جستجو
از ما بپرسید
ارز دیجیتال

ارز دیجیتال : آشنایی به زبان ساده

ارز دیجیتال نسل جدید پول است، که فقط به صورت دیجیتال و یا الکترونیکی وجود دارد. این ارز ها به دو دسته بندی کلی تقسیم می شوند: متمرکز و غیر متمرکز.

به ارزهایی که بر بستر شبکه ی بلاک چین توزیع می شوند، کریپتوکارنسی یا رمزارز می گویند. به دلیل ماهیت غیر متمرکز این شبکه، رمزارز های بر پایه این شبکه نیز غیر متمرکز به حساب می آیند. از طرفی دلار پرفکت مانی و...، به عنوان ارز های دیجیتال متمرکز شناخته می شوند، به این معنی که توسط یک نهاد متمرکز کنترل می شود.

با ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شویم

ارزدیجیتال یک ارز غیر قابل لمس است، به این معنی که فقط با استفاده از کامپیوتر ، کیف پول دیجیتال و اتصال شبکه اینترنت یا اینترانت می‌توان از آن استفاده کرد. در مقابل، پول کاغذی یا همان فیات، ارز فیزیکی محسوب می‌شود. ارزهای فیزیکی یا فیات، ارزهای متمرکزی محسوب می شوند که توسط بانک مرکزی و قدرت دولت، کنترل می شوند.

مثل ارزهای فیات، از ارزهای دیجیتال نیز، برای خرید کالا و یا پرداخت هزینه خدمات استفاده می‌شود. می‌توان گفت ارزهای دیجیتال تمام ماهیت‌های ذاتی ارزهای فیزیکی را داراستالبته تفاوت با این تفاوت هایی هم وجود دارد. برای مثال، برای انجام تراکنش های فوری بین مرزی، به راحتی می‌توانید از ارز های دیجیتال استفاده کنید و کارمزد بسیار کمی را بپردازید، در حالی که با راه های سنتی، این فرآیند به شدت سخت تر بود.

به عنوان مثال، اگر شما به یک شبکه، با یک امریکایی متصل باشید، می‌توانید وارد معامله‌ای شوید و تراکنشی را با استفاده از ارز دیجیتال به راحتی انجام دهید. در عین حال، امکان این کار به صورت قانونی، وجود ندارد!


متمرکز در برابر غیر متمرکز

سازمان‌های نظارتی مانند صندوق فدرال یا دیگر صندوق‌های قانونی، بسیاری از ارزهای دیجیتال را نظارت می‌کنند. درست همانند سیستم بانکی سنتی، این معاملات، دائما نظارت می‌شوند و اطلاعات توسط آنها طبقه بندی می شود. از طرفی، کاربران شبکه به اطلاعات دسترسی ندارند.

اما ارزهای رمزنگاری شده، همانطور که قبلا ذکر کردیم، کاملاً به صورت غیرمتمرکز کار می‌کنند. اکثر قوانین تعیین شده برای این ارزها، توسط جامعه ای تعیین می‌شود که در حال استفاده از آن هستند. بنابراین هیچ مرکز و موسسه‌ی خاصی قدرت کنترل کامل آن را ندارد.

مزایای ارزهای دیجیتال غیر متمرکز

1-پرداخت ها بدون واسطه انجام می‌شود.

2-تراکنش ها سریع و کم هزینه هستند.

3-تراکنش‌ها کاملا شفاف انجام می‌شود و تمامی سوابق مشخص است. از طرفی، اگر اطلاعات هویتی تان را به دست خودتان فاش نکنید، کسی از هویت شما مطلع نمی شود.

حفظ حریم خصوصی

تفاوت دیگری که می‌توانیم بین ارزهای دیجیتال متمرکز و رمزارزها قائل شویم، در حفظ حریم خصوصی است. پنهان نگه داشتن اطلاعات تراکنش‌های مالی در زمان استفاده از ارزهای دیجتال متمرکز، تقریبا غیر ممکن است. چرا که برای ایجاد حساب کاربری، شما نیاز به پر کردن اطلاعات شخصی و ارسال عکس دارید. اما زمانی که از یک کیف پول برای معاملات رمزنگاری شده استفاده می‌کنید، هیچ نیازی به افشای اطلاعات شخصی خود نخواهید داشت.

قابل بازگشت در مقابل غیر قابل بازگشت

از آنجایی که معاملات با استفاده از ارزهای دیجیتالی، می تواند توسط مراکز امنیتی مورد پیگیری قرار ‌گیرد، اگر تراکنش مشکوک باشد و یا صاحب حساب تراکنشی را تایید نکند، قابل بازگشت است. اما زمانی که شما با ارزهای رمزنگاری شده کار می‌کنید، همه تراکنش ها در سیستم های بلاک چین انجام می‌شود و غیر قابل بازگشت است. یکی از دلایلی که شما باید در حفظ و نگهداری کلید های خصوصی خود حساس باشید، این است که اگر حساب کیف پول شما هک شود، موجودی آن قابل بازیابی نیست.

البته که دنیای ارزهای دیجیتال بسیار بزرگ تر از این است که با این مقاله، کاملا با آن آشنا شده باشید. بلاگ مای دیجیمون را دنبال کنید و اطلاعات خود را به روز کنید.

برچسب های این مقاله : ارز دیجیتال

نظر کاربران ( 0 )

برای این مطلب نظری نوشته نشده است
اگر درباره این مطلب سوال، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید

ثبت نظر

نظرات یا سوالات خود درباره این مطلب را بنویسید

هیچ یک از اطلاعات به جز نام در سایت نمایش داده نمی شوند

عملیات انجام شد
ارسال

جستجو در مطالب