جستجو
از ما بپرسید
انواع صرافی ارزهای دیجیتال

آشنایی با انواع صرافی ارز دیجیتال

یکی از کارهایی که قبل از ورود به بازار سرمایه گذاری آنلاین باید انجام بدهید، بالا بردن اطلاعاتتان درباره موضوعات مهم در این بازار است. یکی از مهم ترین اجزای بازار، صرافی ها هستند. شما برای خرید و فروش ارز دیجیتال، تبدلی ارز های مختلف به هم و...، نیاز به صرافی ها پیدا خواهید کرد. بهتر است قبل از هر کاری، به صورت کلی با انواع این صرافی ها آشنا شوید.

دو نوع اصلیِ صرافی های ارز های دیجیتال

1. صرافی های ارز دیجیتالِ عامل:

در این صرافی ها، معاملات کاربران با خود صرافی صورت می گیرد. یعنی اگر بخواهید رمزارزی را بخرید و یا بفروشید، مستقیما از خود صرافی معامله می کنید.

2. صرافی های ارز دیجیتال غیر عامل یا بازار های ارز دیجیتال:

در این گونه از صرافی ها، کاربران با یکدیگر معامله می کنند. به این معنی که خود صرافی صرفا پلتفرمی است که کاربران می توانند تحت آن، به معامله بپردازند.

انواع صرافی بر اساس نوع مخاطب یا بازار هدف

1.صرافی منطقه ای یا Local:

این صرافی ها، مخصوص منطقه جغرافیایی خاصی می باشند. به این معنی که فقط به کاربرانی خدمات می دهد که در موقعیت جغرافیایی تحت پوشش زندگی کنند.

2.صرافی های عمومی:

در این صرافی ها، تقریبا هیچ محدودیتی برای استفاده از خدمات وجود ندارد.

3.صرافی های خصوصی:

در این صرافی ها، خدمات فقط به فردی داده می شود که شرایط لازم برای عضویت را داشته باشد و یا به صورت مستقیم، به سیستم دعوت شده باشد.

انواع صرافی بر اساس امنیت و مالکیت کیف پول

1.صرافی های متمرکز:

در این صرافی ها، کلید های خصوصی به کاربر داده نمی شود. کل پول ها در حساب صرافی است و از طرفی، در حساب شما صرفا عددی به عنوان بالانس حساب نمایش داده می شود. وقتی پولی به حساب کاربریتان در این صرافی ها می ریزید، در واقع پول را به آدرس کیف پول صرافی واریز کرده اید و صرافی، عدد حساب شما را افزایش می دهد.

2.صرافی های غیر متمرکز:

در این صرافی ها، کاربر مالک کلید خصوصی خود است. صرافی های غیر متمرکز به عنوان یک رابط کمکی برای ایجاد اعتماد میان کاربران ایفای نقش می کند.

انواع صرافی بر اساس نوع معاملات

1. فقط ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده: در این صرافی ها، فقط می توانید رمزارز را با رمزارز معامله کنید.

2. معاملات ترکیبی ارز دیجیتال و ارزهای فیات: در این صرافی ها، می توانید از طریق پول های فیات، ارز دیجیتال بخرید و بفروشید.

انواع صرافی بر اساس KYC یا احراز هویت

1.مشروط به احراز هویت کاربر یا KYC:

در برخی از صرافی ها (مخصوصا صرافی هایی با قابلیت خرید رمزارز از طرقی پول فیات)، کاربران باید احراز هویت شوند. برای آشنایی با احراز هویت اینترنتی، این مطلب را بخوانید.

2.بدون نیاز به احراز هویت:

در این صرافی ها، کاربران می توانند بدون نیاز به احراز هویت، معاملات خود را انجام دهند.

3.ترکیبی:

بعضی از صرافی ها، شمار ا مشروط به احراز هویت نمی کنند. ولی، در صورتی که احراز هویت کنید، خدمات بیشتر و بهتری دریافت خواهید کرد. برای مثال، میزان کارمزدی که برای تراکنشات باید بپردازید کاهش میابد و یا امکاناتی مانند تبدیل ارز دیجیتال به پول فیات برایتان آزاد می شود.


برچسب های این مقاله : صرافی ارزهای دیجیتال

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب