلید عمومی استخراج می شود ولی از آدرس نمی توانید کلید عمومی را استخراج کنید. درست مانند رابطه ی بین کلید خصوصی یا Private key با کلید عمومی.

تفاوت آدرس و کلید عمومی در چیست؟

در شبکه بلاک چین، تمام تراکنشات شفاف است. برای مثال، اگر من کلید عمومی کیف پول شما را داشته باشم، می توانم تمام تراکنشات آن کیف پول را، همراه با موجودی لحظه ای را همیشه به صورت شفاف ببینم. ولی معمولا از هر آدرس یک بار بیشتر استفاده نمی شود. این به این معنی است که کسی نمی تواند با داشتن آدرس شما، به اطلاعات کیف پول شما و دسترسی داشته باشد.

نکات خیلی مهم

  • از تمامی اطلاعات مهم، از جمله کلید خصوصی، کلمات بازیابی و… ، به شدید ترین شکل ممکن محافظت کنید.
  • تا جای ممکن، از کیف پول های سخت افزاری استفاده کنید.
  • اطلاعات تان را در حوزه تکنولوژی بلاک چین به روز نگه دارید و هر روز در این باره مطالعه کنید.
  • توصیه های امنیتی را جدی بگیرید.
برچسب های این مقاله : کریپتوکارنسی یا رمزارز

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب