جستجو
از ما بپرسید
امنیت ارز دیجیتال

چگونه امنیت ارزهای دیجیتال را حفظ کنیم؟

در دنیای کریپتوکارنسی ها، رعایت نکات امنیتی بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می کند، زیرا شما مسئولیت امنیت دارایی تان را به صورت کاملا شخصی به عهده دارید. همانطور که می دانید، رمزارزها بر بستر تکنولوژی بلاک چین کار می کنند و بلاک چین یک شبکه غیر متمرکز است.
غیر متمرکز به این معنی که هیچ نهاد متمرکزی (مثل بانک مرکزی) بر روی تراکنشات نظارت ندارد و اطلاعات فقط در یک جا نگهداری نمی شود. به همین دلایل، تراکنشات شبکه بلاکچین، برگشت ناپذیر است. برای مثال، اگر دست هکر ها به اطلاعات محرمانه حساب شما برسد، دیگر کار تمام است و راه بازگشتی وجود ندارد.

زمانی که قرار است از رمزارزها به صورت روزانه برای کسب و کار و سرمایه گذاری استفاده کنید، قطعا باید بیش فردی که ممکن است ماهی یک تراکنش داشته باشد به فکر مباحث امنیتی باشید. در این مقاله، اصول اولیه (ولی خیلی مهم) برای حفظ امنیت ارزهای دیجیتال را توضیح می دهیم.

بهترین راه حفظ امنیت

فارغ از این که چه اقداماتی برای حفظ امنیت کیف پول ارز دیجیتال انجام می دهیم، در وهله اول باید امن ترین تکنولوژی را انتخاب کنیم. امن ترین تکنولوژی حال حاضر، کیف پول های سخت افزاری هستند. این کیف پول ها که به نام Cold wallet یا کیف پول سرد نیز شناخته می شوند، در واقع یک لایه امنیتی فوق العاده برای حفاظت از دارایی تان ایجاد می کنند.

این کیف پول ها، به صورت آفلاین کار می کنند و کلید های خصوصی را در یک تراشه امن و رمزنگاری شده، محافظت می کنند. اگر هکرها به کیف پول نرم افزاری شما دسترسی پیدا کرده باشند، می توانند به جای شما پول را به صورت آنلاین به یک کیف پول دیگر منتقل کنند. در عین حال، اگر از کیف پول سخت افزاری استفاده کنید، باید به صورت فیزیکی و آفلاین، دکمه های خود کیف پول سردتان را به منظور تایید تراکنش بفشارید. نتیجه این که هکر ها نمی توانند به دارایی شما دسترسی پیدا کنند. 

از بهترین برند های کیف پول سخت افزاری، می توان به کیف پول Ledger و Trezor اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر، به مقاله معرفی آشنایی با بهترین کیف پول های ارزهای دیجیتال مراجعه کنید.

منمونیک کد، SEED یا کلمات بازیابی

زمانی که در کیف پول های نرم افزاری HD (نوعی تکنولوژی کیف پول نرم افزاری)، برای اولین بار وارد می شوید، برای ساخت اکانت، از شما خواسته می شود 12 یا 24 کلمه بازیابی را یادداشت کنید. این کلمات را باید در جایی امن نگهداری کنید. برای مثال، می توانید آنها را با خودکار بر روی کاغذ بنویسید و در گاوصندوق نگهداری کنید. پیشنهاد می شود به جای عکس گرفتن از این کلمات، حتما این کلمات را به صورت آفلاین (یادداشت کردن) نگهداری کنید.

 به نظر ما بهتر است 2 یا 3 نسخه از این کلمات را به دقت در 3 جای فوق العاده امن نگهداری کنید که در صورت عدم دسترسی به هر یک از آنها، دارایی خود را از دست ندهید. دقت کنید که ترتیب نوشتن این کلمات باید دقیقا با ترتیب داخل کیف پول یکی باشد.

تمام کلید های خصوصی شما، بر اساس این کلمات ساخته می شود و تنها راهتان برای بازیابی کیف پولتان، همین کلمات خواهند بود. یک نکته دیگر این است که هیچ کس به غیر از شما نباید به این کلمات دسترسی داشته باشد، زیرا می تواند با استفاده از کلمات بازیابی، به دارایی شما دسترسی پیدا کند. 

مالک کلید خصوصی خودتان باشید

می توان گفت کلید خصوصی، همان ارز دیجیتال شماست. ارز های دیجیتال بر روی کدی به نام کلید خصوصی ذخیره می شوند. هر کسی به این کلید دسترسی داشته باشد، صاحب رمزارز آن نیز محسوب می شود. در نتیجه واضح است که کسی به غیر از شما نباید به این کلید دسترسی داشته باشد. 

در عین حال باید بدانید که خیلی از کیف پول ها و مخصوصا صرافی ها، کلید های خصوصی را پیش خودشان نگهداری می کنند و به شما فقط عددی، نمایانگر اعتبار حسابتان نشان می دهند. وقتی درخواست برداشت پول داشته باشید، پول از حساب کلی کیف پول یا صرافی به حساب مقصد واریز می شود و عملا شما بر پایه اعتماد به صرافی یا کیف پول، دارایی خود را در اختیار آنها قرار داده اید.
یکی از اصلی ترین خطر های این سیستم (با فرض اینکه صرافی و کیف پول قرار نیست خودش کلاهتان را بردارد) این است که هکر ها بتوانند سرویس مذکور را هک کنند. یکی دیگر از خطر ها، این است که به عنوان یک ایرانی، حساب کاربری شما ممکن است مسدود شود. و باز یکی دیگر از خطر ها، عدم امکان دسترسی به دارایی هایتان، در صورت وجود نداشت اینترنت است.

نوع دیگری از کیف پول ارز های دیجیتال، کلیدهای خصوصی را به شما نمایش می دهد، ولی نسخه ای از آن را در سرور های خود ذخیره می کند. پیشنهاد می کنیم از این نوع از کیف پول هم استفاده نکنید. بهترین نوع کیف پول نرم افزاری، آنهایی است که توانایی ساخت و مدیریت کلید های خصوصی را به صورت آفلاین فراهم می کنند و هیچ نسخه ای از کلید های خصوصی شما در سرور های خود نگهداری نمی کند.

برای دانلود بهترین کیف پول ها کلیک کنید.

کلید های خصوصی اصلی خود را یادداشت کنید

برخی از افراد، یک کلید خصوصی دارند که مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را در آن نگهداری می کنند. به این افراد Holder گفته می شود. این افراد برای مثال بیت کوین را در یک حساب پس انداز کرده و سال ها نگهداری می کنند، به امید این که قیمت آن روزی خیلی بیش از قبل شود. پیشنهاد می کنیم که این افراد، بعد از رعایت تمامی نکات بالا، کلید خصوصی خود را به صورت جداگانه یادداشت کرده و در جایی مانند گاوصندوق نگهداری کنند و در هیچ کجای دیگری آن کد را نداشته باشند. برای مثال، نیازی نیست که بر روی گوشی هوشمندتان همیشه بالانس آن کیف پول را مشاهده کنید.

یک گوشی هوشمند و یا لپ تاپ را به این کار اختصاص دهید

اگر تجارت اصلی تان از طریق ارزهای دیجیتال است، پیشنهاد می کنیم یک لپ تاپ، موبایل و یا تبلت را (بسته به نیازتان) به این کار اختصاص دهید. این لپ تاپ بهتر است هیچگاه آنلاین نشود و تمام فایل های حساس و امنیتی را در آن نگهداری کنید. برای مثال، اگر در یک جدول تمام کلیدهای خصوصی خود را وارد کنید و در این لپ تاپ نگهداری کنید، اگر مطمئن شوید که هیچگاه به هیچ شبکه ای متصل نمی شوید، اطلاعاتتان امن خواهد بود. البته پیشنهاد می کنیم برای این امر، از لپتاپ های صنعتی و مقاوم استفاده کنید و تا جای ممکن، از این دیوایس به خوبی نگهداری کنید.

البته این راهکار مخصوص افرادی است که با اطلاعات خیلی حساس طرف هستند و هکر ها این فرد را به  عنوان هدف شناسایی کرده اند. ترکیب این اقدام امنیتی با تدابیر بالا، مخصوصاً کیف پول سخت افزاری، می تواند تا حد زیادی خیال شما را راحت کند.

ساده ترین و مهم ترین نکات

  1. هیچگاه از رمز عبور های متداول مثل شماره موبایل و یا نام و نام خانوادگی استفاده نکنید. سعی کنید کلمات عبور طولانی و ترکیبی و بی معنی ایجاد کنید. 

  2. همیشه اطلاعاتتان را به روز نگه دارید. راحت ترین راه، مطالعه روزانه یک سایت خبری معتبر در حوزه رمزارزها است.


برچسب های این مقاله : نکات کلیدی کریپتوکارنسی یا رمزارز

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب