جستجو
از ما بپرسید
آشنایی با کریپتوکارنسی یا رمزارز

رمز ارز یا کریپتوکارنسی cryptocurrency چیست؟

رمزارز یا کریپتوکارنسی cryptocurrency چیست؟ ، چه کاربردی دارد، و آیا کریپتوکارنسی همان ارز دیجیتال است؟

در واقع هر نوع دارایی که ماهیت فیزیکی نداشته باشد به طوری که برای انجام تراکنش با این ارزها نیاز به اینترنت یا اینترانت داشته باشیم را می‌توانیم ارز دیجیتال بنامیم.

برخی از ارزهای دیجیتال مانند پی پال یا وب مانی به صورت متمرکز ایجاد و مدیریت می‌شوند (به این معنی که اطلاعات کاربران در جایی ذخیره می شود و قابل پیگیری است). از طرفی، کریپتوکارنسی یا رمزارز یک نوع ارز دیجیتال است، که به صورت غیر متمرکز اداره می‌شود یعنی هیچ سازمان و ارگانی نمی‌تواند این نوع ارز را کنترل و یا دستکاری کند. در واقع می‌توانیم بگوییم رمز ارز یک نوع ارز دیجیتالی است، در صورتی که هر ارزدیجیتالی رمزارز نیست!

امنیت رمزارزها

اگر ارگان ها نتوانند این رمزارزها را اداره کنند، چطور امنیت آنها برقرار می‌شود؟ در طراحی رمزارزها از فناوری رمزنگاری استفاده شده که امکان هک یا دستکاری آنها را تقریبا غیر ممکن کرده. یکی از ویژگی های استفاده از فناوری رمزنگاری، دقیقا همین موضوع است که توسط هیچ مرجع خاصی صادر نمی‌شود، در نتیجه خارج از کنترل مقامات دولتی و مرکزی است و تماما از یک الگوریتم رمزنگاری استفاده می‌کنند.

 این موضوع رو در نظر بگیریم که کنترل بسیاری از رمز ارزها با سیستم های غیر متمرکز مبتنی بر blackchain انجام می‌شود که قبلا در مقاله ای با بلاک چین آشنا شدیم. 

مفهوم واژه کریپتوکارنسی cryptocurrency

کریپتوکارنسی cryptocurrency از دو واژه کریپتو crypto به معنی رمزنگاری و کارنسی currency به معنی ارز تشکیل شده است ، بنابراین ارز رمزنگاری شده یا رمزارز دقیقا یک نوع ارز مجازی و یا ارز دیجیتال است که برای امنیت آن از الگوریتم های رمزنگاری استفاده شده است.

انواع کریپتوکارنسی cryptocurrency

اولین رمزارز، مبنی بر بلاک چین بیت کوین بود. که هنوز هم با ارزش ترین و محبوب ترین رمزارز به شمار می‌رود. امروزه هزاران رمزارز دیگر با کاربردها دیگر وجود دارد، که برخی از آنها از شاخه های بیت کوین محسوب می‌شوند و برخی دیگر رمزارزهای جدید هستند.

 بیت کوین توسط شخص یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto، در اویل سال ۲۰۰۹ روانه بازار شد. در همان سال، بسیاری از افراد توسعه دهنده و مشتاق، شروع به استخراج بیت کوین کردند، در سال 2012 وردپرس اولین کمپانی بود که انجام تراکنش ها با بیت کوین را به رسمیت شناخت. پس از آن کمپانی‌های دیگر مانند Expedia و ماکروسافت هم از بیت کوین برای انجام تراکنش ها و پرداخت هزینه ها استفاده کردند. در حال حاضر صدها کمپانی کوچک و بزرگ بیت کوین را به عنوان مهم ترین و معتبرترین رمزارز دنیا می‌شناسند و برای معاملات خود از آن استفاده می‌کنند.


یکی از نکاتی که در رابطه با کریپتوکارنسی یا رمزارزها باید در نظر داشته باشیم، این است که علاوه بر بیت کوین، رمزارزهای دیگری نیز به وجود آمده است. این امر بدین معنی نیست که بیت کوین دیگر مرده است، بلکه به معنی بزرگتر شدن دنیای ارزهای دیجیتال است.

 از آنجایی که سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت در زمینه کریپتوکارنسی را می‌توان یکی از سرمایه‌گذاری‌های مهم دانست، بنابراین اگر می‌خواهید بدانید چطور در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید. باید با انواع رمزارز ها آشنا باشید.

رمز ارزهای دیگری مانند اتریوم با نماد اختصاری  ETH ، ریپل XRP ، بیت کوین کش BCH ، رمزارز تتر USDT ، لایت کوین LTC ، رمزارز دش با نماد اختصاری Dash از دیگر رمز ارزهای مهم محسوب می‌شوند.

ویژگی های کریپتوکارنسی یا رمزارزها

1. همتا به همتا (peer to peer): با رمزارزها، بدون واسطه می‌توانید تراکنش خود را انجام دهید. تراکنش ها به صورت آنلاین، از یک شخص به شخص دیگر منتقل می‌شود، چرا که در دنیای رمزارزها هیچ شخص ثالثی وجود ندارد.

2. دیجیتالی بودن: همانطور که قبلا ذکر کردیم، رمزارزها پول فیزیکی نیستند. فقط و فقط به صورت دیجیتالی بر روی کامپیوترها وجود دارند که هیچ پولی به عنوان پشتوانه برای آنها در بانک ها وجود ندارد. البته در حال حاضر رمز ارزهای با پشتوانه هم وجود دارد.

3. رمزنگاری شده: یکی از ویژگی های مهم رمزارزها، کدگذاری یا رمزنگاری شدن آنهاست. به این معنی که هک کردن آنها تقریبا غیر ممکن است.

4. بدون نیاز به اعتماد: ما در تراکنش با رمزارزها یا کریپتوکارنسی، نیازی به اعتماد به شخص ثالثی نداریم چرا که تراکنش فقط بین شما و فرد مقابل، به صورت غیر متمرکز انجام می‌شود.

5. بدون احراز هویت: برای انجام تراکنش و پرداخت با رمزارزها نیازی به شناخته شدن ندارید، بنابراین می‌توانید به صورت کاملا ناشناس به انجام معامله با رمزارزها بپردازید.

6. غیر متمرکز : همانطور که قبلا هم بیان شد رمزارزها یک سرور مرکزی ندارند ، آنها بین هزاران شبکه کامپیوتری توزیع شده اند که در هر کامپیوتر یک نسخه از آنها موجود است.

7. جهانی بودن : هر کشور برای خود ارز مخصوصی را دارد که به آن فیات گفته می‌شود و انتقال ارز فیات از یک کشور به کشور دیگر پیچید‌گی های خاص خود را دارد، اما در مقابل رمزارزها در تمام جهان یکسان هستند، بنابراین به راحتی امکان انتقال به سراسر جهان برای ما محیا است.

برچسب های این مقاله : کریپتوکارنسی یا رمزارز

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب