جستجو
از ما بپرسید
فریز کردن توکن TRX شبکه ی ترون چیست؟

فریز کردن در شبکه ترون به چه معناست؟

مفهوم فریز کردن (Freeze) در شبکه ترون (یا قفل کردن) ، مفهومی است که کمتر کسی به آن توجه می کند. کاربران پلتفرم ترون، با فریز کردن TRX های خود، پهنای باند (Bandwidth)، انرژی (Energy) و قدرت (Power) به دست می آورند. پهنای باند، انرژی و پاور؛ برای استفاده صحیح و بهینه از پلتفرم ترون، ضروری است. در ادامه به کاربرد هر یک از این منابع می پردازیم.

فریز کردن به چه معناست؟

شما با فریز کردن توکن های خود، در واقع تا 3 روز آینده، نمی توانید به آن پول دست بزنید. البته بعد از 3 روز هم می توانید ارز های خود را در حالت فریز نگه دارید، در عین حال، می توانید آنها را از حالت فریز خارج کنید.

پهنای باند (Bandwidth)

در وهله اول، با داشتن پهنای باند، دیگر نیازی نیست کارمزدی برای تراکنشات خود بپردازید. برای مثال، وقتی انتقالات مالی زیادی داشته باشید، باید کارمزد بپردازید. در نتیجه، منطقی ترین راه، داشتن میزانی پهنای باند است که دیگر از حساب شما پولی بابت کارمزد کسر نشود.

انرژی (Energy)

انرژی واحدی است که برای کاربران و توسعه دهندگان قرارداد هوشمند ساخته شده. در واقع، وقتی قرارداد هوشمند شما بر روی شبکه بلاک چین ترون قرار می گیرد و یا با قرارداد هوشمندی ارتباط برقرار می کنید، نیاز به پردازش بر روی شبکه ترون به وجود می آید. این پردازش انرژی بر خواهد بود و برای پلتفرم ترون، هزینه بر است. برای این که نیازی به پرداخت هزینه های جانبی استفاده از سرویس قرارداد هوشمند در بلاک چین ترون نداشته باشید، باید موقع فریز کردن TRX های خود، گزینه انرژی را انتخاب کنید.

نکته اینجاست که به عنوان استفاده کننده از خدمات قرارداد های هوشمند، هم نیاز به پهنای باند دارید و هم انرژی، زیرا انرژی برای پردازش قرارداد هوشمند استفاده می شود و پهنای باند برای پردازش تراکنشات. در عین حال، اگر با قرارداد های هوشمند کاری ندارید، نیازی به انرژی هم نخواهید داشت.

توان (Power)

کاربران، از واحد ترون-پاور (TP)، برای رای دادن در بنیاد توسعه دهندگان ترون، برای انتخاب نمایندگان ویژه یا Super representatives استفاده می کنند. نمایندگان ویژه به صورت دوره ای انتخاب می شوند و افرادی در شبکه تورن هستند که بلاک ها را استخراج و ثبت می کنند. این افراد حقیقی یا حقوقی، به صورت دوره ای عوض می شوند و با استفاده از رای کاربران انتخاب می شوند. هر TP، برابر است با هر TRX که برای 3 روز فریز شود. مثلا 1000TRX فریز کنید، در عین حال که پهنای باند و یا انرژی دریافت خواهید کرد، 1000TP هم دریافت خواهید کرد. 

در واقع هر کاربری با سوزاندن 9,999TRX می تواند می تواند کاندید شود. در هر دوره که 6 ساعت طول می کشد، 127 کاندیدای نمایندگی انتخاب شده و از بین آنها 27 نماینده بر اساس رای کاربران انتخاب می شوند. پاداش ثبت بلاک به نماینده های انتخاب شده می رسد و چیزی در حدود 800TRX به هر کاندیدا تعلق می گیرد. 

نکات مهم:

 • هر کاربر به صورت روزانه، 5000 پهنای باندِ رایگان دریافت می کند و برای هر تراکنش، تقریبا 200 پهنای باند مصرف می شود.

 • اگر با قرارداد های هوشمند کار می کنید، پهنای باند به تنهایی کافی نیست. درست است که روزانه 5000 پهنای باند رایگان دارید، ولی اگر انرژی نداشته باشید، بابت هر قرارداد جدیدی که ببندید، باید مقدار نسبتا زیادی TRX بپردازید.

 • میزان دریافتی انرژی و پهنای باند ثابت نیست، بلکه به صورت فرموله محاسبه می شود. برای محاسبه لحظه ای آن، می توانید از این ماشین حساب استفاده کنید.

  همانطور که حتما متوجه شده اید، شبکه ترون یکی از آینده دار ترین و در عین حال، پیچیده ترین شبکه های بلاک چین حال حاضر است. پیشنهاد ما این است که اگر به دنبال استفاده حرفه ای از این شبکه هستید، وایت پیپر پلتفرم ترون را مطالعه کنید. 

  برچسب های این مقاله : ترون

  نظر کاربران ( 14 )

  آزاده

  " راجع به gas هم توضیح بدید "

  ادمین

  " حتما. به نوعی Gas در بلاک چین اتریوم، همون energy در شبکه ترون هست. ولی به زودی، یک‌ مقاله درباره Gas هم‌ می نویسیم. "

  امیر

  " من‌ چون‌ انرژی‌ نداشتم‌ ۱۸۰۰‌ تا‌ ترونم‌ تو‌ پروژه‌ سان‌ بلوک‌ شد‌ و‌ ۱۰۰۰‌ تا‌ ترونم‌ تو‌ polonidex پروژه‌ سان‌ ترون‌ های‌ بلوک‌ شدم‌ رو‌ برمیگردونا‌ ولی‌ بازم‌ انرژی‌ میخواد‌ من‌ الان‌ ۳۷۰۰‌ تا‌ انرژی‌ دارم‌ ولی‌ وقتی‌ برداشت‌ میکنم‌ انرژی‌ ها‌ خالی‌ میشه‌ ولی‌ برداشت‌ نمیشه‌ مگه‌ چقدر‌ انرژی‌ برای‌ برداشت‌ لازمه؟polonidex هم که کلا‌ بلوک‌ کرده‌ نمیتونم‌ از‌ کجا‌ برگردونم "

  ادمین

  " نمی شه دقیق مشخص کرد که چقدر انرژی لازمه، چون متغیر هست. ولی به نظر می رسه 3700 تا باید کافی باشه، مگر این که پهنای باند نداشته باشید به اندازه کافی. به هر حال، پیشنهاد می کنم از سایت هایی مثل "m.tronlending.org"، انرژی و پهنای باند بیشتری اجاره کنید و یا اگر ترون های زیادی در کف پول خود دارید، آنها را فریز کنید. مشکل دیگری که ممکن است پیش آمده باشد، نداشتن موجودی در کیف پولتان است. همیشه 50 الی 100 ترون در کیف پول خود ذخیره نگه دارید. Polonidex چرا ترون ها رو بلاک کرده؟ از کجا میدانید برای نداشتن انرژی کافی بوده؟ "

  مرتضی

  " باعرض سلام خدمت دوستان، بنده یه دونه کودکس تبدیل کردم به ترون،کودکس از حساب کم شد ولی ترون نیومد به حساب،آیا خودبخود فریز میشه یا خیر؟وقابل برگردوندن هست یانه؟ "

  سینا

  " سلام وقتتون بخیر در تراکنش ها ارور out of energy. به چه معناست ، من مقداری تتر قرار بوده دریافت کنم که وقتی به شبکه بلاکچین ترون میرم نوشته اوت او انرژی و به ولت من نمیشینه ، یعنی اون شخص برام تتر هارو منتقل کرده ولی به ولتم ننشسته میشه راهنمایی کنید "

  افشین

  " من مقداری تتر روی بستر ترون دارم برای انتقال خطای کمبود انرژی میگیرم میشه راهنمایی بفرمایید مشکل کجا هست؟؟؟ ممنون "

  متین پیرمرادی

  " با سلام وقت بخیر بی زحمت روش خارج کردن ترون از فریز را توضیح بدید ممنون "

  فاضل الفی

  " سلام،من تقریبا هشت ماه پیش 2900عدد ترون فریز کردم. آیا میشه ازفریز آزاد کرد؟چطوری؟ آیا امیدی هست؟ آزاد بشه مرسی از راهنمایی. "

  فرزاد

  " با سلام , 4 روز پیش مقداری ارز free را در کیف پول ترون لینک پرو فریز کردک , الان چظور میتونم از فریز خارجش کنم؟ ممموم میشم جواب بدین. "

  علی

  " با سلام مقداری توکن فریز کردم در کیف پول ترون لینک و بعد از اتمام ۳روز هم دکمه آن فریز Inactive هست. مشکل کجاست؟ "

  مصطفی

  " سلام خسته نباشید. من ترون استک کردم فریز شده خواستم ببینم چجور از فریز درشون بیارم.تو تراست والت. گزینه unstake رو میزنم و max میزنم کل ترونام میاد ولی نمیتونم unstake کنم. راهنمایی کنید لطفا "

  مصطفی

  " سلام خسته نباشید من میخوام ترون هامو تو تراست والت unstake کنم ولی میگه تعادل ترون شما کافی نیست. چطور میتونم اینو درست کنم ممنون "

  امیر

  " سلام من می خوام بیت تورنتو از کیف پول ترون لینکم به صرافی انتقال بدم ولی به جای رمز از من پیام Cold wallet signed میاد لطفا راهنمایی کنید. "

  محمد

  " مقداری ارز مونرو ( xmr ) جایزه در کیف پول ترون بنده واریز شده ولی قابل ترید نیست چگونه میتوان ترید کرد ممنون "

  ارمیا

  " سلام دوستان پس از نصب Tronlink pro سپس گزینه friend invitation را بزنید بعد گزینه claim rewards (بالا گوشه سمت راست) و سپس کد sV7e را وارد کنید .(به بزرگ و کوچیک بودن کلمات دقت کنید, اس، وی، هفت، ای) بعد ۳۰۰ ترون جایزه دریافت کنید، تا یک هفته فرصته🙂 "

  امید

  " سلام وقت بخیر چند روز پیش کیف پول ترون لینک رو نصب کردم و وارد یک پروژه به اسم تتر شدم ولی بغچعد ۱۵ روز موجودی من صفر شد و بدون اجازه من برداشت شده بود چطور میتونم تتر های برداشت شده و برگردانم؟ "

  نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

  هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

  عملیات انجام شد
  ارسال

  جستجو در مطالب